Kulczyk kupował Orlen w porozumieniu?

Spółki z grupy Kulczyk Holding, a także inni akcjonariusze Orlenu, prawdopodobnie nie wywiązały się z obowiązków informacyjnych - wynika z ustaleń KPWiG. Być może już w poniedziałek Komisja zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Spółki z grupy Kulczyk Holding, a także inni akcjonariusze Orlenu, prawdopodobnie nie wywiązały się z obowiązków informacyjnych - wynika z ustaleń KPWiG. Być może już w poniedziałek Komisja zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Na początku przyszłego tygodnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd skieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych akcjonariuszy PKN Orlen - poinformował Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji. Dodał, że zawiadomienie będzie dotyczyć niedopełnienia obowiązków informacyjnych. Mówił również, że Departament Nadzoru Rynku KPWiG kończy prace nad dokumentem.

KPWiG nie potwierdza tego, ale nieoficjalnie wiadomo, że sprawa dotyczy m.in. pakietów, które posiadał kiedyś Kulczyk Holding i spółki z grupy.

Reklama

W ubiegłym roku nieoficjalne źródła w Komisji początkowo informowały, że dowodów na niedopełnienie obowiązków informacyjnych przez KH nie ma. W sprawie coś się jednak zmieniło.

Jakie dowody znalazła Komisja?

Według Polskiej Agencji Prasowej, Kulczyk Holding informował ostatni raz w czerwcu 2002 r., ile akcji Orlenu posiada. Podał wówczas, że ma 5,6% kapitału koncernu. Tymczasem prasa donosiła, że kontroluje nawet 14%. Cytowała przy tym Jana Kulczyka, który w rozmowie ze Zbigniewem Siemiątkowskim obawiał się spadku kursu akcji Orlenu, które kosztowały go 300 mln USD. Kwota posłużyła mediom za podstawę wyliczenia, że musiał dysponować większą liczbą papierów niż 5,6%.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że doniesienie Komisji nie będzie dotyczyć niedopełnienia obowiązków informacyjnych związanych z przekraczaniem progów głosów na walnym zgromadzeniu Orlenu. Badając, czy media mają rację, KPWiG natknęła się na coś innego. Jak się dowiedzieliśmy, wykryła nieprawidłowości w informowaniu o nabywaniu papierów które wskazują, że kilka podmiotów nie powiązanych ze sobą - w tym Kulczyk Holding - działało w porozumieniu.

Izabela Mościcka, rzecznik prasowy Kulczyk Holding, nie chciała w piątek komentować nowych ustaleń Komisji. Powiedziała, że holding ustosunkuje się do informacji o zawiadomieniu, gdy faktycznie trafi ono do prokuratury.

Zaczęło się od tajnych notatek

KPWiG rozpoczęła postępowanie w sprawie PKN Orlen w październiku 2004 r. Przedstawiciele urzędu informowali wówczas, że ma ono związek z ujawnieniem tajnych notatek, z których wynikało, iż mogło dojść do nabywania dużych pakietów akcji PKN Orlen przez znaczących akcjonariuszy z naruszeniem obowiązków informacyjnych. Pod koniec grudnia postępowanie zostało przedłużone o kilka miesięcy.

Oprócz KH, największymi akcjonariuszami PKN Orlen byli wówczas: Nafta Polska (17,3% akcji), Skarb Państwa (10,2%), Bank of New York (10,9%) i OFE Commercial Union (5,8%).

Teraz pakietami powyżej 5% nie dysponują już ani KH, ani CU. Wśród znaczących akcjonariuszy pojawił się natomiast fundusz FMR Corporation z zależnymi podmiotami .

Urszula Zielińska

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | przestępstwa | porozumienia | Holding
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »