"Parkiet": Zmiany w OFE osłabią GPW

Zmniejszenie składek trafiających do Otwartych Funduszy Emerytalnych lub wypłata składek nie w gotówce, lecz w postaci specjalnych obligacji, to pomysły zagrażające atrakcyjności warszawskiej giełdy i wycenie akcji - ostrzega "Parkiet".

W pierwszych 10 miesiącach br. OFE zwiększyły swoje zaangażowanie w akcje o 20 mld zł. Są jednymi z najaktywniejszych inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jeśli sprawdzą się pogłoski o całkowitym lub częściowym ograniczeniu wpłat gotówki do funduszy emerytalnych, z pewnością odbije się to na płynności i obrotach notowanych na GPW. Innym skutkiem może być spadek popytu na akcje spółek debiutujących na parkiecie, ponieważ OFE często kupowały takie papiery, traktując je jako długoterminową inwestycję.

Takie jest bowiem główne założenie funduszy emerytalnych - długoterminowe i efektywne pomnażanie otrzymanych składek, aby później wypłacać z nagromadzonego kapitału emerytury. Jest to strategia przeciwna w stosunku do wielu funduszy inwestycyjnych, które mają często bardzo krótki horyzont inwestycyjny.

Reklama

Spadek obrotów na naszej giełdzie może także wywrzeć ogólny, negatywny wpływ na jej postrzeganie. Światowi potentaci wolą inwestować tam, gdzie jest duży ruch, bo mają wówczas większe możliwości dokonywania transakcji.

Jednak część analityków wstrzymuje się z komentarzami, do czasu oficjalnego ogłoszenia zmian, bo na razie dokładnie nie wiadomo, jakie one będą - czytamy w "Parkiecie".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zmiany w OFE | giełdy | akcje | GPW | OFE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »