Reklama

Netia może ująć w sprawozdaniu za 2017 r. odpis w wysokości 150,7 mln zł

Netia szacuje, że może ująć w sprawozdaniu jednostkowym za rok 2017 odpis aktualizujący wartość niefinansowych aktywów w wysokości 150,7 mln zł.

Netia podała, że w jej ocenie nastąpiła istotna zmian parametrów wyceny niefinansowych aktywów spółki, w wyniku czego "uprawdopodobnione" jest rozpoznanie odpisu, wynikającego z trwałej utraty wartości aktywów w jednostkowym sprawozdaniu finansowym spółki za rok 2017.

"Na obecnym etapie zarząd szacuje dokonanie odpisu aktualizacyjnego wynikającego z trwałej utraty wartości niefinansowych składników aktywów w wysokości 150,7 milionów złotych w jednostkowym sprawozdaniu finansowym spółki za rok 2017" - napisano w komunikacie.

Według raportu, po przeprowadzeniu analiz i konsultacji z audytorem, zarząd Netii uznał, że zastosowanie rynkowej ceny akcji stanowi najbardziej wiarygodną metodę ustalenia wartości godziwej aktywów spółki.

Reklama

"Oszacowanie wartości godziwej aktywów nastąpi przy wykorzystaniu wartości kapitalizacji rynkowej Netii z dnia bilansowego, tj. 31.12.2017 roku skorygowanej między innymi o wartość długu netto oraz kapitału obrotowego" - napisano.

Spółka podała, że odzyskiwalna wartość firmy jest określana na podstawie kalkulacji wartości godziwej, która z kolei w roku ubiegłym została obliczona przy użyciu prognozowanych przepływów pieniężnych. Prognozy te opierały się natomiast o założenia budżetu spółki na przyszły rok oraz zatwierdzony przez zarząd zaktualizowany dziesięcioletni biznesplan spółki.

Z kolei - jak podano - w grudniu Cyfrowy Polsat poinformował o nabyciu znaczącego pakietu akcji Netii reprezentującego łącznie 33 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii oraz o ogłoszeniu wezwania na 66 proc. akcji spółki.

"Skuteczna realizacja wezwania może mieć wpływ na strategię i działalność operacyjną spółki" - napisano w raporcie.

Sprawdź bieżące notowania NET na stronach BIZNES INTERIA.PL

- - - - -

Odpisy obniżą EBITDA Orange Polska o 196 mln zł w IV kwartale

Nowa umowa społeczna na lata 2018-2019 oraz ostateczne rozliczenie umowy za lata 2016-2017 obniżą wynik EBITDA (patrz definicja na końcu tekstu w ramce) Orange Polska o 196 mln zł w czwartym kwartale 2017 roku.

W komunikacie podano, że na łączną kwotę odpisów składa się 200 mln zł wydatków związanych z zakończeniem zatrudnienia przez osoby, które opuszczą firmę w ramach dobrowolnych odejść, pomniejszone o jednorazowe zmniejszenie kosztów pracy grupy o 4 mln zł.

Spółka poinformowała, że odpisy zostaną ujęte w sprawozdaniu finansowym poniżej skorygowanego wyniku EBITDA i nie wpłyną na całoroczną prognozę tego wskaźnika, która wynosi około 3 mld zł.

W grudniu Orange Polska podpisał ze związkami zawodowymi umowę społeczną na lata 2018-19, w ramach której z dobrowolnych odejść będzie mogło skorzystać maksymalnie 2.680 pracowników. Umowa przewiduje też m.in. możliwość podwyżki wynagrodzeń.

Spółka podała, że w ramach wynegocjowanego porozumienia określono dla Orange Polska limit odejść pracowników w 2018 r. na poziomie 1.450, a także zasady odejść dobrowolnych w 2018 r. i wysokości odpraw i dodatkowych odszkodowań dla pracowników odchodzących z Orange Polska w 2018 r.

Wartość pakietu przypadająca na odchodzącego pracownika będzie zależała od stażu pracy w grupie, zgodnie z Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy i będzie powiększona w roku 2018 o 5 tys. zł dla pracowników ze stażem pracy od 10 do 15 lat, o 10 tys. zł ze stażem pracy od 15 do 20 lat oraz o 26 tys. zł ze stażem od 20 lat.

EBITDA (ang. earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) - zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji), podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych (ang. amortization) oraz amortyzacji (deprecjacji) rzeczowych aktywów trwałych (ang. depreciation). * EBITDA = przychody - koszty operacyjne bez amortyzacji i deprecjacji lub * EBITDA = wynik operacyjny + deprecjacja rzeczowych aktywów trwałych + amortyzacja wartości

Sprawdź bieżące notowania OPL na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »