Nowy zarząd PZU w ciągu 10-14 dni

Nowy trzyosobowy zarząd zacznie pracować w PZU w ciągu 10 dni lub dwóch tygodni - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

Nowy trzyosobowy zarząd zacznie pracować w  PZU w ciągu 10 dni lub dwóch tygodni - poinformował  minister skarbu Aleksander Grad.

- Nie sądzę, żeby w tej chwili udało się wybrać prezesa PZU w konkursie. Zgodnie z umową spółki prezesa PZU bezpośrednio wskazuje minister skarbu. Co do liczebności, tak jak mówi statut spółki, w I etapie będą to trzy osoby wskazane przez ministra skarbu, a nie będzie to w konkursie, gdyż nie ma na to czasu - mówił Grad w Radio Zet.

Dodał, że jest za wcześnie, by mówić kto zostanie prezesem największej w Polsce spółki ubezpieczeniowej.
- Rozmowy trwają, ale chcę, aby w ciągu 10 dni, 2 tygodni nowy zarząd już zaczął pracować - powiedział minister.

Reklama

Agata Rowińska zastąpiła we wrześniu br. Jaromira Netzla na stanowisku prezesa PZU.

Obecny zarząd PZU jest dwuosobowy i nie ma - jak wymaga tego ustawa o działalności ubezpieczeniowej - akceptacji KNF. Wniosek poprzedniego ministra skarbu w sprawie zgody KNF dla Rowińskiej nie został wycofany, jednak termin jego rozpatrzenia został ponownie przesunięty, na wniosek samej Rowińskiej. Następne posiedzenie KNF zaplanowano na 4 grudnia.

Pytany o prywatyzację sektora energetycznego Grad tłumaczył, że prywatyzacji nie będą poddane spółki zajmujące się przesyłem energii, czyli takie jak: Gaz-System, PSE Operator czy Polskie Linie Kolejowe.
- Tych spółek nie zamierzamy prywatyzować - zapewnił Grad.

- Natomiast inne przedsiębiorstwa, które będą prywatyzowane czy to poprzez giełdę, czy to poprzez inwestora strategicznego w warunkach przetargowych będziemy się starali tak określić warunki dla inwestorów, aby pośrednio potrafili się wpisać w polską strategię bezpieczeństwa energetycznego - mówił.

- Niemcy, Austriacy, Włosi tworzą spółki z kapitałem rosyjskim po to, by te spółki wpisywały się w bezpieczeństwo energetyczne Europy, to być może w niektórych takich przypadkach będziemy mogli dopuścić również kapitał rosyjski, ale w taki sposób, aby nie naruszyć naszego bezpieczeństwa energetycznego - tłumaczył Grad.

Minister skarbu zapewnił, że PO nie zamierza prywatyzować TVP i Polskiego Radia.
- Natomiast chcemy bacznie przyjrzeć się temu, co się dzieje w TVP. Mam nadzieję, że jeszcze dziś, a jak nie to w najbliższych dniach, spotkam się z prezesem Andrzejem Urbańskim, aby porozmawiać o tym, jak funkcjonuje spółka, bo to jest ogromny majątek Skarbu Państwa i dla mnie nie jest bez znaczenia, jak on jest zarządzany - powiedział.

- Mam wiele pytań do pana prezesa Urbańskiego i to nie tylko w kwestiach personalnych, ale i w kwestiach biznesowych, bo niepokoiły mnie informacje o zawieraniu bądź przygotowywaniu umów biznesowych, które nie wpisały się w ciąg decyzji korporacyjnych czyli rady nadzorczej, czy właścicielskich - dodał Grad.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | zarządy | skarbu | minister skarbu | KNF | minister
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »