Na rynkach metali szlachetnych wyczekiwanie

Początek bieżącego tygodnia przynosi kontynuację słabości strony popytowej na rynkach metali szlachetnych. Ceny złota oscylują już w pobliżu psychologicznej bariery na poziomie 1900 USD za uncję, notowania srebra spadły poniżej 24 USD za uncję, natomiast cena platyny po raz kolejny zbliżyła się do poziomu 900 USD za uncję - obecnie wynosi 920 USD za uncję.

 

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Zapomniana platyna - czy powróci do łask?

Rynek platyny w ostatnich latach nie cieszył się łaską inwestorów, zwłaszcza w porównaniu z świetnie radzącymi sobie notowaniami palladu. Mimo że oba kruszce są wykorzystywane przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych, to różnice tkwią w detalach: palladu używa się w samochodach z silnikami benzynowymi, podczas gdy platyny - w okrytych gorszą sławą silnikach typu diesel, które coraz rzadziej są kupowane. Rozbieżność w notowaniach platyny i palladu w ostatnich kilku latach wiązała się właśnie z tymi różnicami.

Reklama

Niemniej, ze względu na znacznie niższe notowania platyny w porównaniu z palladem, producenci samochodów coraz łaskawiej spoglądają w jej stronę i pracują nad powrotem do jej wykorzystania (zwłaszcza że już kiedyś podobnego manewru dokonano, zastępując platynę wtedy tańszym palladem).

Dotychczas ten proces przebiegał powoli, ale w bieżącym roku za jego przyspieszeniem przemawia dodatkowy argument: fakt, że większość palladu na świecie wydobywa Rosja. O ile kraj ten jest również ważnym producentem platyny, to jednak w przypadku palladu dominuje na rynku.

PLATYNA

953,10 -8,40 -0,87% akt.: 17.06.2024, 09:19
 • Max 966,70
 • Min 952,80
 • Stopa zwrotu - 1T -0,81%
 • Stopa zwrotu - 1M -8,15%
 • Stopa zwrotu - 3M 3,26%
 • Stopa zwrotu - 6M -0,42%
 • Stopa zwrotu - 1R -1,95%
 • Stopa zwrotu - 2R 5,53%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią

 Na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach nie pojawia się zbyt wiele przełomowych informacji - ale trudno mówić tu o spokoju. Po dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej na przełomie lutego i marca, później cena tego surowca gwałtownie odreagowała, a następnie utkwiła w chwiejnej konsolidacji. I trudno się temu dziwić, bowiem wielu instytucjonalnych inwestorów wymienia obecny czas jako okres ogromnej niepewności oraz uzależnienia cen ropy naftowej od czynników politycznych.

 Oczywiście powiązania ropy z polityką istniały od zawsze - jednak teraz wspomnianą niepewność budzą potencjalne działania Rosji, która nie wycofuje się z konfliktu w Ukrainie, lecz dopuszcza kolejnych zbrodni oraz okazjonalnie straszy atomem.

W takiej sytuacji coraz większa presja wywierana jest na Unię Europejską, by odciąć Rosję od ogromnych przychodów, generowanych ze sprzedaży ropy naftowej do Wspólnoty. Jednak wiadomo, że wprowadzenie sankcji nie będzie ani szybkie, ani proste, ze względu na uzależnienie wielu krajów EU od dostaw rosyjskich surowców energetycznych.

 Z kolei drugim czynnikiem, zwiększającym niepewność na rynku ropy naftowej, jest powrót pandemii i lockdownów w Chinach. Państwo Środka stosuje bardzo stanowczą politykę w kwestii koronawirusa, co na rynkach finansowych budzi obawy ze względu na negatywny wpływ na lokalną aktywność przemysłu i ograniczenie konsumpcji (które niewątpliwie przełożą się na wzrost gospodarczy).

Notowania ropy naftowej "utknęły" więc pomiędzy informacjami na temat potencjalnych sankcji (pozytywny wpływ na ceny ropy) a obawami związanymi z wpływem przedłużającej się pandemii na wzrost gospodarczy (negatywny wpływ na ceny).

Natomiast ciekawym akcentem, który jednak nie ma większego przełożenia na ceny, jest informacja o uchyleniu przez administrację Joe Bidena kontrowersyjnej ustawy, otwierającej drogę do nowych wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej na Alasce. To już kolejna ustawa, przeforsowana wcześniej przez Donalda Trumpa, która obecnie jest uchylona przez Bidena.

ROPA CRUDE

77,96 -0,09 -0,12% akt.: 17.06.2024, 09:18
 • Max 78,12
 • Min 77,58
 • Stopa zwrotu - 1T 4,10%
 • Stopa zwrotu - 1M 0,04%
 • Stopa zwrotu - 3M -3,21%
 • Stopa zwrotu - 6M 9,53%
 • Stopa zwrotu - 1R 14,29%
 • Stopa zwrotu - 2R -34,09%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

Czytaj również: Turcja zorganizuje Rosjanom wakacje. Nawet 3 mln turystów w 2022 roku


 

 

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: metale szlachetne | platyna | pallad | złoto | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »