Orlen uruchomił pierwszą mobilną stację tankowania wodoru

Orlen uruchomił w Krakowie mobilną stację tankowania wodoru. Paliwo pochodzące z biorafinerii grupy w Trzebini będzie napędzać ogniwa autobusu zeroemisyjnego testowanego w krakowskiej komunikacji miejskiej. To kolejna inwestycja, która wpisuje się w ogłoszoną w tym roku strategię wodorową firmy. Do 2030 r. na realizację projektów wodorowych koncern przeznaczy 7,4 mld zł. W ciągu najbliższych ośmiu lat grupa stworzy sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru.

W przyszłym roku otwarte zostaną kolejne dwie stacje wodorowe w Polsce, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników pojazdów napędzanych paliwem wodorowym.

- Wzmacniamy kompetencje w obszarze paliw alternatywnych, w tym wodoru, który będzie odgrywał coraz większą rolę w rozwoju motoryzacji i jest uważany za jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek. Podkreśla, że inwestycja w nowoczesne technologie, zeroemisyjną energetykę i alternatywne paliwa jest koniecznością. - Nie unikniemy inwestycji w tym kierunku, to jest przyszłość - dodaje.

Reklama

Stacja tankowania wodoru ruszyła w Krakowie

Orlen zbudował hub wodorowy w Trzebini, jego moc produkcyjna wynosi ok. 50 kg paliwa na godzinę. Budowany jest również kolejny hub wodorowy, we Włocławku, o mocy ok. 170 kg na godzinę, z możliwością rozbudowy do 500 kg. Następna tego typu instalacja powstanie w Płocku, jej moc to 600 kg wodoru na godzinę.

- Do końca dekady zbudujemy 10 hubów w Polsce i regionie. W ciągu ośmiu lat wybudujemy około sto stacji wodorowych. Dziś otwieramy pierwszą mobilną w Krakowie, następne powstaną w Poznaniu i Katowicach, później w Pile i Włocławku - zapowiada prezes. Dodaje, że celem jest, by produkowany w grupie był nisko- i zeroemisyjny.

Krakowska stacja tankowania wodoru została uruchomiona w zajezdni autobusowej. Dostawy z Trzebini realizowane są za pomocą "bateriowozu", czyli kontenera ze zbiornikami, w którym jest zmagazynowane 400 kg wodoru. To ilość, która pozwala zatankować do pełna miejski autobus wodorowy ponad 11 razy.

Autobus wodorowy to pojazd zeroemisyjny, który "emituje" jedynie parę wodną. Jest wyposażony w ogniwo wodorowe o mocy 70 kW i pięć zbiorników wodoru o łącznej pojemności ponad 35 kg. Autobus może przejechać na jednym pełnym tankowaniu do 350 km.

Dotychczas koncern podpisał listy intencyjne o współpracy z ponad 20 polskimi miastami i sześcioma przedsiębiorstwami, które są potencjalnymi odbiorcami produkowanego przez grupę wodoru. W maju podpisane zostało porozumienie o strategicznej współpracy z firmą Alstom przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego.

Zgodnie ze strategią wodorową, do 2030 r. koncern przeznaczy 7,4 mld zł na inwestycje w wodór oparty o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych. Dzięki temu blisko połowa wytwarzanego w grupie wodoru będzie nisko- i zeroemisyjna.

Sto stacji tankowania wodoru w osiem lat

W ciągu najbliższych ośmiu lat grupa stworzy sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru, z których będą mogli korzystać kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.

Obecnie koncern posiada już dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W tym roku korzystać będzie można z kolejnych czterech: trzech w Czechach i jednej w Polsce, w Krakowie. W 2023 r. planowane jest otwarcie publicznych stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników pojazdów wodorowych. W trakcie postępowań przetargowych są kolejne stacje w Wałbrzychu, Pile i Włocławku.

Do 2030 roku Orlen zbuduje także dziesięć hubów wodorowych w Polsce i za granicą. Pierwszy, o wydajności ok. 50 kilogramów wodoru jakości automotive na godzinę, został uruchomiony w zeszłym roku w Trzebini. Obecnie produkuje on wodór z gazu ziemnego z przeznaczeniem dla transportu. Docelowo wytwarzany będzie w nim wodór niskoemisyjny pochodzący z biometanu. Grupa już rozpoczęła prace przygotowawcze w tym zakresie.

morb

PKNORLEN

67,0500 -0,4800 -0,71% akt.: 18.04.2024, 17:51
  • Otwarcie 67,7400
  • Max 67,8000
  • Min 66,1900
  • Kurs odniesienia 67,5300
  • Suma wolumenu 1 793 292
  • Suma obrotów 119 974 761,70
  • Widełki dolne 60,9700
  • Widełki górne 74,5100
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wodór | Orlen | Daniel Obajtek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »