Reklama

Mało chętnych na spółki komunalne

Prywatyzacja spółek komunalnych jest nieunikniona, ale o jej sprzedaży decydują głównie potrzeby finansowe samorządów - pisze "Parkiet".

Ten proces odpolityczni państwowe firmy, a jednocześnie wprowadzi ich lepsze zarządzanie.

Dotąd najczęściej prywatyzowano spółki ciepłownicze. Tak zrobiły m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk i Toruń. Na przyszły rok szykuje się stołeczny zakład ciepłowniczy. Jego wartość może wynieść nawet 3 mld zł, ale miasto chce sprzedawać udziały w kilku transzach.

Powodem sprzedaży spółek ciepłowniczych, oprócz potrzeb finansowych samorządów, jest niewielka swoboda ich działania. Ceny są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Nie ma obecnie prywatyzacji spółek wodno - kanalizacyjnych i odpadów komunalnych. Niewielką popularnością cieszą się zakłady transportu miejskiego. Kilka miast próbowało lub zamierza sprzedać swoje spółki. Najgorzej jest z autobusami, bo często park maszynowy wymaga całkowitej lub częściowej wymiany. A zysk z takiego przedsiębiorstwa nie jest duży. Więcej chętnych jest na przewozy tramwajowe.

Reklama

Jedną z możliwości prywatyzacji komunalnych spółek może być ich wprowadzenie na warszawską giełdę. Jednak ostatni kryzys zahamował plany kilku miast w tym zakresie - czytamy w "Parkiecie".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »