Reklama

Nordea Bank Polska wypracował niezły wynik

Wyniki za I kwartał 2012 są pozytywne. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, przychody operacyjne wzrosły o prawie 17%. Zaobserwowano wzrost wolumenów biznesowych oraz odnotowano wzrost zysku netto o prawie 31% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Polska gospodarka w I kwartale 2012 roku wykazuje nadal tendencję wzrostową. Głównym motorem jest przyrost nakładów inwestycyjnych Odnotowano wzrost bezrobocia oraz utrzymujące się pogorszenie wskaźników nastrojów konsumenckich. Wpłynęło to negatywnie na popyt gospodarstw domowych oraz na jakość ich portfela kredytowego.

Suma bilansowa za I kwartał wskazuje na obniżenie skali działania banku w porównaniu z ostatnim kwartałem roku ubiegłego, spowodowane m. in. przez umocnienie złotego i zmniejszenie równowartości kredytów walutowych.

Na koniec roku 2011 wynosiła 35 325 mln złotych. Pomiędzy I kwartałem 2011 a I kwartałem 2012 roku łączna wartość aktywów wzrosła jednakże o 29,1% osiągając poziom 32 066 mln złotych. Jest to przede wszystkim rezultat wzrostu należności od klientów o blisko 6 mld zł (+28%), sfinansowanego przez dynamiczny przyrost depozytów klientów (ponad 36%, o wartość 3,3 mld zł) oraz rosnące zobowiązania wobec banków, wyższe o 26%, tj. o 3,5 mld zł.

Reklama

Przychody operacyjne oraz koszty

"W I kwartale 2012 roku przychody operacyjne wyniosły 244,5 mln zł, w porównaniu do 209,4 mln zł, uzyskanych w I kwartale 2011 roku (wzrost o 16,8%)

"Koszty operacyjne w I kwartale 2012 roku wyniosły 133,1 mln zł i w porównaniu do I kwartału 2011 roku (125,3 mln zł) wzrosły nieznacznie o 6,2% . Wzrost przychodów operacyjnych Bank zawdzięcza wysokiemu wzrostowi wyniku odsetkowego netto (29,7% do 176,9 mln zł), na co złożyły się wyższe wolumeny biznesowe oraz zmiany w oprocentowaniu. Koszty operacyjne rosły wolniej, niż skala działania banku, co oznacza kontynuację poprawy relacji kosztów do przychodów (C/I ratio obniżone z 59,8% do 54,4%).

Wynik finansowy

"Wynik finansowy brutto wyniósł w I kwartale 98,4 mln zł, w porównaniu do 74,0 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego (wzrost o 33%).

"W I kwartale wynik finansowy netto zamknął się kwotą 74,5 mln zł podczas gdy rok wcześniej było to 56,9 mln zł (wzrost o 30,8 %).

Dynamika zmian zysku, przychodów oraz kosztów w I kwartale 2012

Nasze wyniki za I kwartał są zadowalające

W nadchodzących miesiącach będziemy koncentrować się na rozwoju współpracy z naszymi Klientami, zwiększając przychody, efektywność kapitałową oraz na zapewnieniu równowagi pomiędzy portfelem kredytów i depozytów. Będziemy nadal dbać o utrzymanie dobrej jakości portfela kredytowego. Stoimy obecnie przed wyzwaniem wprowadzenia nowego modelu działania w bankowości detalicznej ,ze szczególnym naciskiem na stworzenie silnego banku doradczego. " - mówi Sławomir Żygowski, I Wiceprezes Zarządu Nordea Bank Polska.

NOTOWANIA NA GPW

Komentarz do raportu ze strony Prezesa Christiana Clausena:

- Nordea utrzymuje wysoką dynamikę działalności. Pozyskaliśmy 22 000 nowych klientów, nasze nowe aplikacje spowodowały, że liczba klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej wzrosła ponad dwukrotnie. Ponadto wzmocniliśmy naszą wiodącą pozycję banku obsługującego największe przedsiębiorstwa w Skandynawii.

Dochodowość utrzymuje się na wysokim poziomie, a wskaźnik ROE sięga 12%. Nadal generujemy wysokie zyski pomimo niskich stóp procentowych, powolnego wzrostu i naszego szeroko zakrojonego planu zmian, który realizujemy, w celu stworzenia przyszłego modelu biznesowego banku. Koszty utrzymywane są pod ścisłą kontrolą i dalej budujemy silniejszą pozycję kapitałową oraz bilans. W trakcie kwartału podstawowy wskaźnik kapitałowy core tier 1 wzrósł o 0,4 punktu procentowego do 11,6%.

Pierwszy kwartał 2012r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2011r. (I kw. 2012r. w porównaniu z IV kw. 2011r.):

- Wzrost wyniku odsetkowego netto o 7% (w zasadzie bez zmian)

- Wzrost wyniku operacyjnego o 3% (wzrost o 1%)

- Wzrost wartości wskaźnika kapitałowego Core tier 1 do 11,6% - z pominięciem zasad przejściowych - z poziomu 10.7% (wzrost z 11,2% w IV kw. 2011r.)

- Utrzymanie wartości wskaźnika kosztów do przychodów na poziomie 50% (wzrost z 49% w IV kw.)

- Spadek wartości strat kredytowych netto do 26 punktów bazowych z poziomu 31 punktów bazowych (spadek z poziomu 33 p.b. w IV kw. )

- Wskaźnik efektywności kapitałów własnych ROE na poziomie 11,7% - spadek z 12,0% w I kw. 2011r (spadek z 12,3% w IV kw.)

Nordea Bank Polska

Należy do największej skandynawskiej grupy finansowej. Oferuje produkty i usługi dla klientów indywidualnych oraz instytucji, obejmuje ona m.in. konto Nordea, rachunek eFirma i eFirma plus, lokaty i kredyty poprzez internet, telefon, bezpłatne personalizowane SMSy, WAP oraz sieć oddziałów. W skład grupy wchodzą firmy ubezpieczeniowe oraz spółka leasingowa.

opr. MZB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »