Metale szlachetne. Srebro coraz cenniejsze

Andrew Hecht, analityk portalu Seeking Alpha, jest przekonany, że w tym roku srebro będzie miało więcej do zaoferowania przy cenie bliskiej 30 dolarów za uncję niż miało w 1995 roku, gdy kosztowało 5 dolarów. Ole Hanson z Saxo Banku przypomina, że srebru sprzyja zielona rewolucja, bo jest ono używane m.in. do produkcji paneli słonecznych.

W tym stuleciu srebro najdroższe było 10 lat temu - w kwietniu 2011 roku za uncję płacono nawet 49 dolarów. W ostatnim okresie swój szczyt na poziomie ponad 30 dolarów osiągnęło w lutym. Dzisiejsza cena to 27,8 dolara za uncję.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że cenowy szczyt pod koniec lutego pojawił się w następstwie wywołanej przez inwestorów indywidualnych hossy na akcjach GameStop. Zaraz potem rzesza osób z forum WallStreetBets znajdującego się na platformie Reddit postawiła na srebro, gdyż metal ten ma długą historię teorii spiskowych na temat instytucji utrzymujących jego cenę na niskim poziomie.

Reklama

Dobre perspektywy

Po osiągnięciu w środku zimy nowego szczytu cena surowca cofnęła się i odpoczywa. Utrzymywanie się względnie wysokiego kursu przekraczającego 26 dolarów sprawia, że srebro ma duży potencjał wzrostowy. W jednym z ostatnich raportów The Silver Institute przewiduje, że po 10-procentowym spadku popytu na fizyczne srebro w 2020 roku spowodowanym pandemią, w 2021 roku zapotrzebowanie znacznie wzrośnie. World Silver Survey prognozuje w tym względzie 15-procentowy ruch w górę i podkreśla, że w tym roku popyt na srebro jest większy niż jego produkcja.

Niektórzy inwestorzy przywołują ostatnio stare porzekadło: "nigdy nie sprzedawaj cichego rynku". W 2020 roku różnica między najniższym, a najwyższym poziomem ceny za uncję srebra wyniosła aż 18 dolarów. W tym roku rynek jest dużo "cichszy" , gdyż przedział ten wynosi niecałe 7 dolarów, a w marcu i kwietniu zawęził się do 3,25 dolara.

- W 2021 roku srebro będzie miało więcej do zaoferowania przy cenie bliskiej 30 dolarów za uncję, niż miało w 1995 roku, gdy kosztowało zaledwie 5 dolarów - twierdzi Andrew Hecht ,analityk portalu Seeking Alpha.

Rynek surowców po pandemii

Srebro może być tegorocznym hitem inwestycyjnym, mimo że już w ciągu ostatnich 12 miesięcy drożało efektowniej niż złoto. Żółty metal w szczycie paniki w marcu 2020 roku wyceniane było na 1450 dolarów za uncję, a teraz kosztuje około 1850 dolarów, czyli niecałe 30 proc. więcej. W tym samym czasie cena uncji srebra poszła w górę o około 150 proc.

SREBRO

30,89 -0,12 -0,39% akt.: 21.11.2024, 17:40
  • Max 31,38
  • Min 30,76
  • Stopa zwrotu - 1T 1,74%
  • Stopa zwrotu - 1M -8,81%
  • Stopa zwrotu - 3M 4,99%
  • Stopa zwrotu - 6M -3,43%
  • Stopa zwrotu - 1R 31,66%
  • Stopa zwrotu - 2R 47,47%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Analitycy podkreślają, że to nie przypadek, że srebrny metal, tak jak miedź, osiąga teraz ponad dwa razy większą cenę niż rok temu. Na oba metale wielki popyt zgłasza w tej chwili przemysł podnoszący się po kryzysie pandemicznym.

- Do wzrostu cen srebra przyczynia się przechodzenie gospodarki na technologie ekologiczne. Srebro jest przecież używane do produkcji paneli słonecznych - przypomina Ole Hanson, szef działu strategii surowcowej w Saxo Banku. Fizyczne właściwości tego metalu sprawiają, że można go znaleźć w prawie każdym samochodzie, komputerze, czy telefonie komórkowym.

Do kupowania srebra inwestorów powinna też skłaniać rosnąca niemal na całym świecie inflacja. Max Layton z Citi Global Markets podkreśla, że powszechna polityka utrzymywania przez banki centralne bardzo niskich stóp procentowych będzie zachętą do lokowaniu pieniędzy w tego typu metalach.

Hossa na rynku miedzi i srebra ma ogromne znaczenie dla rodzimego KGHM. W rankingu World Silver Survey 2021 polska firma została umieszczona na pierwszym miejscu w zestawieniu największych kopalń srebra. KGHM w 2020 roku wyprodukował 1352 tony tego metalu.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: srebro | metale szlachetne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »