Lepszy zyski ING BSK

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w drugim kwartale 2011 roku wzrósł do 233,8 mln zł z 191,5 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 216 mln zł.

Oczekiwania jedenastu biur maklerskich co do wyniku netto za II kwartał wahały się od 211 mln zł do 220 mln zł. Zysk netto grupy w II kwartale 2011 roku wzrósł 22 proc. r/r i 10 proc. kw/kw.

W I półroczu 2011 roku zysk netto grupy ING Banku Śląskiego wyniósł 446,4 mln zł, czyli był o 20,9 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Wynik odsetkowy banku w II kwartale wyniósł 459,5 mln zł i okazał się nieznacznie, 2 proc., powyżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 449 mln zł (w przedziale oczekiwań 339-462 mln zł).

Wynik odsetkowy wzrósł o 13 proc. w ujęciu rocznym i 6 proc. w ujęciu kwartalnym.

Wynik z prowizji w II kwartale 2011 roku wyniósł 258,4 mln zł i był zgodny z szacunkami rynku, który spodziewał się 256 mln zł (oczekiwania wahały się od 250 mln zł do 264 mln zł).

Wynik prowizyjny w II kwartale 2011 roku jest o 5 proc. wyższy niż rok wcześniej i 3 proc. wyższy niż w I kwartale 2011 roku.

Dochody z działalności podstawowej wyniosły w I połowie 2011 roku 1,48 mld zł, czyli były o 10,9 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Koszty w II kwartale 2011 roku wyniosły 419,8 mln zł, czyli były na poziomie oczekiwanym przez rynek. Koszty wzrosły 4 proc. r/r i 3 proc. kw/kw.

Koszty w pierwszej połowie 2011 roku wyniosły 831,1 mln zł, rosnąc r/r o 4,7 proc.

Wskaźnik kosztów do dochodów za I półrocze 2011 roku wynosił 56 proc., podczas gdy rok wcześniej 59,4 proc.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 2011 roku 37,7 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 50 mln zł. W II kwartale 2010 roku odpisy wynosiły 39 mln zł.

Na koniec czerwca 2011 roku łączna wartość należności kredytowych grupy ING wyniosła 34,94 mld zł, czyli wzrosła o 8 proc. w porównaniu ze stanem na koniec 2010 roku. Portfel kredytów detalicznych wzrósł o 9,6 proc. do 13,72 mld zł, natomiast korporacyjnych o 7 proc. do 21,22 mld zł.

Portfel złotowych kredytów hipotecznych wynosi 8,15 mld zł, czyli od początku roku wzrósł o 17,8 proc. W pierwszej połowie 2011 roku bank udzielił kredytów hipotecznych za 1,83 mld zł, podczas gdy rok wcześniej za 1,38 mld zł.

W ciągu I półrocza 2011 roku bank zwiększył swoje zaangażowanie kredytowe głównie w stosunku do średnich i dużych firm (o 9,6 proc.). W okresie tym ING wygrał 52 przetargi na finansowanie JST o wartości 260,4 mln zł.

Na koniec czerwca 2011 roku depozyty banku wyniosły 49,12 mld zł, rosnąc od początku 2011 roku o 1,4 proc. Depozyty klientów detalicznych spadły o 0,8 proc. do 32,75 mld zł, natomiast korporacyjnych wzrosły o 6 proc. do 16,37 mld zł.

Wskaźnik kredytów do depozytów w połowie 2011 roku wynosił 70,9 proc., podczas gdy rok wcześniej 62,5 proc. Wskaźnik ROE wzrósł w tym okresie do 14,7 proc. z 14,3 proc.

Współczynnik wypłacalności grupy w połowie 2011 roku wynosił 12,61 proc., podczas gdy rok wcześniej 12,56 proc.

Poniżej przedstawiamy wyniki ING Banku Śląskiego w drugim kwartale 2011 roku i ich odniesienie do konsensusu PAP i poprzednich wyników.

PAWEŁ KOZUB, UniCredit CAIB

"Wyniki były lepsze od oczekiwań, głównie na wyniku prowizyjnym, który w tym kwartale zaskoczył in plus. Lepszy wynik jest głównie po stronie detalicznej, gdzie koszty ryzyka dość wyraźnie spadły, jak po stronie korporacyjnej, choć nieco mniej.

Pozostałe pozycje są bez większych zaskoczeń, zarówno koszty, jak i całkowite przychody były zgodne z oczekiwaniami.

Wyniki są lepsze niż oczekiwał konsensus i lepsze niż oczekiwaliśmy, więc wydaje się, że reakcja rynku może być pozytywna, biorąc oczywiście pod uwagę sytuację na giełdzie".

GRZEGORZ ZAWADA, DM PKO BP, raport poranny

"Główną przyczyną lepszego wyniku od przewidywanego był wyższy wynik odsetkowy i niższe rezerwy. Marża odsetkowa rozszerzyła się nieznacznie o 4 pb kw/kw, zaś portfel kredytowy wzrósł o 9 proc. od początku roku. Koszty ryzyka spadły do ok. 41 pb w porównaniu z 60 pb w poprzednim kwartale i zakładanymi przez nas 63 pb. Koszty ryzyka spadły zarówno w segmencie detalicznym, jak i korporacyjnym. (...)Ogólnie oceniamy wyniki umiarkowanie pozytywnie głównie za sprawą rosnącego wyniku odsetkowego i spadających kosztów ryzyka".

SPLIT

NG Bank Śląski, po otrzymaniu zgody KNF na zmiany w statucie, planuje zwołać WZA, w sprawie splitu akcji, w IV kwartale 2011 roku - poinformowała Małgorzata Kołakowska, prezes ING Banku Śląskiego."Mamy zgodę KNF na zmiany statutowe. Liczymy, że do końca roku proces się zakończy" - powiedziała Kołakowska podczas czwartkowej konferencji prasowej. "WZA w sprawie splitu odbędzie się w IV kwartale" - dodała. Bank planuje podział akcji w stosunku 1 do 10.

Swoją decyzję zarząd motywował chęcią zwiększenia dostępności akcji banku dla większego grona inwestorów, zwłaszcza inwestorów indywidualnych oraz zwiększenia płynności walorów banku na GPW.

ING Bank Śląski oczekuje w przyszłych kwartałach stabilizacji marży odsetkowej na obecnym poziomie, czyli w okolicach 2,8 proc. - poinformowała Małgorzata Kołakowska, prezes ING Banku Śląskiego."Oczekujemy, że marża odsetkowa nie będzie rosła, będzie stabilna, wyniesie około 2,8 proc." - powiedziała na konferencji Kołakowska.

Dowiedz się więcej na temat: Netto