W tym kraju nie lubią polskich turystów. "Skąpi i bezczelni"
Szacuje się, że w 2025 roku Albanię może odwiedzić nawet milion turystów z Polski. Jednak jak pisze Gazeta.pl, nie wszyscy są zadowoleni z rosnącej liczby podróżnych znad Wisły. Według niektórych restauratorów Polacy są "skąpi i bezczelni", a lokalne gazety apelują, aby "dbać o Niemców", którzy są bardziej hojni.
Albania jest jednym z najbardziej docenianych kierunków wśród turystów z Polski. Jej atutem są nie tylko wspaniałe krajobrazy i piękna pogoda, ale też przystępne ceny. W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło około 300 tys. Polaków, co oznacza, że Albania wyprzedziła popularną dotąd Chorwację.
Według wyliczeń kanału "Orient Explorer" za nocleg z widokiem na morze zapłacimy w Albanii ok. 25 euro dla całej rodziny, a obiad to koszt zaledwie 5 euro. To nawet dwa razy mniej niż w krajach takich jak Hiszpania czy Włochy, co sprawia, że Bałkany stają się konkurencyjnym kierunkiem na wakacyjny wypoczynek.
Jednak, jak pisze portal Gazeta.pl, nie wszyscy właściciele hotelów i restauracji są zadowoleni z polskich turystów. "Turyści z Polski w ogóle nie chcą rezygnować z pakietów all inclusive. Nie proszą o nic, czego nie ma w pakiecie, nawet o jednego drinka więcej" - przyznał w rozmowie z serwisem monitor.al właściciel dwóch hoteli Fatos Cerenishti. "Polacy są skąpi i bezczelni" - dodał.
W albańskiej prasie pojawiły się apele sugerujące, że tamtejsi hotelarze powinni "dbać o Niemców", którzy zostawiają w kraju znacznie więcej gotówki.
Według danych Eurostatu, najwięcej na wakacjach wydają mieszkańcy Luksemburga (183 euro dziennie), Austrii (161 euro) i Irlandii (143 euro). Turyści z tych krajów rzadko jednak wybierają Albanię. Tymczasem przeciętny niemiecki turysta zostawia tam nieco ponad 120 euro dziennie. Dla porównania Polacy wydają średnio około 52 euro dziennie (mniej od nich tylko Grecy — 48 euro).
Polacy nie tylko wydają na wakacje najmniej, ale też coraz rzadziej mogą sobie na nie pozwolić. Z raportu Eurostatu wynika, że ponad ¼ mieszkańców Polski nie stać nawet na tygodniowe wakacje poza domem. Wśród 28 państw uwzględnionych w badaniu Eurostatu Polska uplasowała się na 14. miejscu, czyli niemal w samym środku stawki. Co ciekawe, odsetek Polaków, których było stać na wakacyjny wyjazd, okazał się już wyższy niż średnia europejska. Dla porównania — w skali całej Europy aż 28,5 proc. mieszkańców nie mogło sobie pozwolić na tygodniowy urlop. Najlepiej pod względem możliwości wyjazdów prezentowała się Norwegia, a najgorzej Chorwacja i Portugalia.