Optimus Technologie dla Enterprise?

Niewykluczone, że wbrew obawom o przyszłość części technologicznej Optimusa, która powstanie po podziale firmy, pozyska ona już wkrótce inwestora. Z informacji PARKIETU wynika, że może to być jeden z zagranicznych funduszy obecnych na polskim rynku. Niewykluczone że w grę wchodzi Enterprise Investors.

Niewykluczone, że wbrew obawom o przyszłość części technologicznej Optimusa, która powstanie po podziale firmy, pozyska ona już wkrótce inwestora. Z informacji PARKIETU wynika, że może to być jeden z zagranicznych funduszy obecnych na polskim rynku. Niewykluczone że w grę wchodzi Enterprise Investors.

Mimo że BRE Bank zadeklarował, iż po podziale Optimusa na dwie części zaangażuje się w segment technologiczny i będzie w stanie finansować go przez 2-3 lata, kwestia znalezienia inwestora strategicznego dla Optimusa Technologie jest sprawą kluczową dla przyszłości spółki.

Chętnych na Optimusa było już wielu. Dotychczasowe rozmowy z potencjalnymi partnerami nie przyniosły oczekiwanych efektów. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskał PARKIET, wynika jednak, że sprawa nie jest przegrana i prawdopodobnie jeszcze w tym roku spółka pozyska silnego partnera. Negocjacje w tej sprawie trwają.

Reklama

Aby prześledzić historię poszukiwań inwestora dla Optimusa, trzeba cofnąć się o rok. Wówczas rynek zaskoczyła informacja, że partnerem nowosądeckiej spółki został BRE Bank. Miał on jednak pełnić rolę pasywnego inwestora finansowego nie dłużej niż kilka miesięcy. Tajemnicą poliszynela jest, że już w momencie zawarcia porozumienia z Romanem Kluską, BRE był "dogadany" z Elektrimem w sprawie odkupienia od banku całego pakietu. Okazało się jednak, że - jak to już miało miejsce w ostatnich latach - Elektrim okazał się nieprzewidywalny. Aby odkupić Optimusa od BRE, konieczna była nowa emisja akcji, na którą akcjonariusze Elektrimu nie wyrazili zgody. I tu zaczęły się kłopoty.

Niewątpliwie najbardziej zaskoczony tą sytuacją był BRE, który z dnia na dzień z pasywnego inwestora finansowego stał się inwestorem branżowym, mając nieduże doświadczenie w tym sektorze. Konieczne stało się szybkie znalezienie partnera branżowego.

Potencjalnych partnerów było kilku. Zainteresowany siecią dystrybucji nowosądeckiej spółki był światowy potentat w tej dziedzinie Ingram Micro.

Rozmowy nie osiągnęły jednak zaawansowanej fazy. Dlatego mało realne są pogłoski, że Optimusem Technologie zainteresował się czeski dystrybutor AutoCont, choćby dlatego, że naszego południowego sąsiada ma zamiar kupić właśnie Ingram.

Negocjacje w sprawie zaangażowania kapitałowego w Optimusa prowadzone były także z TeleDanmark i Gateway. Ostatecznie ten pierwszy znalazł partnera w postaci Softbanku, a Gateway prawdopodobnie na razie zrezygnował z wejścia na nowy rynek. Jak wiadomo, ostatecznie na partnera dla Onetu wybrano ITI Holdings, a sprawa znalezienia inwestora dla powstałego po wydzieleniu ze spółki Optimusa Technologie nie została rozstrzygnięta.

Z informacji PARKIETU wynika, że poszukiwania partnera dla części technologicznej rozpoczął jeszcze poprzedni zarząd Optimusa. Negocjacje w tej sprawie cały czas się toczą i - co ciekawe - Optimus Technologie już wkrótce może pozyskać inwestora...finansowego. W grę wchodzi jeden z funduszy obecnych na polskim rynku. Niewykluczone że będzie to Enterprise Investors. Na pierwszy rzut oka mariaż taki wydaje się co najmniej dziwny. Biorąc jednak pod uwagę, że w skład portfela funduszu wchodzi m.in. 46% akcji jednego z większych dystrybutorów na rynku, jakim jest firma AB, transakcja nabiera sensu.

Co tak naprawdę kupowałby Enterprise Investors? Wiadomo, że po podziale na miejscu starego Optimusa znajdzie się Onet z ok. 50 mln zł gotówki. Środki te będą pochodzić ze sprzedaży niektórych części "starego Optimusa". Można przypuszczać, że na pierwszy rzut pod młotek pójdą nieruchomości. Zainteresowanych kupnem budynków jest kilku, z których jeden to były prezes Roman Kluska, który poprzez firmę ProFuturo sp. z o.o. jest już nieoficjalnie właścicielem budynku przy ul. Wynalazek w Warszawie, sprzedanego przez Optimusa pod koniec ub.r. Do sprzedaży wystawione będą prawdopodobnie także udziały w firmie PAGI i prowadzony wspólnie z Polsatem e-market, choć na ten ostatni może być trudno znaleźć nabywców.

Okazuje się, że fundusz kupowałby tak naprawdę brand, sieć dystrybucji, produkcję komputerów i kas fiskalnych z siecią dystrybucji, integrację i DoktoraQ, czyli elementy, które w przeciwieństwie do internetu jeszcze długo w mniejszym czy większym stopniu będą rentowne.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: technologie | bank | Optimus | negocjacje | technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »