Reklama

Obligacje detaliczne Best dla blisko tysiąca inwestorów

Łączna wartość prawidłowych zapisów złożonych w pierwszej publicznej ofercie obligacji detalicznych Best wyniosła 54,7 mln zł. Dostępny limit został przekroczony już czwartego dnia subskrypcji, w związku z czym okres przyjmowania zapisów został skrócony o ponad tydzień. Zapisy złożone w dwóch ostatnich dniach zostały zredukowane średnio o 78 proc. Obligacje serii K1 o wartości nominalnej 45 mln zł przydzielono ostatecznie 978 inwestorom.

Publiczna oferta obligacji serii K1 była pierwszą emisją przeprowadzoną przez Best w ramach publicznego programu emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 300 mln zł. Była to także pierwsza w historii spółki emisja skierowana do inwestorów detalicznych.

Zapisy na obligacje serii K1 ruszyły 31 marca, a już czwartego dnia subskrypcji, tj. 3 kwietnia, limit 450 000 obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda został przekroczony. W związku z tym, ostatni dzień subskrypcji, ustalony pierwotnie na 11 kwietnia, został przesunięty na 4 kwietnia 2014 r. Prawidłowe zapisy złożyło 988 inwestorów, gotowych nabyć łącznie 547 124 obligacje, za ponad 54,7 mln zł. Średnia wartość zapisów złożonych przez jednego inwestora wyniosła prawie 55,4 tys. zł.

Reklama

Ostatecznie 450 000 obligacji serii K1 trafi do 978 inwestorów. Zgodnie z warunkami emisji, inwestorom, którzy złożyli zapisy do 2 kwietnia włącznie, przydzielonych zostało tyle obligacji, na ile się zapisali. Natomiast zapisy złożone 3 i 4 kwietnia 2014 r. zostały proporcjonalnie zredukowane. Średnia stopa redukcji wyniosła 78 proc.

Spółka planuje wprowadzić obligacje serii K1 do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW w ramach Catalyst w pierwszej połowie maja br.

Obligacje serii K1 są obligacjami 4-letnimi, oprocentowanymi według stopy zmiennej, w oparciu o stawkę WIBOR 3M powiększoną o marżę w wysokości 3,8 proc. Odsetki będą wypłacane inwestorom co 3 miesiące.

Best

Best S.A. jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r., specjalizującą się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa Best aktywnie inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe.

Best jest również jedynym akcjonariuszem Best TFI, które uzyskało zezwolenie KNF na prowadzenie działalności w 2008 r. Połączenie kompetencji z zakresu windykacji należności oraz tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi pozwoliło skupić wszystkie elementy modelu biznesowego w jednej grupie kapitałowej.

Best TFI zarządza obecnie trzema funduszami sekurytyzacyjnymi: Best I NSFIZ, Best II NSFIZ oraz Best III NSFIZ, w aktywach których znajdują się portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 7,8 mld zł (stan na koniec lutego 2014 r.).

Zgodnie z opublikowanym raportem za IV kwartał 2013 r., przychody operacyjne Grupy Best wypracowane w 2013 r. sięgnęły niemal 124 mln zł, o 61 proc. więcej niż w 2012 r. Zysk netto przypisany akcjonariuszom Best wyniósł 69,7 mln zł, co oznacza wzrost o 166 proc., natomiast pełny dochód (wynik całkowity) przypisany akcjonariuszom Best wyniósł 71,5 mln zł (+162%).

Opr. KM

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Dowiedz się więcej na temat: Best SA | obligacje | został | zapisy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »