Moda na fundusze akcji dywidendowych

Spółki coraz chętniej dzielą się z inwestorami wypracowanymi zyskami. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych dostrzegają ten potencjał i wprowadzają na rynek kolejne produkty, których strategia opiera się na inwestowaniu w akcje spółek regularnie wypłacających dywidendę.

Ubiegły rok był na GPW rekordowy pod względem stopy wypłaconej dywidendy. W skali całego rynku wyniosła ona 3,9 proc. Prognoza na ten rok zakłada 3,7 proc., ale zanosi się na to, że zanotujemy najwyższą w historii liczbę spółek, które podzielą się zyskami z inwestorami. Są to poziomy, które mogą już być konkurencyjne względem obligacji skarbowych czy bankowych depozytów, zwłaszcza teraz, gdy stopy procentowe NBP są rekordowo niskie i niewiele wskazuje, żeby szybko miało się to zmienić.

Moda na fundusze dywidendowe

Nie odnosząc się do aktualnej koniunktury gospodarczej i nie wdając się w rozważania, czy spółki powinny teraz wypłacać dywidendy czy inwestować, w ogólnym znaczeniu jest to niewątpliwie zjawisko pozytywne. Świadczy o progresie polskiego rynku kapitałowego i szerszym kształtowaniu się polityki dywidendowej, która jest tak istotnym elementem w działalności przedsiębiorstw na rynkach rozwiniętych.

Reklama

Do niedawna, ze względu na relatywnie niewielką liczbę spółek regularnie dzielących się z akcjonariuszami zyskami, towarzystwa funduszy inwestycyjnych niespecjalnie kwapiły się do oferowania funduszy akcji spółek dywidendowych. Pierwsze takie produkty pojawiły się na rynku dopiero w 2009 roku w ofercie TFI PZU i ING TFI. Obecnie w ofercie krajowych TFI jest osiem takich rozwiązań. W ostatnich dwóch miesiącach powstały dwa - ALTUS FIZ Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych oraz UniAkcje Dywidendowy.

W połowie kwietnia uruchomiony został także pierwszy ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy o takiej strategii - Aviva Spółek Dywidendowych UFK, dostępny jest on jednak wyłącznie po podpisaniu umowy na grupowe albo indywidualne ubezpieczenie na życie lub na prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego (IKE) lub indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Emisję certyfikatów inwestycyjnych przeprowadza ponadto Forum Dywidendowy FIZ, który będzie dziewiątym funduszem w ofercie krajowych TFI.

Strategia w zasadzie wszystkich tych funduszy zasadza się na inwestowaniu w akcje spółek, które regularnie dzielą się zyskami z akcjonariuszami, dlatego stopa dywidendy jest z pewnością jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przez zarządzających. Ale z pewnością nie jedynym. Ważne są też fundamenty oraz potencjał do generowania zysków w przyszłości.

Z oferowanych na rynku funduszy większość to produkty zaliczane do kategorii akcji zagranicznych, co nie oznacza, że nie inwestują także w Polsce. Przykładowo PZU Akcji Spółek Dywidendowych, pomimo deklaracji, że inwestuje w spółki ze środkowo-wschodniej Europy, posiada w portfelu walory niemal wyłącznie polskich firm. Nowo powstałe fundusze UniAkcje Dywidendowy oraz ALTUS Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych deklarują, że będą się koncentrowały na polskich spółkach.

Sprawdź, jakie dywidendy płacą spółki giełdowe za 2012 r.

Z punktu widzenia inwestora, fundusz akcji dywidendowych z założenia powinien być bezpieczniejszy niż klasyczny fundusz akcji. W czasach dobrej koniunktury na giełdzie, dywidenda stanowi rodzaj dodatkowej premii, natomiast gdy sprawy mają się gorzej, może stanowić dla niego pewien rodzaj osłody, wpływając na zmniejszenie strat.

Bernard Waszczyk

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: Open Finance | akcje spółek | fundusze inwestycyjne | akcje | TFI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »