Reklama

Małgorzata Zaleska kandydatką na szefową giełdy

Prof. Małgorzata Zaleska otrzymała nominację na szefową GPW. Jej kandydaturę przedstawił w czwartek szef MSP Dawid Jackiewicz. Zapewnił, że Zaleska ma duże doświadczenie - zasiadała m.in. w radzie GPW i uczestniczyła w pracach wielu instytucji krajowych i zagranicznych.

"Po wielu miesiącach niespokojnych, burzliwych wydarzeń dziś przyszedł czas, aby wyprowadzić Giełdę Papierów Wartościowych na spokojnie wody" - powiedział minister skarbu na konferencji prasowej w siedzibie warszawskiej giełdy.

Reklama

Prezesa GPW powoła walne zgromadzenie giełdy, zwołane na 12 stycznia. Zaleska zastąpić ma na tym stanowisku Pawła Tamborskiego, który w grudniu podał się do dymisji.

- Chciałbym dzisiaj zaprezentować kandydaturę pani profesor Małgorzaty Zaleskiej, która od 20 lat związana jest z rynkiem finansowym, która miała już możliwość uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa - powiedział Jackiewicz.

Przypomniał, że Zaleska zasiadała już w radzie GPW, była związana z zarządem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a od sześciu lat zasiada również w zarządzie Narodowego Banku Polskiego.

Jak zaznaczył, Zaleska jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach PAN, a w swoim dorobku naukowym posiada ponad 350 publikacji.

Wyraził także nadzieję, że kandydatka zyska akceptację walnego zgromadzenia giełdy.

Zaleska powiedziała, że kierowanie "jedną z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce" jest zarówno zaszczytem, jak i wyzwaniem.

- Dla dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego potrzebna jest m.in. współpraca i wsłuchanie się w głos osób reprezentujących środowisko rynku kapitałowego - podkreśliła.

- Myślę, że bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa, tak aby giełda była postrzegana jako krwioobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji. Myślę że dalszy rozwój polskiego rynku finansowego i zwiększanie świadomości powinno być priorytetem prezesa, jak i całego zarządu giełdy papierów wartościowych - mówiła.

Jackiewicz dodał, że o planach nowej prezes GPW, dotyczących "tego, jak giełda papierów wartościowych ma się odnaleźć na mapie Europy, Europy Środkowej" i jak wyglądać będzie jej przyszłość będzie można więcej powiedzieć za kilkanaście dni. Poświęcone będzie temu osobna konferencja prasowa.

Dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna" informował, że Stanisław Kluza (kiedyś szef KNF) ma szansę zostać prezesem GPW.

Dowiedz się więcej na temat: zaleska | Małgorzata | Małgorzata Zaleska | Dawid Jackiewicz | GPW | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »