Lokomotywy Newagu były blokowane przez hakerów? Sprawę bada prokuratura

Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie zainstalowania przez hakerów oprogramowania wywołującego blokowanie pociągów Impuls wyprodukowanych przez nowosądecki Newag - przekazała Polskiej Agencji Prasowej (PAP) rzeczniczka prokuratury Katarzyna Duda.

Prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze w związku z awariami pociągów wyprodukowanych przez giełdową spółkę Newag. Przypomnijmy, że chodzi o sprawę, o której pisaliśmy m. in. w tym artykule.

Śledztwo prowadzi Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej krakowskiej Prokuratury Regionalnej.

Pojazdy firmy Newag są wykorzystywane m.in. w transportach strategicznych na liniach łączących Polskę z Ukrainą.

Reklama

Awarie pociągów Newag. Chodziło o przejmowanie zleceń?

Jak opisywaliśmy w Interii, na początku grudnia 2023 r. ogólnopolskie media obiegły doniesienia, jakoby nowosądecka spółka Newag miała celowo uszkadzać wyprodukowane przez siebie pociągi. Usterki miały powodować, że tabory kolejowe "same z siebie" stawały. Firmy naprawcze z branży nie mogły znaleźć przyczyn awarii.

Z ustaleń hakerów wynajętych do zbadania sprawy wynikało, że pociąg wyprodukowany przez Newag i zakupiony przez spółkę Polregio miał "psuć się" 21 listopada i 21 grudnia.

Pod koniec 2023 roku portal Onet przekazał informacje o rzekomo celowym wprowadzaniu do oprogramowania pociągów rozwiązań wywołujących awarie przez producenta Impulsów - nowosądecki Newag. Spółka miała to robić, aby przejąć zlecenia na ich naprawę.

 

Newag zaprzeczał medialnym doniesieniom

Producent stanowczo zaprzeczył informacjom Onetu. Wskazywał na pomówienia ze strony konkurencji. 

Newag jeszcze przed publikacją portalu złożył stosowne zawiadomienia do organów ścigania. Dotyczyło ono podejrzenia modyfikacji oprogramowania pociągów bez autoryzacji. 

Prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski poinformował PAP, że już 3 kwietnia 2023 roku Newag zgłosił do ABW oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego istnienie ryzyka ingerencji w ich systemy sterowania pojazdami kolejowymi. 

O prowadzonym obecnie śledztwie Katarzyna Duda z krakowskiej Prokuratury Regionalnej wypowiada się następująco: - Jest to postępowanie przygotowawcze w sprawie dokonania nieuprawnionej zmiany zapisu danych informatycznych w systemie sterowania kilkudziesięciu pojazdów serii Impuls, polegającej na zainstalowaniu w systemie tych pojazdów oprogramowania wywołującego ich blokady w przebiegu normalnej eksploatacji, a tym samym doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nabywców tych pojazdów. 

NEWAG

30,0000 +1,7000 6,01% akt.: 21.06.2024, 17:51
  • Otwarcie 28,6000
  • Max 30,0000
  • Min 27,8000
  • Kurs odniesienia 28,3000
  • Suma wolumenu 7 522
  • Suma obrotów 222 697,9000
  • Widełki dolne 25,8000
  • Widełki górne 31,4000
Zobacz również: RENDER GRUPRACUJ BIGCHEESE

Jak dodała rzecznika Prokuratury Regionalnej w Krakowie, dotychczas zabezpieczono między innymi dokumentację oraz nośniki elektroniczne i trwają przesłuchania świadków. Śledztwo znajduje się w fazie "in rem" (łac. w sprawie - red.). To oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Newag S.A. | kolej | ataki hakerskie | śledztwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »