Merlin z grupy Czerwonej Torebki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości układowej

Spółka zależna Czerwonej Torebki, Merlin, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu.

Spółka zależna Czerwonej Torebki, Merlin, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu.

Wniosek tej internetowej księgarni został złożony 28 grudnia tego roku w Sądzie Rejonowym w Poznaniu.

- - - - -

Informacja Czerwonej Torebki: Rozpoczyna się proces restrukturyzacji w Merlin.pl SA

Zarząd spółki Czerwona Torebka S.A. poinformował w komunikacie o złożeniu wniosku o upadłość spółki Merlin.pl S.A. prowadzącej do zawarcia układu z wierzycielami. Działanie to jest elementem restrukturyzacji w spółce, która zapewni dalsze funkcjonowanie na rynku marki Merlin.pl oraz poprawę stosunków z dotychczasowymi partnerami biznesowymi.

W związku z podpisaniem umowy o współpracy ze spółką Topmall sp. z o.o. sklep internetowy Merlin.pl rozpocznie sprzedaż w przeciągu kilku tygodni. Umowa przewiduje dzierżawę aktywów sklepu przez Topmall sp. z o.o. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółka Merlin.pl S.A. z uzyskanych ze współpracy środków będzie mogła uregulować dotychczasowe zobowiązania wobec dostawców.

Reklama

Obecnie trwają prace polegające na wdrożeniu najnowocześniejszej platformy informatycznej, która jest autorskim rozwiązaniem spółki Topmall sp. z o.o., z sukcesami wdrożonym w Europie Wschodniej. Do tej pory Topmall sp. z o.o. zainwestował w rozwój swojego rozwiązania informatycznego ponad 4,5 mln zł.

Klienci już wkrótce będą mogli ponownie realizować zakupy oraz bony na stronie www.merlin.pl.

- Chcemy odbudować zaufanie wśród naszych stałych klientów, dlatego wszystkim tym, którzy nie otrzymali zamówionego towaru zaoferujemy odpowiednią rekompensatę - mówi Łukasz Szczepański, prezes Topmall sp. z o.o.

Zarówno Zarząd spółki Czerwona Torebka, jak i Topmall sp. z o.o. wyrażają przekonanie, że wdrażane zmiany przyniosą pozytywne skutki dla partnerów biznesowych i klientów sklepu Merlin.pl.

Topmall to polska firma, która od ponad czterech lat z sukcesami zajmuje się działalnością e-commerce na rynku ukraińskim. Prowadzi tam jeden z większych i popularnych sklepów internetowych TOPMALL.ua. Zajmuje się też tzw. Działalnością cross-border, w ramach której dostarcza produkty z rynków unijnych do krajów Europy Wschodniej. Teraz swoją działalność rozszerza na polski rynek e-commerce - zajmie się odbudową najbardziej znanej marki w Polsce - Merlin.pl

Grupa Kapitałowa Czerwona Torebka

Grupa Kapitałowa Czerwona Torebka prowadzi działalność w obszarach nieruchomościowym i handlowym. Spółka w 2012r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Czerwona Torebka wprowadziła na rynek projekty handlowe, które są dzisiaj liderami w swoich segmentach.

- - - - -

Merlin.pl - polski sklep internetowy prowadzony przez spółkę Merlin.pl.

Asortyment sklepu stanowi ponad 200 tys. produktów z działów: książki, filmy, muzyka, multimedia, zabawki, elektronika, kosmetyki, odzież i artykuły sportowe oraz moda. W listopadzie 2011 roku uruchomił sprzedaż produktów cyfrowych - ebooków i audiobooków do pobrania online. Wspólnie ze sklepem partnerskim e-Cyfrowe oferuje też sprzęt fotograficzny.

Sklep został oficjalnie otwarty 1 kwietnia 1999. Merlin.pl rozwijał się w szybkim tempie, wykorzystując boom technologiczny i rozwój infrastruktury informatycznej. Zaczynając od 20 tys. książek jako księgarnia internetowa, rozwinął się i przekształcił w duży sklep internetowy. Sklep oferuje ponad 200 tys. produktów, ma ponad milion zarejestrowanych klientów oraz blisko 100 tysięcy realizowanych zamówień miesięcznie. Wartość towarów sprzedanych od początku działalności za pośrednictwem sklepu osiągnęła prawie 0,5 mld złotych.

W 2009 roku wolumen sprzedaży osiągnął rekordową wartość 3 mln towarów. Jak wynika z raportu "E-commerce w Polsce" z 2008 roku, przygotowanego przez Gemius, Merlin.pl jest obecnie najlepiej rozpoznawalnym sklepem internetowym w Polsce. Według badań SMG/KRC, 75 proc. internautów rozpoznaje markę Merlin.pl, natomiast 60 proc. badanych ceni ją za wysoką jakość usług[potrzebne źródło]. Ponad 1,2 mln osób w całej Polsce choć raz kupiło coś za pośrednictwem sklepu Merlin.pl.

W październiku 2004 Merlin zdobył pierwsze miejsce w rankingu Deloitte & Touche na najszybciej rozwijającą się firmę w Europie Środkowej w branży informatycznej. Rok później przez tygodnik Wprost i portal money.pl został uznany na najlepszy polski sklep internetowy w kategorii książki, filmy i muzyka. Otrzymał również m.in.: nagrodę NASK im. prof. Tomasza Hofmokla "za propagowanie idei społeczeństwa informacyjnego", tytuł CoolBrand Polska, tytuł Superbrand, złote godło Laur Klienta 2009.

W marcu 2006 Merlin.pl został przekształcony w spółkę akcyjną. Przewodniczącym Rady Nadzorczej Merlina został jego założyciel Zbigniew Sykulski, a wiceprzewodniczącym - Piotr Wilam, współtwórca portalu Onet.pl. Trzecim członkiem rady jest Jacek Herman-Iżycki.

W lipcu 2010 roku NFI Empik Media & Fashion podpisało umowę inwestycyjną na mocy której miało objąć 60 proc. akcji Merlin.pl poprzez wniesienie do tej spółki pionu handlu internetowego spółki Empik sp. z o.o. pod nazwą E-Newco. Aby połączyć się, firmy potrzebowały zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Takiej zgody nie uzyskano, wobec czego transakcja nie doszła do skutku.

W maju 2013 r. Grupa Czerwona Torebka zawarła umowę inwestycyjną dotyczącą przejęcia spółki Merlin.pl. Wartość całej transakcji została ustalona na blisko 51,3 mln zł. Zgodnie z zawartą umową do Czerwonej Torebki aportem wniesione zostało 99,6 proc. akcji Spółki Merlin.pl. W zamian Grupa Kapitałowa wydała właścicielom sklepu internetowego nieco ponad 1,5 mln akcji serii E (stanowiących około 3 proc. kapitału zakładowego). Akcjonariusze Czerwonej Torebki podjęli 25 kwietnia 2013 stosowną uchwałę dotyczącą podwyższenia kapitału.

We wrześniu 2013 r. spółka przeniosła siedzibę z Warszawy do Poznania. (wiki)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ogłoszenie | wniosek | czerwony | Merlin | czerwona | torebka | torebki | Merlin.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »