Opadanie pod własnym ciężarem

Charakterystycznym akcentem rozpoczynamy kolejny giełdowy tydzień. Japoński PKB spadł w IV kwartale minionego roku aż o 12,7 proc.! w skali rocznej. Ostateczne dane o grudniowej produkcji przemysłowej w Kraju Kwitnącej Wiśni wykazały spadek o 20,8 proc.

Charakterystycznym akcentem rozpoczynamy kolejny giełdowy tydzień. Japoński PKB spadł w IV kwartale minionego roku aż o 12,7 proc.! w skali rocznej. Ostateczne dane o grudniowej produkcji przemysłowej w Kraju Kwitnącej Wiśni wykazały spadek o 20,8 proc.

To najdobitniej pokazuje, z jak dużym kryzysem mamy do czynienia. Łatwiej jest wtedy zrozumieć niechęć inwestorów do kupowania akcji, jaką wyraźnie widać było w ostatnich dniach. Bliskość bardzo silnych wsparć na amerykańskim rynku niewiele pomaga. S&P 500 po ponad trzech tygodniach od dotarcia w rejon długoterminowej bariery, związanej z dołkiem internetowej bessy, jest zaledwie 27 pkt powyżej niej. Brakuje więc do niej tyle, ile mniej więcej wynosi średnia zmienność amerykańskiego rynku w ostatnich 4 tygodniach.

W przypadku naszego parkietu podstawowym założeniem jest natomiast to, że WIG wykonał w pierwszych dniach lutego ruch powrotny do pokonanego wsparcia, jakim było ubiegłoroczne minimum bessy. Na koniunkturę niekorzystnie oddziałuje perspektywa niekorzystnego rozstrzygnięcia na amerykańskiej giełdzie. Cieniem kładzie się niepokój w naszym regionie, gdzie kryzys zamiast wygasać coraz bardziej się zaostrza. Na warszawski rynek inwestorzy patrzą też przez pryzmat koniunktury gospodarczej w strefie euro. Ta wciąż rozczarowuje, czego kolejnym dowodem był większy od oczekiwanego spadek PKB w IV kwartale - 1,5 proc. w porównaniu z trzema poprzednimi miesiącami.

Reklama

Najgorsze w obecnej sytuacji staje się chyba to, że inwestorzy giełdowi nie są w stanie znaleźć powodów, dla których warto byłoby kupić akcje na trochę dłużej, niż tylko w celu krótkoterminowych spekulacji. Kapitał o dłuższym horyzoncie inwestycyjnym ma szanse wpłynąć na kierunek głównego trendu. Spekulanci nie mają takiego przełożenia na koniunkturę. Taki przedłużający się stan braku przekonania o atrakcyjności akcji stanowi zagrożenie stopniowym nasilaniem się podaży. Ta w ostatnich tygodniach wykazywała mniejszą aktywność w nadziei na to, że styczniowe dane o stanie gospodarek wykażą ich wyraźniejszą poprawę, a do tego amerykańskie władze przedstawią odważne działania mające pomóc branży finansowej i gospodarce. Część danych rzeczywiście była lepsza od spodziewanych, ale to wciąż zbyt mało, by inwestorzy uwierzyli w lepszą przyszłość. Przy braku popytu wystarczy to, by rynek ?opadał pod własnym ciężarem", byśmy odnotowali nowe dołki na warszawskim parkiecie.

Krok w stronę realizacji tego scenariusza wykonujemy w początkowej fazie dzisiejszych notowań, kiedy WIG traci ponad 1 proc. i zbliża się na ok. 250 pkt do dołka bessy. Ze względu jednak na dzisiejsze święto w USA (Dzień Prezydenta) trudno liczyć na dużą aktywność inwestorów. A przy małych obrotach na naszej giełdzie wszystko może się zdarzyć. Końcówki niektórych sesji z minionego tygodnia pokazały, jak łatwo jest podnieść rynek pojedynczymi zleceniami.

Najważniejsze wydarzenia z 13 lutego 2009 r.:

Niemiecki PKB spadł w IV kwartale 2,1 proc. kw./kw., więcej od oczekiwań

W styczniu w strefie euro zarejestrowano 26,9 proc. mniej aut niż rok wcześniej

PKB strefy euro w IV kwartale spadł o 1,5 proc. kw./kw.

Styczniowa podaż pieniądza w Polsce wzrosła o 0,4 proc. m/m

Styczniowa inflacja CPI w Polsce wyniosła 3,1 proc., nieco więcej od oczekiwań

Lutowy indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w USA spadł do 56,2 pkt.

Dziś na rynkach 16 II 2009 r.

Japoński PKB spadł w IV kwartale o 12,7 proc. r/r., więcej od oczekiwań

Japońska produkcja przemysłowa obniżyła się w grudniu o 20,8 proc. r/r

W lutym, do 9,1 proc., przyspieszył spadek cen domów w Wielkiej Brytanii (Rightmove House Index)

W styczniu inwestycje bezpośrednie w Chinach spadły aż o 32,6 proc. r/r

Styczniowa produkcja przemysłowa w Rosji.

Katarzyna Siwek

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: Produkt Krajowy Brutto (PKB) | japoński | ciężarów | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »