Reklama

Odwiert KOV trafił na siedem stref gazu

Kulczyk Oil Ventures zakończyła prace wiertnicze nad odwiertem Makiejewskoje-16 na Ukrainie. Wstępne dane wskazują na występowanie nawet siedmiu stref, które mogą zawierać węglowodory. Spółka planuje, że testowanie otworu odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Odwiert, który dotarł na głębokość 4300 m jest najgłębszą studnią wykonaną do tej pory przez KOV na Ukrainie.

Odwiert, którego wiercenie rozpoczęło się w sierpniu br., osiągnął ostateczną głębokość 4.300 m, natrafiając na siedem stref, które w świetle informacji z wierceń i interpretacji rejestrów otworowych, wydają się zawierać węglowodory. Szczególne zainteresowanie wzbudza sekcja R30c na głębokości 2503 m, która może być gazonośna zarówno w obrębie odwiertu M-16, oraz dalej, strefa ta jest bowiem bardzo rozległa i występuje zarówno na obszarze koncesji Makiejewskoje, jak i Olgowskoje. Z kolei najmniej poznana jest najgłębsza z tych sekcji, gdyż w miarę zwiększania się głębokości odwiertu i pogarszania się warunków w otworze, Spółka uzyskiwała coraz słabszą jakość rejestrów. W efekcie ustalenie, na ich podstawie, obecności gazu okazało się niemożliwe dla tej najgłębszej sekcji odwiertu.

Reklama

KOV planuje, że zakończenie prac i testy odbędą się w pierwszym kwartale 2013 r.

- Chociaż musimy poczekać, zanim zobaczymy jak przebiega testowanie, jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczas uzyskanych wyników odwiertu M-16. Pod względem operacyjnym wykonanie pierwszego odwiertu do głębokości 4300 m bez znaczących problemów, jest sporym osiągnięciem i powodem do dumy całego zespołu. Natrafienie na niemal 22 metrów potwierdzonych stref potencjalnie zawierających gaz, które, w zależności od interpretacji rejestrów, mają szansę rozszerzenia o kolejne 49 metrów jest oczywiście bardzo satysfakcjonujące. Wierzymy bowiem, że taki sukces może otworzyć nowe możliwości i wskazać kolejne cele na wszystkich naszych koncesjach, uruchamiając dodatkową ścieżkę dalszego zwiększenia rezerw i produkcji - powiedział Jock Graham, Wiceprezes Kulczyk Oil Ventures.

Wykonywany ramach przyspieszonego programu wierceń na 2012 r. odwiert M-16 jest najgłębszym otworem, wykonanym do tej pory przez spółkę, która nigdy wcześniej nie schodziła z wierceniem poniżej 3200 m. M-16 leży 6,7 km na północny zachód od wykonanego w pierwszym kwartale 2012 r. odwiertu Makiejewskoje-21, który rozpoczął produkcję w sierpniu brr., początkowym poziomie ponad 48 tys. m sześc. gazu dziennie.

Opr. MM

Dowiedz się więcej na temat: KOV | odwierty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »