Orlen zbuduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

PKN Orlen chce z początkiem 2025 r. uruchomić w Świnoujściu pierwszy na polskim wybrzeżu port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Koncern zapewnia, że port na zachodnim wybrzeżu, wraz z drugim portem instalacyjnym, którego budowa planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.

PKN Orlen Neptun, spółka z grupy Orlenu odpowiedzialna za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi właśnie finalny etap postępowania dotyczącego dzierżawy terenu w świnoujskim porcie. Na 20 hektarach ma powstać infrastruktura zdolnej do obsługi dużych jednostek transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych takie jak turbiny, wieże i fundamenty. Z portu wypływałyby również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreśla, że morska energetyka wiatrowa to nie tylko odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną, ale też kwestia zapewnienia bezpieczeństwa regionu.

Reklama

- Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego już projektu farmy wiatrowej, która ma rozpocząć produkcję w 2026 r., grupa Orlen wystąpiła o koncesje na kolejnych jedenaście projektów na Bałtyku. Realizacja tak wielkoskalowych projektów wymaga od nas zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Dwa porty instalacyjne będą w stanie efektywnie zabezpieczyć potrzeby związane z tymi inwestycjami, ale będą również mocnymi impulsami rozwojowymi dla całych regionów - informuje prezes.

PKNORLEN

52,2400 +1,0100 1,97% akt.: 21.11.2024, 17:51
  • Otwarcie 51,3100
  • Max 52,7500
  • Min 50,7200
  • Kurs odniesienia 51,2300
  • Suma wolumenu 2 544 019
  • Suma obrotów 132 495 120,42
  • Widełki dolne 46,1800
  • Widełki górne 56,4400
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

W perspektywie bieżącej dekady koncern zamierza przeznaczyć 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną nisko- i zeroemisyjną energetykę. Obok projektu Baltic Power o mocy do 1,2 GW realizowanego na Bałtyku grupa wystąpiła też o jedenaście koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Koncern analizuje też możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych.

morb

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | energetyka wiatrowa | wiatraki | farma wiatrowa | Świnoujście
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »