OPZZ: Jastrzębskiej Spółce Węglowej grozi najgorszy wariant

W dniu dzisiejszym przewodniczący OPZZ, Jan Guz wysłał list do ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego. Szef OPZZ domaga się w nim dymisji prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego. Poniżej treść listu.

Szanowny Panie Ministrze

W związku z postulatem Pana Ministra dotyczącym zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., pragnę zauważyć, że działanie to jest dalece niewystarczające, aby uzdrowić sytuację w spółce.

Warunkiem koniecznym przywrócenia pokoju społecznego i wznowienia wydobycia węgla jest spełnienie ważnego oczekiwania strajkujących tj. odwołania przez radę nadzorczą prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., który jest odpowiedzialny za konflikt w JSW S.A.

Każdego dnia JSW S.A. ponosi wymierne straty finansowe w wysokości 27 mln zł, a kolejne dni strajku pogarszają i tak trudną sytuację finansową kopalni. Rosnące zaniepokojenie pracowników, odbiorców węgla i akcjonariuszy prowadzi do utraty pozycji wiarygodnego pracodawcy i partnera.

Reklama

Od dnia debiutu spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2011 roku, jej akcje potaniały aż o ponad 80 proc., co uprawnia wszystkich akcjonariuszy - w tym Pana Ministra - do wystawienia prezesowi JSW S.A. oceny niedostatecznej z kierowania spółką i pokazania mu czerwonej kartki.

Bez wątpienia ponosi on odpowiedzialność za obecną sytuację - do czego zresztą przyznał się publicznie - ponieważ w okresie spadku cen węgla na światowych rynkach nie przedstawił wiarygodnej, skutecznej i - co najważniejsze - akceptowanej społecznie strategii przeciwdziałania stratom na sprzedaży.

W obecnej sytuacji konieczna jest zdecydowana reakcja większościowego właściciela, którym jest Minister Skarbu Państwa.

Jest jeszcze szansa na opanowanie kryzysu zanim strajk przybierze bardziej radykalne formy i dojdzie do najgorszego wariantu dla JSW S.A. tj. utraty płynności finansowej. Dalsze zwlekanie przez Pana Ministra z podjęciem rozsądnej i oczekiwanej przez strajkujących decyzji o odwołaniu prezesa zarządu czynią Ministra Skarbu Państwa współodpowiedzialnym za przyszłe zdarzenia i utratę szansy na szybkie wznowienie rozmów, zakończenie akcji strajkowej i odrobienie strat - co deklarują wszyscy pracownicy.

W ocenie strajkujących misja prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. dobiegła końca, dlatego wnoszę do Pana Ministra o poważne potraktowanie tej opinii przy podejmowaniu dalszych decyzji dotyczących JSW S.A. - dla dobra spółki i jej pracowników.

ArcerolMittal rozważa ograniczenie zamówień z JSW Przez strajk górników z JSW, ArcerolMittal ma problemy z dostawą węgla do swoich koksowni w Krakowie i Zdzieszowicach. Sylwia Winiarek rzeczniczka ArcerolMittal Poland powiedziała IAR, że w spółce spadło zaufanie do kontrahenta, który dostarczał połowę niezbędnego surowca. Jak dodała spółka będzie musiała się przyjrzeć wielkościom kupowanym z poszczególnych kierunków. Problemy z dostawą węgla koksującego rozwiązano dostawą surowca z Australii. W ten sposób udało się firmie uniknąć wielomilionowych strat Rzeczniczka ArcerolMittal Poland ma nadzieję, że Jastrzębska Spółka Węglowa wkrótce wznowi dostawy. O dochodzeniu ewentualnych rekompensat i odszkodowań od JSW nie chciała się wypowiadać. Bezterminowy strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa od dwóch tygodni. Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
IAR/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »