Lipiec w funduszach UI

Na pierwszym miejscu pod względem przyrostu aktywów w lipcu znalazł się UniWIBID SFIO - fundusz rynku pieniężnego, przeznaczony dotychczas tylko dla instytucji oraz firm, a od 6 sierpnia b.r. także dla osób fizycznych i podmiotów nie posiadających osobowości prawnej.

Fundusz ten pozyskał aż o 14,5% aktywów więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nie jest to zaskoczeniem, jeśli spojrzeć na wyniki UniWIBID SFIO, który od dość dawna utrzymuje się w czołówce - stopy zwrotu w poszczególnych miesiącach, licząc od kwietnia b.r. nie spadały poniżej 0,42%. Ponieważ stopy procentowe rosną, zarządzający funduszami pieniężnymi - Dariusz Lasek - spodziewa się jeszcze lepszych wyników zarówno UniWIBID SFIO , jak i UniKorona Rynek Pieniężny FIO.

- W najbliższym czasie, dzięki lepszym wynikom inwestycyjnym, może zwiększyć się zainteresowanie tymi funduszami. Do większej popularności UniWIBID SFIO może też w znacznym stopniu przyczynić się poszerzenie kręgu inwestorów - mówi Dariusz Lasek.

Reklama

Zgodnie w dotychczasowym trendem zachowuje się też UniKorona Zrównoważony FIO, który odnotowuje systematyczny wzrost aktywów od początku roku. W opisywanym miesiącu jego aktywa powiększyły się prawie o 4,6%, dzięki czemu plasuje się on obecnie na drugim miejscu pod względem aktywów wśród 8 funduszy oferowanych przez towarzystwo. Pierwsze miejsce nadal należy do UniKorona Rynek Pieniężny FIO, który w lipcu dysponował ponad 484 mln zł.

Zmniejszyły się aktywa 2 spośród funduszy inwestujących w akcje - UniKorona Akcje FIO i UniGlobal FIO.

- Brak napływu do funduszu inwestującego w polskie akcje odzwierciedla brak przekonania inwestorów o możliwości zarobienia w tym okresie na polskich spółkach. Od pewnego czasu analitycy wskazują, że sytuacja na polskiej giełdzie może ulec zmianie dopiero we wrześniu, a większość inwestorów kieruje się tymi informacjami. Poza tym, jak wskazuje praktyka, w okresie wakacyjnym inwestorzy zwykle nie interesują się funduszami akcji - wolą powrócić do tego obszaru inwestycji jesienią. Jest to raczej efekt psychologiczny - twierdzi Ryszard Rusak, zarządzający funduszami akcyjnymi w Union Investment. Aktywa Union Investment wyniosły na koniec lipca 1,62 mld zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »