Najlepiej zarabia się w Polsce

Niestety tytuł komentarza odnosi się nie do pensji, lecz do wyników funduszy inwestycyjnych. W czasie gdy w Polsce po raz pierwszy w historii fundusz akcji zarobił 100 proc. w ciągu dwunastu miesięcy, na świecie stopy zwrotu prezentują się znacznie mniej okazale.

Dla Polaków znaczenie ma także spadek kursu walut, który dodatkowo ogranicza zyski z funduszy zagranicznych (przez 12 miesięcy euro staniało o 2,3 proc., a dolar o 7,8 proc.).

Chiny na czele stawki

W naszym zestawieniu ujęliśmy roczne wyniki zagranicznych funduszy dostępnych obecnie w Polsce (za pośrednictwem firm doradztwa finansowego) oraz sprawdziliśmy stopy zwrotu prawie 2,5 tys. funduszy działających na świecie. O ile spośród funduszy, do których Polacy mają dostęp, najlepiej spisały się głównie portfele akcji nakierowane na nasz region (Europa Środkowo-Wschodnia) oraz fundusz Templeton Latin America, to na świecie najwyższe stopy zwrotu osiągane są w Azji, a konkretnie w Chinach. W pierwszej dwudziestce najlepszych funduszy (stopa zwrotu 45-66 proc.) znalazło się aż 18 funduszy lokujących kapitał właśnie na giełdach w Hong Kongu i Szanghaju, jeden nakierowany na Singapur i kolejny na Filipiny. Dopiero na 21. miejscu znalazł się fundusz lokujący w Europie, lecz nie w akcje, a w nieruchomości. Inwestycje w Chinach okazują się w tym roku najbardziej dochodowymi. Najlepszy w zestawieniu fundusz zainwestował po prostu w indeks giełdy w Hong Kongu (który zyskał 27 proc. przez 12 miesięcy), z tym że jego konstrukcja zakłada inwestowanie co najmniej 150 proc. posiadanych aktywów (fundusz lewaruje się kapitałem pożyczanym) - stąd przy korzystnej koniunkturze tak wysoka stopa zwrotu. W Polsce "średnio"

Reklama

Tymczasem w Polsce najlepszymi funduszami okazały się te, które postawiły na akcje małych i średnich spółek. Pierwszy w kolejności jest DWS Małych Spółek, który zapewnił inwestorom niemal 100-proc. stopę zwrotu w skali roku, na drugim miejscu znalazł się ING Średnich i Małych Spółek z 89-proc. zyskiem. Niestety fundusze te nie przyjmują obecnie wpłat od nowych klientów ze względu na obawy o zbyt duży poziom aktywów. Co ciekawe DWS wypracował wynik lepszy niż wyniósł wzrost wartości indeksu DWS MS (opracowanego na zlecenie DWS) - 83 proc. w skali roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że inny indeks małych firm - WIRR - wzrósł przez ostatnie 12 miesięcy aż o 146 proc., podczas gdy MIDWIG zyskał w tym czasie 83 proc., WIG 49 proc., a WIG20 34,5 proc.

Zestawienie stóp zwrotów funduszy inwestycyjnych

fundusz	                 stopa zwrotu za 12 miesięcy
DWS Małych Spółek	                    100,00%
Templeton Latin America Fund           33,20%
Templeton Eastern Europe Fund A 17,40%
Superfund B	                     12,70%*
WIOF Russian Opportunities Fund.       54,39%
Merrill Lynch IIF EEF                  45,30%
Credit Suisse MultiFund EE East E	   39,80%
Skandia Pacific Equity Fund            27,00%
JF Philippine                          60,49%
Alliance Berenstain-Europ.Value Port   25,38%
Hang Seng ISChina H-Share Index Lev.   66,07%

Stopy zwrotu wyrażone w oryginalnych walutach. Źródło: aegon.pl, franklintempleton.pl, funds-sp.com, hk.morningstar.com, onet.pl, skandia.pl, superfund.com, WIOF.eu.pl

* od 13.12.2005 - data uruchomienia funduszu

To już historia

Oczywiście prezentowane wyliczenia mają charakter wyłącznie historyczny i nie są żadną wskazówką, co do tego jak rynki zachowywać się będą w przyszłości. Warto tylko odnotować, że warszawskie indeksy zachowują się wyraźnie lepiej od nawet najlepszych giełd na świecie, a co za tym idzie, polskie fundusze akcji mogły wypracować lepsze wyniki niż gdziekolwiek indziej na świecie. Nie stawia to jednak pod znakiem zapytania sensu o sens inwestycji za granicą, ponieważ głównym celem takich inwestycji jest dywersyfikacja ryzyka geograficznego, walutowego i politycznego. Jak się okazuje, również na świecie, a w szczególności w Azji, są szanse na sięganie po wysokie stopy zwrotu. Nie mniej należy pamiętać, że jeśli koniunktura na rynkach akcji się odwróci, to prawdopodobnie zjawisko to obejmie wszystkie giełdy świata. Przy wyborze funduszu zagranicznego zdecydowanie bezpieczniej jest inwestować w Azji niż w naszym regionie Europy, ponieważ na inwestycje w region w zupełności wystarczą lokaty w polskie fundusze akcji.

Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »