Opinia zarządu po powołaniu audytora

Na dzisiejszym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki, akcjonariusze podjęli uchwałę o powołaniu firmy Deloitte & Touche Sp. z o. o. na rewidenta do spraw szczególnych.

Na dzisiejszym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki, akcjonariusze podjęli uchwałę o powołaniu firmy Deloitte & Touche Sp. z o. o. na rewidenta do spraw szczególnych.

Powołanie audytora ad hoc było głównym punktem porządku obrad dzisiejszego NWZA i głównym tematem negocjacji pomiędzy inwestorem strategicznym spółki, Compagnie Financi're Michelin (CFM), a akcjonariuszami finansowymi Stomilu, które rozpoczęły się 28 lutego br., i których celem było zakończenie konfliktu w Spółce.

"Jesteśmy zaskoczeni i rozczarowali tym, że akcjonariusze finansowi głosowali przeciwko uchwale w sprawie zbadania cen transferowych. Byliśmy przekonani, że negocjacje, które rozpoczęliśmy miesiąc temu zakończą się pozytywnie, tj. że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami uda nam się wspólnie powołać audytora oraz określić zakres badania.

Reklama

Wybór firmy Deloitte & Touche Sp z o.o. był zresztą decyzją akcjonariuszy finansowych, którą my zaakceptowaliśmy. Tymczasem zgłosili oni dzisiaj szereg poprawek. Dwóch z nich nie mogliśmy zaakceptować.

Po pierwsze, akcjonariusze finansowi chcieli dzisiaj powiązać skuteczność uchwały

w sprawie cen transferowych z zakończeniem negocjacji w zakresie ładu korporacyjnego

w Spółce. Zgadzamy się co do tego, że obie te sprawy są bardzo istotne dla Spółki, jednak nie widzimy powodu dla uzależniania jednej kwestii od drugiej. Naszym zdaniem, w interesie Spółki jest rozpoczęcie audytu jak najszybciej. Natomiast jeśli chodzi o zasady ładu korporacyjnego, wyraziliśmy pełną gotowość kontynuowania dyskusji na ten temat,

z ustaleniem terminu w jakim porozumienie powinno być osiągnięte.

Po drugie, akcjonariusze finansowi wnieśli również o rozszerzenie zakresu audytu o ocenę należytej staranności zarządu przy wykonywaniu jego obowiązków. Z naszych rozmów

z różnymi audytorami wynika, że kwestia należytej staranności zarządu przy wykonywaniu jego obowiązków nie stanowi przedmiotu audytów dotyczących cen transferowych. Jest to zupełnie odrębna kwestia i dlatego nie mogliśmy zaakceptować tej poprawki. " - powiedział Philippe Legrez, przedstawiciel CFM.

Audyt ma się rozpocząć niezwłocznie i potrwa około 3 miesięcy. Jego zakres jest niezwykle szeroki, obejmuje on bowiem wszystkie aspekty cen transferowych, a także lata 1996-2001, co zgodne jest z wnioskami akcjonariuszy finansowych. Zbadane zostaną trzy główne obszary:

1) ceny transferowe stosowane w relacjach handlowych pomiędzy Stomilem a Grupą Michelin

2) usługi świadczone przez Michelin na rzecz Stomilu

3) umowa przenosząca na Grupę Michelin prawo do korzystania ze znaków handlowych Stomilu za granicą.

Rozmowy dotyczące nowego ładu korporacyjnego w Spółce będą kontynuowane. Kolejna runda rozmów odbędzie się w przyszłym tygodniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Deloitte | zarządy | powołanie | firmy | Michelin | powołania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »