Nie dojdzie do przejęcia Twittera? Musk grozi zerwaniem umowy

Umowa przejęcia Twittera może nie dojść do skutku, jeśli firma nie udostępni informacji dot. fałszywych kont w serwisie - podał w liście do zarządu Twittera prezes Tesli Elon Musk.

Z listu wynika, że według miliardera Twitter dopuścił się "wyraźnego i istotnego naruszenia" swoich zobowiązań i Musk zastrzegł sobie wszelkie prawa do wypowiedzenia umowy o przejęciu spółki. To pierwsza groźba zerwania umowy, którą Musk dostarczył drogą oficjalną.

Musk: Twitter odmawia wypełnienia zobowiązań

"Musk jest wyraźnie uprawniony do uzyskania żądanych danych, aby umożliwić mu przygotowanie do zdjęcia Twittera z giełdy i ułatwić mu sfinansowanie transakcji" - napisano.

"Musk uważa, że Twitter w sposób dobitny odmawia wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z umowy o przejęciu, co powoduje dalsze podejrzenia, że firma ukrywa żądane dane" - dodano.

Reklama

13 maja Elon Musk podał, że przejęcie Twittera zostało "tymczasowo wstrzymane" w oczekiwaniu na informacje nt. liczby fałszywych kont. Musk dodał później, że nadal jest zainteresowany przejęciem Twittera.

Taktyka negocjacyjna?

Według doniesień agencji Bloomberga kierownictwo Twittera podało pracownikom, że "nie ma czegoś takiego" jak zawieszenie umowy. Niektórzy analitycy zinterpretowali ten ruch Muska jako taktykę negocjacyjną, by uzyskać niższą cenę.

Twitter podał w swoich ostatnich kwartalnych wynikach, że "średnia fałszywych lub spamowych kont w I kw. 2022 r. stanowiła mniej niż 5 proc. miesięcznych aktywnych użytkowników w ciągu kwartału".

W oświadczeniu ogłaszającym swoją umowę kupna Twittera Musk ujawnił, że chce wyeliminować boty spamowe, wprowadzić uwierzytelnianie dla wszystkich ludzi i uczynić algorytmy Twittera otwartym kodem źródłowym. Boty są obecnie dozwolone na Twitterze, ale zgodnie z polityką firmy takie konta mają wskazywać, że są zautomatyzowane.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Kurs akcji spadł

26 kwietnia Musk zawarł umowę w sprawie przejęcia serwisu społecznościowego Twitter za 44 mld dol. Miliarder zamierza wycofać firmę z giełdy.

21 kwietnia Musk przedstawił plan sfinansowania transakcji i zapewnił, że posiada gwarancje na 46,5 mld dol. Aby sfinansować transakcję, Morgan Stanley, Bank of America, Barclays i inne instytucje finansowe zapewnią 25,5 mld dol. kredytu, a Musk ma zapewnić 21 mld dol. finansowania w akcjach. Według wyliczeń Bloomberga, Musk posiada obecnie ok. 3 mld dol. w gotówce.

Na początku kwietnia na rynku pojawiła się informacja, że Musk przejął 9,2 proc. akcji Twittera, stając się jego największym pojedynczym udziałowcem. Musk zdecydował, że nie będzie zasiadał w zarządzie Twittera, po propozycji wysuniętej przez spółkę.

W poniedziałek akcje Twittera traciły 4 proc. po publikacji listu Muska. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Twitter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »