Reklama

Orzeł Biały publikuje wyniki za trzy kwartały 2014 r.

Orzeł Biały, największy w Polsce podmiot specjalizujący się w recyklingu zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, wypracował po trzech kwartałach 2014 r. 333,0 mln zł przychodów, tj. 9,2 proc. więcej niż przed rokiem. EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) po trzech kwartałach 2014 r. wyniosła 9,5 mln zł, co oznacza wzrost o 87,9 proc. r/r. Wzrost ten związany jest głównie ze spadkiem cen złomu akumulatorowego. Wolumen wytworzonego i sprzedanego ołowiu w III kwartale 2014 r. wyniósł 16,0 tys. ton (wzrost o 20,2 proc. rok do roku). Był to najlepszy kwartalny wyniki w historii firmy.

- Orzeł Biały zakończył trzyletni program inwestycyjny i jest w procesie zmian organizacyjnych, których realizację rozpoczęliśmy z końcem ubiegłego roku. W ostatnich kwartałach spółka generowała dodatnie wyniki operacyjne. Wpływ na tę sytuację ma rosnąca produkcja oraz szereg działań które podejmujemy, w celu zwiększenia rentowności produkcji, usprawnienia funkcjonowania zakładu oraz dostosowywania spółki do europejskich standardów. Ponadto ceny złomu akumulatorowego utrzymywały się na akceptowalnym poziomie - powiedział Michael Rohde Pedersen, prezes firmy Orzeł Biały.

Reklama

Po trzech kwartałach 2014 r. Orzeł Biały odnotował wzrost przychodów o 9,2 proc. do 333,0 mln zł, przede wszystkim dzięki wzrostowi wolumenu sprzedanego ołowiu.

Zysk operacyjny wyniósł po 3 kwartałach 2014 r. 4,0 mln zł wobec straty operacyjnej na poziomie 0,2 mln zł przed rokiem. Poprawa wyników związana jest głównie z rosnącym wolumenem sprzedaży oraz spadkiem cen złomu akumulatorowego, które na koniec III kw. 2014 r. były o 10 proc. niższe r/r.

Zysk netto spółki po trzech kwartałach 2014 r. wzrósł do 2,6 mln zł z 0,9 mln zł przed rokiem. Na wynik samego III kw. 2014 r. negatywny wpływ miały koszty finansowe wynikające z kosztów finansowania programu inwestycyjnego, które od zakończenia inwestycji są księgowane w koszty - dotychczas zwiększały wartość inwestycji w toku.

Wśród szeregu działań mających na celu zwiększenie efektywności zakładu jest m.in. rozszerzenie oferty sprzedażowej o stopy ołowiu o wyższej jakości. Uruchomienie własnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego pozwoliło na wdrożenie do produkcji już 11 nowych, zaawansowanych technologicznie stopów ołowiu. Dzięki nowym produktom spółka może spełniać oczekiwania swoich klientów, a przez to staje się coraz bardziej konkurencyjna na rynku europejskim.

Orzeł Biały

Orzeł Biały to największa w Polsce spółka specjalizująca się w recyklingu zużytych akumulatorów ołowiowych. Na rynku tym jest obecna od ponad 30 lat. Od 2007 r. akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Większościowym akcjonariuszem Orła Białego, posiadającym ponad 60 proc. akcji spółki, jest NEF Battery Holdings S.a.r.l. (wcześniejsza nazwa Desislava Investments S.a.r.l.) - członek grupy PineBridge New Europe Partners II L.P. NEP II jest funduszem private equity inwestującym w spółki mające siedzibę lub działające w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Orzeł Biały, przy wsparciu środków krajowych i unijnych, zakończył realizację szerokiego programu inwestycyjnego o łącznej wartości ok. 78,8 mln zł netto. Program obejmował dwa projekty:

" Projekt Budowy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego - współfinansowany z dotacji unijnej - ok. 12,5 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

" Projekt "Racjonalizacja gospodarki odpadami niebezpiecznymi" współfinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postaci preferencyjnej pożyczki w wysokości 27 mln zł.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »