Mówi się o likwidacjach, a w tym mieście powstają nowe ROD. Można już wnioskować o działki
W ostatnim czasie za sprawą rozporządzenia w sprawie projektu planu ogólnego gminy Ministerstwa Rozwoju i Technologii wielu działkowiczów zastanawia się nad przyszłością swoich ogrodów i ich potencjalną likwidacją. Podczas gdy jedni zachodzą w głowię, co zrobić, żeby uratować swój kawałek ziemi, Wrocław idzie pod prąd i zapowiada stworzenie pierwszych od ponad trzech dekad nowych ogrodów działkowych. Chętni mogą się ubiegać o działki już teraz, jednak pierwszeństwo przysługuje pewnej grupie osób.
Gminy w całym kraju przystępują do prac nad planami ogólnymi, na mocy których ich grunty mają zostać podzielone na 13 stref planistycznych. Wszystko przez nowelizację przepisów, która jest ostro krytykowana przez przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców. Choć ministerstwo zapewniło, że nie zamierza likwidować ogrodów, to przedstawiciele PZD są innego zdania, o czym pisaliśmy w tym artykule.
Tymczasem, jak podaje Portal Samorządowy, władze Wrocławia nie tylko zapewniają o tym, że ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane, lecz również wytyczają nowe tereny pod działki, które powstaną tam po raz pierwszy od 1989 r.
Z informacji przekazanych przez portal wynika, że władze Wrocławia zrezygnowały z planów, które zakładały stworzenie zabudowy usługowo-mieszkaniowej na terenie kilku ogródków działkowych. Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości dla działkowców ze stolicy Dolnego Śląska.
Nowe ROD-y powstaną na pięciu hektarach terenu przy ul. Zabrockiej na Klecinie, który Urząd Miejski Wrocławia przekazał Polskiemu Związkowi Działkowców.
- Zdajemy sobie sprawę, że ogrody działkowe są specyficznym rodzajem zieleni miejskiej. Choć różnią się od parków, zieleńców czy skwerów, równie skutecznie pomagają nam walczyć z miejskimi wyspami ciepła, zachować bioróżnorodność i pełnić ważną funkcję społeczną, co szczególnie uwidoczniło się podczas pandemii - powiedział Michał Guz z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Obecnie na terenie miasta znajduje się około 1400 hektarów ogródków działkowych.
Portal podaje, że ziemia przekazana PZD to forma rekompensaty za tereny wykorzystane pod budowę dróg. Z tego powodu pierwszeństwo w dostępie do 120 nowych ogródków działkowych będą mieli dawni użytkownicy tych, które zostały zlikwidowane.
- Jeżeli działek wystarczy, to oczywiście pozostałe wolne działki zostaną zaproponowane wszystkim chętnym, którzy do nas złożą tutaj podanie - powiedział Janusz Moszkowski, prezes Wrocławskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców. - Chętni mogą ubiegać się o działki już teraz - dodał.