PGNiG podpisało umowę z Gaz-Systemem ws. dodatkowych dostaw gazu
- PGNiG podpisało umowę z Gaz-Systemem ws. dodatkowych dostaw gazu do Polski, za pomocą tzw. wirtualnego rewersu - powiedziała PAP w środę rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Dzięki niej w listopadzie do kraju trafi dodatkowo ponad 190 mln metrów sześć. gazu.
- Umowa została podpisana do końca listopada br. Podobną umowę planujemy podpisać na grudzień. Dobowo - dzięki umowie - do Polski będzie trafiać dodatkowe ok.6 mln metrów sześciennych gazu. W czasie całego miesiąca do Polski trafi ponad 190 mln metrów sześciennych surowca - zaznaczyła. Jak dodała, umowa została podpisana ze spółką-córką PGNiG - PGNiG Sales nad Trading z Monachium. Nie zdradziła jednak szczegółów. Gaz do Polski już płynie.
Tzw. wirtualny rewers to możliwość odbioru gazu nie bezpośrednio od kontrahenta, ale z przeciwnego kierunku. Firmy kupujące surowiec będą mogły zakupić "wirtualny" przesył gazu np. z Niemiec, ale realnie odbiorą go za pomocą gazociągu jamalskiego z Rosji.
Usługa, którą oferuje Gaz-System (operator polskiego odcinka gazociągu jamalskiego) jest dostępna od listopada. Pozwala na sprowadzanie do Polski poprzez gazociąg jamalski dodatkowych ilości gazu - do około 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. W październiku do Gaz-Systemu wpłynęło pięć wniosków na korzystanie z wirtualnego rewersu - cztery wnioski dotyczą świadczenia usługi w okresie długoterminowym (od 2012 r.), jeden krótkoterminowym (w 2011 r.)
Z informacji PAP wynika, że wnioski do Gaz-Systemu złożyło PGNiG - na dodatkowe dostawy do Polski rosyjskiego gazu - w 2011 roku i od przyszłego roku.
Całkowite wnioskowane ilości firm na kolejne lata łącznie przekraczają dostępną przepustowość usługi; w 2012 r. jest to łącznie ok. 5,38 mld m sześc., 2013 - ok. 5,57 mld m sześc., 2014 - ok. 5,58 mld m sześc., a 2015 - ok. 5,50 mld m sześc. Dlatego - po formalno-prawnej ocenie - ilości te zostaną proporcjonalnie zredukowane.
We wrześniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Marek Woszczyk zatwierdził zasady dostępu firm trzecich do polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Wniosek w tej sprawie złożył w czerwcu Gaz-System, który jest operatorem polskiego odcinka gazociągu. Do URE przesłany został projekt instrukcji, w którym zawarte zostały m.in. zasady przyłączania do gazociągu, wymagania techniczne dla urządzeń, instalacji i sieci wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą, kryteria bezpieczeństwa funkcjonowania systemu gazowego oraz zasady współpracy pomiędzy operatorami systemów gazowych.
Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, na terytorium Polski może działać tylko jeden operator sytemu przesyłowego gazowego. Jest on zobowiązany do opracowania instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej.
Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów. Jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.
25 października 2010 r. Gaz-System oraz EuRoPol Gaz (właściciel polskiej części gazociągu jamalskiego) podpisały umowę o powierzeniu funkcji operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Umowa została zawarta do końca 2019 roku. Określa zarówno obowiązki Gaz-System jako operatora polskiego odcinka gazociągu tranzytowego, jak również obowiązki EuRoPol Gazu jako właściciela tej infrastruktury.
Sprawdź bieżące notowania PGNiG na stronach BIZNES INTERIA.PL