Orlen przejmie Puławy? We wtorek dowiemy się więcej

Coraz głośniej wybrzmiewa na razie hipotetyczny pomysł przejęcia Zakładów Azotowych Puławy przez PKN Orlen. Kłopoty w branży producentów nawozów sztucznych (wysokie ceny gazu i trudności ze sprzedażą drogiej produkcji) spowodowały, że Puławy "wniosły" w I kw. br. do Grupy Azoty (są jej częścią) straty w wysokości przeszło 280 mln zł (przy przekraczających 550 mln zł stratach całej grupy).

Choć linie produkcyjne w zakładach należących do Grupy Azoty (Puławy, Kędzierzyn, Police, Tarnów) powoli ruszają (po przestojach spowodowanych nieopłacalnością produkcji), sytuacja poszczególnych zakładów nie jest najlepsza. Szczególnie dotyczy to Zakładów Azotowych Puławy.

Jak podaje portal farmer.pl, związkowcy z zakładowej "Solidarności" upatrują ratunku dla firmy w przejęciu jej przez PKN Orlen. Ten ostatni nie tylko jest w doskonałej kondycji finansowej, ale dodatkowo jest głównym dostawcą gazu dla zakładów azotowych (po przejęciu PGNiG przez Orlen).

Reklama

"Zainteresowanie naszą spółką Orlenu - należy postrzegać jako światełko w tunelu i szansę dla Załogi" - pisze "Solidarność" z zakładów azotowych Puławy, cytowana przez farmer.pl.

Orlen ma ogłosić rozpoczęcie rozmów na temat przejęcia zakładów azotowych w Puławach

We wtorek Orlen ma ogłosić w Puławach rozpoczęcie rozmów na temat potencjalnego przejęcia Grupy Azoty Puławy — dowiedział się Business Insider.

BI dodaje, że na jutrzejszej konferencji w puławskiej fabryce ma się zjawić m.in. prezes Orlenu Daniel Obajtek oraz prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Ogłoszą rozpoczęcie rozmów na temat potencjalnego przejęcia spółki GA Puławy przez Orlen.

Straty Grupy Azoty

Trudności rynkowe wpłynęły na wyniki finansowe Grupy Azoty. Grupa poinformowała, że w pierwszym kwartale 2023 roku osiągnęła przychody sięgające ponad 3 mld 895 mln zł. Jednak w raportowanym okresie strata netto wyniosła 555,3 mln zł.

Przychody w I kw. 2023 były niższe o 42,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. W pierwszym kwartale 2022 r. przychody Grupy wyniosły ponad 6 mld 827 mln zł. Rok temu Grupa osiągnęła też ponad 882,3 mln zł zysku netto.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Azoty Puławy | Grupa Azoty | nawozy sztuczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »