Reklama

PKN Orlen koncentruje się na Możejkach, nie myśli o kupnie Lotosu

- PKN Orlen koncentruje się obecnie na rozwiązaniu sytuacji w rafinerii w Możejkach i nie myśli o ewentualnym złożeniu oferty na kupno akcji Grupy Lotos - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.

- To nie jest teraz naszym priorytetem, koncentrujemy się na rozwiązaniu sytuacji w Możejkach - powiedział Krawiec, pytany - czy PKN Orlen mógłby złożyć ofertę na kupno akcji Lotosu.

Minister Skarbu Państwa zaprosił do negocjacji sprawie nabycia 69.076.392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy. Termin składania ofert upływa 4 lutego 2011 roku.

Do negocjacji zaproszone są zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".

Potencjalni inwestorzy mogą od 15 grudnia 2010 roku do 31 stycznia 2011 roku zgłaszać zainteresowanie kupnem akcji Lotosu. Inwestorom tym zostanie udostępnione memorandum, zawierające podstawowe informacje o sytuacji prawnej i ekonomiczno-finansowej gdańskiej spółki, procesie zbywania akcji oraz strukturze i wymaganiach, jakie musi spełnić odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji. Termin składania ofert na zakup 53,2 proc. akcji Lotosu upływa 4 lutego 2011 roku o godz. 12.00.

Reklama

Sprawdź bieżące notowania Orlenu i Lotosu na stronach BIZNES INTERIA.PL

- - - - -

Litwa: Eksperci: PKN Orlen może sprzedać Możejki za 1 mld USD

PKN Orlen ze sprzedaży rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach może uzyskać około 1 mld USD, czyli ok. jedna trzecią sumy, którą polski koncern zapłacił nabywając zakład - oceniają litewscy eksperci na łamach wtorkowego wydania dziennika gospodarczego "Verslo Żinios".

Według prezesa PKN Orlen Jacka Krawca, rekomendacja w sprawie przyszłości Orlen Lietuva będzie znana na przełomie 2010 i 2011 r. - Na przełomie roku będziemy w stanie wydać rekomendację naszej radzie nadzorczej co do przyszłości Możejek - powiedział dziennikarzom szef płockiego koncernu.

W połowie sierpnia PKN Orlen poinformował, że międzynarodowy zespół doradców Banku Nomura zajmie się weryfikacją możliwości realizacji różnych scenariuszy, dotyczących przyszłości Orlen Lietuva - od utrzymania aktualnej sytuacji właścicielskiej i dalszej budowy wartości spółki po częściową lub całkowitą sprzedaż udziałów, należących do płockiego koncernu.

PKN Orlen podawała wówczas, że wyniki analiz w sprawie przyszłości Orlen Lietuva mają być znane w czwartym kwartale 2010 r., a o wyborze ostatecznego rozwiązania zdecydują ostatecznie wyłącznie argumenty biznesowe.

- Według konserwatywnych ocen, PKN Orlen może uzyskać około 1 mld USD - uważa dyrektor Finasta Corporate Finance Skirmantas Miliauskas. Jego zdaniem, inwestorzy ze Wschodu są gotowi zapłacić wyższą cenę niż ci z Zachodu, gdyż "spółka kapitału wschodniego mogłaby rozstrzygnąć problem dostawy surowca i w ten sposób poprawić wyniki finansowe rafinerii". PKN Orlen za Możejki zapłacił 2,8 mld USD.

Według obliczeń Pauliusa Nevinskasa z Gild Bankers, cena Możejek może wahać się od 0,9 mld do 1,1 mld USD. Nevinskas zaznacza, że o rzeczywistą ocenę jest trudno, bo Orlen Lietuva już od kilku lat pracuje nierentownie. Natomiast Miliauskas dodaje, że rentowność Możejk ostatnio jest nawet niższa aniżeli średnia w tym sektorze w Europie Środowej.

"Verslo Żinios" przypomina, że PKN Orlen rozważa różne scenariusze sprzedaży Możejek: od częściowej po całkowitą sprzedaż udziałów. Jednak, zdaniem Miliauskasa, jedyny możliwy scenariusz, to sprzedaż zakładu dla inwestora strategicznego. - Uwzględniając obecne możliwości rynkowe, wątpliwe, czy znalazłby się chętny nabycia pakietu mniejszościowego za przyzwoitą cenę - ocenia ekspert.

Szef SEB Enskilda Lietuva Żigimantas Maczenas odnotowując, że w prasie rosyjskiej i polskiej ukazały się różne spekulacje na temat ceny Orlen Lietuva: od 700 mln do kilku miliardów USD, to "trudno ocenić, czy to są tylko przypuszczenia, czy uzasadniona, poważna analiza".

- Ocena w ogromnej mierze zależy od perspektywy działalności rafinerii, a dla jej oceny są potrzebne plany działalności przedsiębiorstwa, których nie ujawnia się, jak też ocena zewnętrznych czynników (na przykład uruchomienia rurociągu Przyjaźń, czy infrastruktura realizacji produktów), w sprawie których dzisiaj nie ma jasności - mówi Maczenas.

PKN Orlen, który przejął w 2006 r. większościowy pakiet akcji, a obecnie jest właścicielem 100 proc. akcji Orlen Lietuva, zainwestował dotychczas na rynku litewskim około 4 mld USD.

Orlen Lietuva jest największym przedsiębiorstwem Litwy, a tamtejsza rafineria jedynym tego typu podmiotem w krajach bałtyckich.

- - - - -

Zdolności przerobowe ropy w rafinerii PKN wzrosną

- Na przełomie 2010 i 2011 zdolności przerobowe ropy naftowej w płockiej rafinerii PKN Orlen powiększą się do 16,5-17 mln ton rocznie - poinformował dziennikarzy członek zarządu PKN Orlen Krystian Pater.

- Przewidujemy, że na przełomie 2010 i 2011 roku, po uruchomieniu instalacji PX i PTA nasze zdolności przerobowe wzrosną do 16,5-17,0 mln ton rocznie - powiedział Pater.

W 2009 roku rafineria w Płocku przerobiła 14,5 mln ton ropy naftowej.

We wtorek w Płocku uruchomiono instalację HON-7, dzięki której płocka rafineria zwiększy o 1 mln ton produkcję oleju napędowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »