Nowy szef OPEC ostrzega rynki!

Ceny ropy w pobliżu 88 USD za baryłkę. Inwestorzy rozważają utrzymujące się na rynkach obawy o spowolnienie gospodarcze - informują maklerzy. Nowy szef OPEC Haitham Al Ghais wskazał, że wolne moce produkcyjne krajów OPEC "stają się ograniczone".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ropa w USA po 88 USD za baryłkę

 Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 88,28 USD, wyżej o 0,19 proc., po zwyżce w środę o 1,8 proc. - po niestabilnej sesji.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 93,85 USD za baryłkę, wyżej o 0,21 proc.

Inwestorzy oceniają pozytywne sygnały płynące z amerykańskiego rynku paliw.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły aż o 7,06 mln baryłek, czyli o 1,6 proc. do 424,954 mln baryłek - wynika z danych amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

Reklama

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 4,642 mln baryłek, czyli o 2,1 proc. do 215,674 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły niewiele - o 0,766 mln baryłek, czyli o 0,7 proc. do 112,256 mln baryłek - podał DoE.

Eksport ropy z USA wzrósł w ub. tygodniu do rekordowego poziomu i wynosił 5 mln baryłek dziennie, pokonując poprzedni rekord sprzed zaledwie miesiąca. 

OPEC o popycie na ropę

Tymczasem nowy sekretarz generalny OPEC Haitham Al Ghais wskazał, że wolne moce produkcyjne krajów OPEC "stają się ograniczone". Jego zdaniem popyt na ropę w tym roku jeszcze wzrośnie.

"Światowe rynki ropy stoją w obliczu dużego ryzyka ograniczenia podaży w tym roku, ponieważ popyt na ropę pozostaje mocny, a wolne moce produkcyjne maleją" - powiedział Al-Ghais w wywiadzie dla Bloomberg TV.

"Stąpamy po cienkim lodzie, jeśli mogę użyć takiego określenia, ponieważ wolne moce produkcyjne stają się coraz mniejsze" - wskazał.

 Al-Ghais ocenił, że OPEC i jego sojusznicy z OPEC+, 23-narodowa grupa producentów ropy, mają niewykorzystane moce produkcyjne na poziomie ok. 2-3 mln baryłek dziennie, czyli ok. 3 proc. światowej produkcji ropy.

Nowy sekretarz generalny OPEC wskazał, że kryzys w branży naftowej wynika z wielu lat niedoinwestowania światowego przemysłu naftowego, zarówno w pozyskiwaniu nowych dostaw, jak i budowie rafinerii i innej infrastruktury do przetwarzania ropy.

Szansa na podaż z Iranu?

"Niedoinwestowanie branży naftowej przez wiele lat jest tym, co doprowadziło do obecnej trudnej sytuacji na rynkach ropy" - ocenił.  Al-Ghais ostrzegł, że na światowych rynkach ropy mogą jeszcze wystąpić napięcia, gdy w grudniu tego roku wejdą w życie sankcje UE wobec Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę.

 Sekretarz generalny OPEC oceniając możliwe osiągnięcie umowy nuklearnej z Iranem i potencjalne zwiększenie dostaw ropy z tego kraju ocenił, że globalny popyt na ropę jest wystarczająco mocny, aby wchłonąć wszelkie dodatkowe dostawy surowca pod warunkiem, że irańska ropa będzie uwalniana na rynki "w sposób odpowiedzialny i stopniowy".

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE)ocenia, że Teheran może dodać na globalne rynki ropy ok. 1,3 mln baryłek dziennie w ciągu 6 miesięcy od zawarcia porozumienia nuklearnego z USA.

ROPA CRUDE

69,56 -1,02 -1,45% akt.: 20.12.2024, 22:58
  • Max 69,86
  • Min 68,46
  • Stopa zwrotu - 1T -2,15%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,74%
  • Stopa zwrotu - 3M -2,37%
  • Stopa zwrotu - 6M -14,38%
  • Stopa zwrotu - 1R -5,72%
  • Stopa zwrotu - 2R -8,51%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są pod presją

Po słabszych prognozach wzrostu dla gospodarki Chin, największego odbiorcy metali przemysłowych na świecie. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana niżej wobec 7.924,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex miedź kosztuje 3,5810 USD za funt i traci 0,25 proc.

Pogarszające się perspektywy gospodarcze dla Chin wpływają negatywne na notowania metali przemysłowych.

Ekonomiści Goldman Sachs Group Inc. obniżyli prognozy wzrostu PKB Chin w tym roku do 3,0 proc. z 3,3 proc., w reakcji na słabsze dane makro za lipiec, blokady w gospodarce ze względu na epidemię Covid-19 i nasilający się kryzys energetyczny, a to wszystko zwiększa niepewność co do dalszych perspektyw dla gospodarki.

Stratedzy Nomura obcięli swoje szacunki PKB Chin w tym roku do 2,8 proc. z 3,3 proc.

"Sytuacja covidowa w Chinach pogorszyła się ostatnio, a dane o aktywności gospodarczej w sierpniu mogą być jeszcze gorsze niż już i tak słabe wskaźniki z lipca ze względu na rosnącą liczbę blokad w gospodarce" - napisali eksperci Nomura w nocie.

Analitycy rynków metali zwracają też uwagę, że kryzys energetyczny w Europie przyczynia się do niestabilnych obrotów na giełdzie metali LME w Londynie, gdzie inwestorzy oceniają straty w podaży metali w obliczu rosnącego ryzyka, że wysoka inflacja i podwyższanie stóp procentowych przez banki centralne ograniczy popyt na metale bazowe.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie staniała o 54 USD do poziomu 7.924,00 USD za tonę.

MIEDŹ

8 957,00 +69,00 0,78% akt.: 20.12.2024, 19:58
  • Max 8 963,00
  • Min 8 890,00
  • Stopa zwrotu - 1T -1,14%
  • Stopa zwrotu - 1M -1,47%
  • Stopa zwrotu - 3M -5,70%
  • Stopa zwrotu - 6M -9,45%
  • Stopa zwrotu - 1R 4,20%
  • Stopa zwrotu - 2R 7,03%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY



PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | baryłka ropy | OPEC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »