Reklama

Orlen miał w IV kw. 422 mln zł straty netto, zgodnie z konsensusem

Strata netto PKN Orlen wyniosła w czwartym kwartale 2013 roku 422 mln zł wobec 420 mln zł straty konsensusu.

Strata operacyjna w tym okresie wyniosła 489 mln zł i była niższa od konsensusu na poziomie 527 mln zł.

EBIT LIFO wyniósł plus 49 mln zł wobec minus 36 mln zł oczekiwanych przez rynek.

Zysk EBITDA ukształtował się na poziomie 67 mln zł. Średnia prognoz analityków zakładała, że będzie to 57 mln zł.

Z kolei EBITDA LIFO wyniosła w czwartym kwartale 605 mln zł.

Przychody wyniosły 27.678 mln zł wobec prognozowanych 28.786 mln zł.

Ujemny wpływ zmian czynników makroekonomicznych w czwartym kwartale, związany głównie z najniższym od 2002 roku poziomem łącznym marży rafineryjnej i dyferencjału, wyniósł 610 mln zł.

Reklama

Spółka podała w raporcie, że efekt netto niższych odpisów aktualizujących wartość rzeczowego majątku trwałego wyniósł 583 mln zł.

"Odpisy netto ujęte w IV kw. 2013 r. w wysokości minus 155 mln zł obejmowały głównie koszty związane z zakończeniem projektu poszukiwawczego na łotewskim szelfie Morza Bałtyckiego oraz odpis wartości tzw. certyfikatów energetycznych otrzymanych w latach ubiegłych w związku ze zmianami przepisów, które nie przewidują możliwości ich wykorzystania w przyszłości" - napisano w raporcie.

Ujemny wpływ zmian cen ropy naftowej na wycenę zapasów w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku wyniósł 538 mln zł.

Zadłużenie firmy na koniec czwartego kwartału wyniosło 4,6 mld zł.

W całym 2013 roku zysk netto Orlenu spadł do 176 mln zł z 2,35 mld zł rok wcześniej, zysk operacyjny do 333 mln zł z 2,02 mld zł przed rokiem, a przychody do 113,9 mld zł ze 120,1 mld zł w 2012 r.

RAFINERIA

Strata operacyjna segmentu rafineryjnego PKN Orlen wyniosła w IV kw. 2013 roku 727 mln zł wobec 875 mln zł straty przed rokiem.

Segment ten zmagał się pod koniec zeszłego roku z najniższym od 2002 r. poziomem marży rafineryjnej i dyferencjału Ural/Brent, których ujemny wpływ na wynik segmentu wyniósł aż 552 mln zł. W efekcie, w tym obszarze spółka wypracowała zysk EBITDA wg LIFO wysokości 51 mln zł.

Pozytywną przesłanką jest natomiast wzrost wolumenów sprzedaży w Polsce i poprawa uzysku paliw w rafineriach w Płocku i Możejkach. Został on jednak zniwelowany przez niższą sprzedaż na rynkach Orlen Lietuva i w Czechach.

DETAL

Obszar detaliczny miał w czwartym kwartale 235 mln zł zysku wobec 98 mln zł zysku rok wcześniej.

"Największy wzrost wyniku w porównaniu do ostatniego kwartału roku poprzedniego osiągnął segment detaliczny, wypracowując 324 mln zł zysku EBITDA LIFO. Rezultat wsparła poprawa marż na paliwach w Polsce, Czechach i na Litwie oraz wzrost wolumenów sprzedaży na wszystkich rynkach z wyjątkiem Niemiec, gdzie odnotowano spadek o 5 proc." - napisano w raporcie.

Spółka kontynuowała też rozwój oferty pozapaliwowej. W ostatnim kwartale w sieci pojawiły się 83 nowe punkty gastronomiczne Stop Cafe i Stop Cafe Bistro. Łączna ich liczba wynosi obecnie 1047.

PETROCHEMIA

Z kolei EBIT w obszarze petrochemicznym wyniósł plus 229 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 267 mln zł.

Spadek wyniku petrochemicznego rok do roku wynikał głównie z niższych marż na produktach petrochemicznych. Wynik wspierało osłabienie średniego kursu złotego wobec euro oraz wzrost sprzedaży nawozów sztucznych, PTA i PCW. "Efekt został jednak osłabiony niższym wolumenem sprzedaży olefin i poliolefin, wynikającym z postojów remontowych" - wyjaśnia PKN.

WYDOBYCIE

W obszarze wydobywczym zanotowano 18 mln zł straty operacyjnej wobec 9 mln zł straty przed rokiem. W ramach projektów niekonwencjonalnych na koniec grudnia 2013 r. zakończono 8 odwiertów, w tym 6 odwiertów pionowych oraz 2 kierunkowe. W IV kw. w ramach projektu Lublin Shale prowadzono prace związane z wykonaniem drugiego zabiegu szczelinowania hydraulicznego oraz wierceniem pionowego otworu poszukiwawczego na koncesji Wodynie-Łuków. Równocześnie trwały analizy danych pozyskanych w trakcie dotychczas zrealizowanych operacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »