Nie wszyscy mogą uznać drugi kwartał za stracony

Choć wyniki większości spółek są fatalne, rośnie grono firm, które nie marnują czasu i już dziś kończą restrukturyzację. Efekty już widać.

Choć wyniki większości spółek są fatalne, rośnie grono firm, które nie marnują czasu i już dziś kończą restrukturyzację. Efekty już widać.

Wyniki większości spółek z GPW po pierwszym półroczu odzwierciedlają fatalną sytuację gospodarki. Choć nie ma wątpliwości, że ogólna kondycja spółek giełdowych uległa pogorszeniu, nie wszystkie firmy zmarnowały miniony okres. Wiele przedsiębiorstw wykorzystało sytuację do zdecydowanego cięcia kosztów i głębokiej restrukturyzacji. Część emitentów wykorzystała sprzyjające warunki, jak osłabienie złotego.

Czas eksporterów

- Deprecjacja złotego pomogła m.in. Stomilowi Olsztyn i Dębicy. Również Świecie, które wysyła za granicę ponad 70 proc. produktów, uzyskało dobre wyniki i to mimo niskich cen światowych - mówi Grzegorz Stulgis, doradca inwestycyjny PKO/Credit Suisse.

Reklama

Zwraca on również uwagę na producentów leków, którzy po słabym pierwszym kwartale (kłopoty z eksportem do Rosji, nowa lista leków refundowanych) odzyskują swoją pozycję.

Natomiast w osiągnięciu przyzwoitych wyników przez PKN i KGHM pomogły wyjątkowo korzystne w ostatnim okresie notowania ropy i miedzi. Obie firmy pracowały także nad obniżeniem kosztów produkcji.

Radykalne kroki

Wielu menedżerów zdecydowało się podjąć bardzo trudne i radykalne decyzje, zdając sobie sprawę, że chwilowo może to wpłynąć negatywnie na wynik finansowy. Czyszczenie bilansu przeprowadziły m.in. Pekao SA i Optimus.

- Lepiej utworzyć jednorazową dużą rezerwę, niż dozować inwestorom złe wiadomości. Radykalne oczyszczenie finansów opłaci się samym spółkom oraz inwestorom, szczególnie w obliczu ostatnich afer księgowych - ocenia Rafał Gębicki, doradca inwestycyjny.

Analitycy pozytywnie oceniają również zdecydowaną kontrolę kosztów w bankach, co widać po ich wynikach operacyjnych. Cięcia przeprowadziły też firmy, które szczególnie narażone są na konsekwencje słabej koniunktury.

- Orbis wypadł w II kwartale lepiej niż oczekiwano. Spółkę należy pochwalić za agresywne redukowanie kosztów - zaznacza Rafał Wiatr, analityk COK BH.

Na GPW są też spółki, które utrzymują zadowalającą akcjonariuszy dynamikę wyników. Tradycyjnie nie zawiodły m.in. Computerland, Cersanit, Amica oraz Mieszko. To głównie zasługa konsekwentnej realizacji jasnej strategii rozwoju.

Sonda

Analitycy nie wierzą, że trzeci kwartał będzie lepszy dla giełdowych spółek. Jedynie tylko banki mają szanse znacząco poprawić wyniki.

Grzegorz Stulgis, doradca inwestycyjny PKO/Credit Suisse

Spodziewana poprawa sytuacji gospodarczej w drugim półroczu tego roku znowu odsuwa się w czasie. Należy więc liczyć się z generalnie słabymi wynikami przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach. Choć na istotną poprawę rezultatów w większości branż trzeba będzie jeszcze poczekać, można wskazać spółki, które już zdołały znacznie poprawić swoje wyniki finansowe w porównaniu z rokiem poprzednim. Są to przede wszystkim eksporterzy. Spodziewam się, że w trzecim kwartale wyniki finansowe tych spółek powinny jeszcze się poprawić. Będzie to wynikało głównie z dalszej deprecjacji rodzimej waluty.

Marcin Materna, doradca inwestycyjny DM BIG BG

Wyniki banków w III kwartale powinny być lepsze niż osiągnięte w poprzednim okresie, głównie za sprawą niższych odpisów na rezerwy (na razie nie widać kandydata na ănastępcęÓ Stoczni Szczecińskiej) oraz tradycyjnie wyższym w drugiej połowie roku przychodom. W dalszym ciągu pozytywnie na wyniki będzie wpływać ścisła kontrola kosztów - część banków odnotuje z pewnością spadek tej pozycji. Generalnie jednak, wyniki banków w III kwartale, poza nielicznymi wyjątkami (BZ WBK, Pekao), prawdopodobniej wciąż nie będą zachwycające. Porównując je jednak z wynikami za II kwartał, będziemy mieli do czynienia ze znaczną poprawą.

Andrzej Osypowicz, doradca inwestycyjny DM BPH PBK

Po tym, co zobaczyliśmy w raportach za II kwartał 2002, trudno jest z optymizmem oczekiwać wyników za kolejne trzy miesiące. Raczej nie należy spodziewać się, że podstawowe problemy naszej gospodarki, objawiające się słabnącym popytem i ograniczaniem inwestycji, odwrócą się już w tym kwartale, a to jest niezbędny warunek lepszych wyników spółek. Na poprawę mogą liczyć eksporterzy, którzy zyskają na silniejszym euro. Jest też szansa, że banki jednak dość konserwatywnie podeszły do portfela swoich kredytów i nie zobaczymy powtórki strat z II kwartału.

Radosław Solan, doradca inwestycyjny BDM PKO BP

Nie ma co oczekiwać, że wyniki spółek po trzecim kwartale wykażą zdecydowany progres. Na dotychczasowe negatywne czynniki zarówno makro, jak i mikroekonomiczne nałoży się dodatkowo okres wakacyjny. Uważam, że dzięki odzyskaniu sporej części rynku połączeń międzystrefowych lepiej zaprezentuje się TP SA. Natomiast kondycję banków uzależniam od sytuacji sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Może on jeszcze odczu#wać konsekwencje spowolnienia w gospodarce, co wpłynie na dalsze pogorszenie portfela kredytów banków. Poprawy spodziewam się po czwartym kwartale. Odbudowa po powodziach może przyczynić się do poprawy klimatu inwestycyjnego w naszym regionie Europy.

Wojciech Szymon Kowalski, niezależny analityk

Oczekuję, że po trzecim kwartale poziom przychodów spółek będzie na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu roku ubiegłego. Natomiast przeprowadzana w spółkach restrukturyzacja powinna przyczynić się do wzrostu generowanych marż. Warto zwracać szczególną uwagę na wyniki banków, które odzwierciedlają stan gospodarki. Drugi kwartał zaskoczył bardzo negatywnie i można liczyć, że najgorsze za nami. Jednak wychodzenie z dołka będzie trwało i banki wykażą poprawę selektywnie. W związku ze spodziewaną zmianą układu politycznego w Niemczech po wyborach może okazać się, że nasze wejście do UE w pierwotnie planowanej dacie nie jest pewne. To przyczyni się do osłabienia złotego i utrzymania bardzo dobrej koniunktury dla naszych eksporterów.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: bank | GPW | firmy | doradca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »