Kurs akcji PKN Orlen spada po wynikach

Kurs PKN Orlen spadł w czwartek na koniec notowań o 4,14 proc. przy 148 668 475 zł obrotu (wolumen 1 940 163 sztuk). Wyniki PKN Orlen w czwartym kwartale okazały się gorsze od oczekiwań analityków, którzy wskazują, że głównym obciążeniem są trudne warunki makro. Tymczasem koncern ostro przyspiesza z inwestycjami.

Spółka poinformowała, że skorygowana EBITDA LIFO PKN Orlen w czwartym kwartale 2019 roku wyniosła 1,5 mld zł. Jest ona o 15 proc. niższa od konsensusu, gdyż analitycy oczekiwali, że wyniesie 1,77 mld zł. Orlen wskazuje na najwyższe w historii wyniki EBITDA LIFO w segmencie detalicznym i w energetyce.W całym 2019 roku PKN Orlen osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł oraz zysk netto w wysokości 4,5 mld zł. (PAP)

KLIKNIJ I SPRAWDŹ NOTOWANIA PKN ORLEN

Reklama

- - - - -

Orlen ostro przyspiesza z inwestycjami

PKN Orlen skokowo zwiększa inwestycje. W tym roku grupa planuje wydać na rozwój 7,7 mld zł, podczas gdy w roku ubiegłym zainwestowała 5,4 mld zł. Przy czym kwoty te nie uwzględniają akwizycji Lotosu czy Energi.

Przedstawiciele spółki zapowiadają, że chcą umocnić swoją pozycję w regionie, by stać się liczącym graczem europejskim. Temu służą planowane zakupy Lotosu i Energi. Akwizycje  się toczą, PKN Orlen zabiega o uzyskanie zgód na zakupy w Komisji Europejskiej. Przejęcia skokowo zwiększyłyby skalę działalności grupy.

Niezależnie jednak od tego firma rozwija się organicznie. W 2019 roku zainwestowała nieco więc niż pierwotnie planowała. Wydatki wyniosły 5,4 mld zł wobec zakładanych 5 mld zł. Większość środków, 55 proc., Orlen zainwestował w kraju, ok. 25 proc. w Czechach, 6 proc. w Niemczech i 5 proc. na Litwie.

W toku była rozbudowa zdolności produkcyjnych w Anwilu, budowa centrum badawczo-rozwojowego w Płocku oraz instalacji glikolu propylenowego w Orlen Południe. W Czechach spółka budowała instalację polietylenu i kotłownię dla instalacji Steam Cracker. Orlen rozwijał też detal. W minionym roku otwarto 43 stacje paliw, a 5 zmodernizowano. Jednocześnie powstało 37 punktów Stop Cafe/Star Connect.

W tym roku płocki koncern przyspieszy z inwestycjami. Wydatki sięgną 7,7 mld zł, z czego 66 proc. pochłoną projekty w Polsce, 23 proc. w Czechach, 4 proc. na Litwie i 3 proc. w Niemczech.

Kontynuowane będą projekty rozpoczęte w minionym roku, ale dojdą też nowe zadania, jak budowa instalacji biogazowni w Orlen Południe, czy instalacji Visbreakingu w Płocku. Realizowany będzie program rozwoju petrochemii, jednocześnie planowane są przygotowania do inwestycji w farmy wiatrowe na morzu. Cały czas spółka będzie inwestować w budowę ładowarek do aut elektrycznych, rozwijać sieć stacji oraz otwierać nowe punkty Stop Cafe.

Prezes spółki Daniel Obajtek w udzielonym niedawno Interii wywiadzie zapewniał, że grupa jest zabezpieczona finansowo i że będzie w stanie zarówno przeprowadzić akwizycję, jak i kontynuować rozwój organiczny. - Wszystko mamy policzone. Nie podejmowalibyśmy takich działań, gdybyśmy mieli jakiekolwiek wątpliwości - mówił. Przekonywał jednocześnie, że ambitne plany rozwojowe nie przekreślają wypłaty dywidendy. - Zdecydowanie będę opowiadał się za wypłatą dywidendy - zapewniał.

W czwartek rano grupa opublikowała wyniki za 2019 rok. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,5 mld zł, a przychody 111 mld zł.

Monika Borkowska, INTERIA

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »