Reklama

PGNiG: 17 procentowy wzrost cen niewystarczający!

Po trzech kwartałach 2012 roku GK PGNiG zanotowała 48 mln złotych zysku netto wobec 1,32 mld złotych zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. W III kwartale 2012 roku zysk netto GK PGNiG zmniejszył się o 80 proc. i wyniósł 65 mln złotych wobec 319 mln zł w analogicznym okresie 2011 roku.

Strata PGNiG w segmencie Obrót i Magazynowanie, która narastająco za dziewięć miesięcy 2012 roku wyniosła 1,8 mld złotych, miała decydujący wpływ na wynik operacyjny GK PGNiG. W samym III kwartale tego roku wynik segmentu odpowiadającego za zakup i sprzedaż gazu spadł o 320 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, uzyskując ujemny wynik na poziomie 350 mln zł - poinformowała rzecznik prasowy PGNiG Joanna Zakrzewska.

Reklama

Wynik operacyjny GK PGNiG zmniejszył się o ok. 1,5 mld zł w trzech kwartałach 2012, pomimo 25 proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży do 20,1 mld zł. Strata operacyjna wyniosła 77 mln zł w trzech kwartałach 2012 roku wobec 1,4 mld zł zysku operacyjnego w analogicznym okresie 2011 roku. Decydujący wpływ na obniżenie zysku operacyjnego miał rosnący koszt zakupu sprzedawanego gazu.

W związku z rosnącymi kosztami gazu, marcowy wzrost taryf o ok. 17 proc. okazał się niewystarczający. Taryfa nieodzwierciedlająca kosztów pozyskania gazu z importu oraz dynamiczne zmiany na rynku walutowym doprowadziły do zanotowania, już szósty kwartał z rzędu, ujemnej marży na sprzedaży gazu wysokometanowego. W III kwartale 2012 roku marża na sprzedaży gazu wyniosła minus 9 proc. wobec minus 2 proc. w analogicznym kwartale 2011 roku, natomiast w trzech kwartałach 2012 roku wyniosła minus 11 proc. wobec minus 1 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ujemna marża na sprzedaży głównego produktu Grupy bezpośrednio przekłada się na słabsze wyniki segmentu Obrót i Magazynowanie.

Lepsze wyniki segmentów Poszukiwanie i Wydobycie oraz Dystrybucja

Segment Poszukiwanie i Wydobycie wypracował w trzech kwartałach 2012 roku zysk operacyjny rzędu 1,2 mld zł, czyli więcej niż w całym 2011 roku, kiedy to osiągnął 1,1 mld zł. Tak dobry wynik był możliwy dzięki wzrostowi przychodów z ropy naftowej, utrzymaniu pod kontrolą kosztów operacyjnych, głównie w zakresie usług obcych, świadczeń pracowniczych oraz mniejszej liczby negatywnych odwiertów.

Spółka zanotowała także dobry wynik w segmencie Dystrybucja. W pierwszych trzech kwartałach 2012 roku wyniósł on 551 mln zł, co oznacza wzrost o 11 procent w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłego roku. Było to możliwe dzięki większym wolumenom dystrybuowanego gazu oraz niższym kosztom operacyjnym.

Wzrost sprzedaży gazu ziemnego

W trzech kwartałach 2012 roku sprzedaż gazu wyniosła 10,5 mld m sześc., w porównaniu do 10,1 mld m sześc. w analogicznym okresie 2011 roku. Narastająco wszystkie grupy odbiorców zakupiły większe niż w 2011 roku wolumeny gazu i uzyskały wzrosty rzędu 3-5 proc. Popyt w II i III kwartale był zbliżony do roku 2011, a zwiększenie zużycia gazu miało miejsce w I kwartale 2012 r. ze względu na niskie temperatury.

W III kwartale 2012 roku wolumen sprzedaży gazu ziemnego wyniósł podobnie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku 2,5 mld m sześc.

Podwojenie dostaw gazu z kierunku zachodniego i południowego

Konsekwentnie realizowana polityka dywersyfikacji źródeł gazu i rozwoju bazy magazynowej przyniosła pozytywne rezultaty w trzech kwartałach 2012 r. Znacznej zmianie uległa struktura importu. Dzięki wykorzystaniu rozbudowanego połączenia w Lasowie, "wirtualnego rewersu" na gazociągu Jamał oraz interkonektora Moravia sprowadzono łącznie 1,4 mld m sześc. gazu z kierunku zachodniego i południowego, czyli dwukrotnie więcej niż w trzech kwartałach 2011, gdy import z kierunku zachodniego wyniósł 700 mln m sześc. Mimo tych działań średni koszt pozyskania gazu był wyższy niż możliwa do uzyskania cena taryfowa, co spowodowało zwiększenie w III kwartale 2012 roku odpisu aktualizującego zapas gazu ziemnego o kolejne 60 mln zł.

Większe wydobycie i przychody ze sprzedaży ropy naftowej

Wolumen wydobycia ropy naftowej wzrósł w trzech kwartałach 2012 o 3 proc. do 353 tys. ton. W maju i czerwcu 2011 kopalnia Dębno zmniejszyła wydobycie ropy naftowej ze względu na ograniczenie odbioru gazu przez jedną z elektrociepłowni. W tym samym okresie 2012 produkcja osiągnęła planowany poziom, stąd dodatnia zmiana wydobycia między okresami.

Narastająco, zwiększenie przychodów ze sprzedaży ropy naftowej związane jest przede wszystkim z wyższym kursem USD, który spowodował wzrost ceny ropy wyrażonej w PLN o 16 proc. W porównaniu do 2011 roku średnia cena wyrażona w USD na przestrzeni 9 miesięcy pozostała bez zmian, a w samym III kwartale zmalała o 3 proc.

Zgodnie z prognozą, wydobycie ropy naftowej w 2012 roku planowane jest na poziomie 480 tys. ton, a w roku 2013, z uwzględnieniem projektu Skarv, do 1 120 tys. ton.

Zatłoczenie magazynów

Po znacznych wytłoczeniach w I kwartale 2012 kolejne dwa kwartały przyniosły zatłoczenia sięgające 1,2 mld m sześc. Najintensywniejsze zatłaczanie miało miejsce w II kwartale i wyniosło prawie 800 mln m sześc. W samym III kwartale 2012 zatłoczono 430 mln m sześc., co w sumie pozwoliło na osiągnięcie znaczącego poziomu zatłoczenia magazynów.

Konsolidacja PGNiG Termika

W trzech kwartałach 2012 roku sprzedaż ciepła wzrosła o 2 proc. do 26 PJ, natomiast sprzedaż energii elektrycznej utrzymała się na poziomie 2,4 TWh. Trzeci kwartał sezonowo jest najsłabszym okresem dla PGNiG Termika. Dodatkowo we wrześniu EC Żerań była wyłączona z eksploatacji na 18 dni z powodu pożaru. Usunięcie skutków pożaru zostało wycenione na ok. 12 mln zł.

Przychody ze sprzedaży ciepła wzrosły narastająco na skutek wzrostu ceny taryfowej w lipcu 2011 i 2012 roku oraz zwiększenia wolumenu sprzedaży ciepła w I kw. 2012, ze względu na niskie temperatury oraz wyższą dyspozycyjność EC Siekierki niż w I kw. 2011. Narastająco przychody ze sprzedaży energii elektrycznej były stabilne, przy malejących przychodach ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii. Spadek wolumenu sprzedaży energii elektrycznej w III kwartale wynika z przerwy w funkcjonowaniu EC Żerań.

Opr. MM

Dowiedz się więcej na temat: wzrost cen | wzrosty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »