Obajtek dla "SE": Fuzja Orlenu i Lotosu ma znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju

Rozmowy z Komisją Europejską w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu toczą się w dobrym tempie i w dobrej atmosferze. Mamy argumenty biznesowe i podnosimy kwestie naszego bezpieczeństwa - powiedział w wydaniu "Super Expressu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek zapytany, co się dzieje z wnioskiem w sprawie fuzji Lotosu z Orlenem złożonym w listopadzie do Komisji Europejskiej, powiedział: - Wszystkie projekty biznesowe, które realizujemy, są bardzo ważne. A połączenie Orlenu i Lotosu powinno być zrealizowane wiele lat temu z korzyścią dla obu firm, polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Dlatego krok po kroku realizujemy zapisy listu intencyjnego podpisanego rok temu. Rozmowy z Komisją Europejską toczą się w dobrym tempie i w dobrej atmosferze. Ale trzeba pamiętać, że takie procesy zwykle trwają ok. dwóch lat. To wymaga mnóstwa analiz, dyskusji. W praktyce to tysiące stron dokumentów, analiz - dodał.

Reklama

Na pytanie, czy "ktoś w ogóle to w Brukseli przeczytał", odpowiedział: - Oczywiście, że czytają, analizują i przesyłają setki pytań, na które PKN Orlen na bieżąco odpowiada.

Zapytany, jakie są to pytania, Obajtek odpowiedział, że musi to zostawić dla siebie. - Przedstawiciele KE rozmawiają z nami, ale także z naszą konkurencją. Przygotowują oceny mikro- i makrorynków. Analizują, jaki to będzie miało wpływ na nasz region i Europę, nie tylko w kwestii paliw. To żmudny proces, ale liczymy na pozytywne zakończenie. Zakładamy, że Komisja Europejska przedstawi nam warunki, które zepną się biznesowo - zaznaczył.

Na komentarz dziennikarza, że taka fuzja ma nie tylko kontekst finansowy, gospodarczy, ale również polityczny, Obajtek odpowiedział, że przede wszystkim ten proces ma "fundamentalne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski".

- Inne kraje na świecie to doskonale rozumieją i już dawno przeprowadziły tego typu transakcje, żeby zabezpieczyć swoje gospodarki. Oczywiście w przypadku tak ogromnych dwóch firm to zawsze również wiąże się z polityką. Tym bardziej, że rozwój Orlenu przekłada się bezpośrednio na gospodarkę państwa. Nasza firma w 2018 r. zapłaciła ponad 36 mld zł różnych danin do budżetu państwa! W 2015 r. było to 25 mld zł. Obroty, które wzrosły o 15 proc. w ubiegłym roku, przekroczyły już 110 mld - powiedział prezes PKN Orlen.

- W sprawie fuzji z Lotosem mamy argumenty biznesowe i podnosimy kwestie naszego bezpieczeństwa. Pytania Komisji generalnie są bardzo merytoryczne. Jest sporo dyskusji, jak będzie wyglądał rynek hurtowy w całym regionie. Pewien margines ustępstw jest z naszej strony możliwy - podkreślił Obajtek.

Zapytany, co ta fuzja będzie oznaczała dla zwykłych klientów, powiedział, że fuzja to "znacznie szybszy rozwój Orlenu i Lotosu, korzystny także dla klientów".

- Próbuje się im wmawiać, że powstanie monopol. To nieprawda. To nie leży w naszym interesie. Ten rynek w Polsce jest konkurencyjny i fuzja tego nie zmieni. Ani my jako Orlen, ani Polska jako państwo nie mają wpływu na cenę baryłki ropy na świecie. Możemy jednak szukać wielu synergii w obsłudze biznesu, w spółkach zależnych, w logistyce czy dostawach ropy. I te oszczędności mogą zwiększać naszą elastyczność. Musimy być konkurencyjni, bo niezadowoleni klienci po prostu do nas nie przyjdą - powiedział.

Na pytanie, kiedy na stacjach Orlen pojawią się produkty z wizerunkiem Kubicy, powiedział: - Chcemy, żeby stało się to jak najszybciej. Umowa z Williamsem ma charakter biznesowy. Jej celem jest m.in. promowanie naszych produktów i rozpoznawalności Orlenu. Jesteśmy obecni na sześciu kontynentach i bardzo szybko chcemy tę umowę konsumować i przekładać na to, co oferujemy. W kwietniu ruszamy z dużą kampanią promocyjną.

Pobierz za darmo program PIT 2018

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Lotos S.A. | fuzja | Daniel Obajtek | PKN Orlen S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »