Orlen zamawia więcej ropy, Aramco zwiększy dostawy

Orlen zamówił 5 dodatkowych tankowców ropy naftowej z Morza Północnego. W operacji pomoże Aramco, partner Orlenu przy przejęciu Lotosu.

- Porozumieliśmy się z naszym głównym partnerem Aramco w sprawie zamówienia 5 dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego. Zabezpieczyliśmy też alternatywne dostawy spot do Orlen Lietuva - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Drożeją surowce

Europejskie ceny gazu ziemnego w środę osiągnęły najwyższy poziom w historii, a kontrakty terminowe w  Europie wzrosły o ponad 50 procent, do 185 euro za megawatogodzinę - podaje Financial Times.

Reklama

Cena ropy Brent wzrosła z kolei o 6,7 procent, do 112 dol. za baryłkę, po tym jak prezydent USA Joe Biden ogłosił, że Rosja jest odizolowana od świata i zasugerował dalsze sankcje gospodarcze.

Ropa podrożała, mimo że Stany Zjednoczone i trzydzieści innych krajów zapowiedziało uwolnienie 60 milionów baryłek ze swoich rezerw strategicznych.

Sankcje nałożone na Rosję przez kraje zachodnie do tej pory omijały sektor energetyczny, ale obecna sytuacja wywołuje niestabilność na światowych rynkach w związku z obawami o zakłócenia w dostawach.

Maarten Geerdink z holenderskiej firmy inwestycyjnej NN Partners, ocenia, że jeśli cena ropy zbliży się do 150 dol. za baryłkę, wzrost gospodarczy zostanie zahamowany.

Biden w swoim wtorkowym przemówieniu o stanie Unii wyraził poparcie dla środków karnych wobec Rosji, podkreślił jednocześnie, że kontrolowanie cen jest jego "najwyższym priorytetem".

Orlen zabezpiecza dostawy do rafinerii

PKN Orlen poinformował w środę, że w pełni zabezpiecza dostawy ropy naftowej do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

- Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco. W momencie wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego, dostawy będą realizowane z kierunków alternatywnych. PKN Orlen porozumiał się w sprawie zwiększonych ilości dostaw 5 dodatkowych tankowców od Saudi Aramco. Ponadto, do Orlen Lietuva zabezpieczone zostały dostawy gatunków rop z Morza Północnego. Ciągłość pracy zakładów Grupy ORLEN w Europie jest i będzie zabezpieczona. To przede wszystkim efekt działań dywersyfikacyjnych prowadzonych przez koncern na przestrzeni ostatnich czterech lat. Jeszcze w 2013 r. aż 98 proc. surowca przerabianego w Płocku to była ropa REBCO, czyli ze Wschodu. Obecnie ten gatunek jest przerabiany w zaledwie ok. 50 proc,, reszta pochodzi m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA czy Afryki Zachodniej - poinformował koncern w środowym komunikacie.

- Ciągłość pracy naszych rafinerii i bezpieczeństwo energetyczne Polski jest dla nas priorytetem. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami, producentami surowca na świecie, mamy możliwość zabezpieczenia dostaw z kierunków alternatywnych. Już teraz na bieżąco korzystamy z opcji zakupów spotowych, aby zabezpieczyć pracę rafinerii. Jest to możliwie, bo od czterech lat z zarządem mocno stawiamy na dywersyfikację dostaw surowców. Dodatkowo, jako jedyna rafineria w tej części Europy, mamy pełne magazyny surowca w kawernach solnych w naszej spółce IKS Solino, które dodatkowo zabezpieczają i wzmacniają naszą niezależność - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

PKN Orlen podkreśla, że "nieprzerwana produkcja w rafineriach gwarantuje stabilne dostawy paliw na rynek".

- W Polsce paliwa nie brakuje. PKN Orlen ma dodatkowo możliwość ewentualnego uzupełniania bilansu paliw zarówno z dwóch rafinerii grupy w Czechach, jak i dodatkowo z rafinerii w Możejkach. W przypadku zakładu na Litwie transport możliwy jest zarówno drogą kolejową, jak i morską - zaznacza PKN Orlen.

Orlen dodaje, że w grupie zabezpieczone są także wszystkie procesy logistyczne związane z dostawą paliw.

- Nie występują przerwy w funkcjonowaniu terminali i baz magazynowych. Koncern jest przygotowany i każdy będzie mógł kupić paliwo na stacjach - napisano w komunikacie.

morb

PKNORLEN

46,5350 0,2150 0,46% akt.: 18.12.2024, 17:51
  • Otwarcie 46,2000
  • Max 46,8500
  • Min 46,1200
  • Kurs odniesienia 46,3200
  • Suma wolumenu 6 292 397
  • Suma obrotów 292 755 487,25
  • Widełki dolne 41,5800
  • Widełki górne 50,8200
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Daniel Obajtek | benzyna | stacja benzynowa | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »