PKN Orlen spodziewa się, że w 2010 roku otoczenie makro nadal będzie trudne
- PKN Orlen spodziewa się, że otoczenie makroekonomiczne, które w czwartym kwartale jest niekorzystne, nie poprawi się również w 2010 roku - poinformował prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.
- W czwartym kwartale utrzymuje się niekorzystne otoczenie makroekonomiczne, w listopadzie bywało nawet, że modelowa marża rafineryjna była ujemna i cały czas utrzymuje się ona na niskim poziomie - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Krawiec.
- Spodziewamy się, że również 2010 rok nie będzie łatwy. Jednak podjęte przez nas w tym roku inicjatywy oszczędnościowe sprawiły, że jesteśmy na to przygotowani - dodał.
Krawiec poinformował, że w związku z niskimi marżami w rafinerii w Możejkach została ograniczona produkcja o 20 proc.
- Detal natomiast cały czas ma się dobrze, rosną zarówno wolumeny, jak i marże - powiedział.
* * *
- PKN Orlen wstępnie analizuje projekt budowy bloku energetycznego w oparciu o gaz ziemny o mocy 400-450 MW. Blok miałby powstać w okolicach Włocławka, prawdopodobnie z partnerem biznesowym - poinformowali w piątek przedstawiciele PKN Orlen
- Przeanalizowaliśmy wstępnie ten projekt, możliwa lokalizacja to okolice Włocławka, ale jesteśmy przed szczegółową analizą. Spodziewamy się, że przed nami jest 6-12 miesięcy intensywnych prac analitycznych - powiedział wiceprezes PKN Orlen, Marek Serafin. - Na 90 proc. weszlibyśmy w ten projekt z kimś. Byłby to albo wytwórca energii, albo dostawca surowca - dodał prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec.
Przedstawiciele PKN Orlen szacują, że zapotrzebowanie na surowiec, czyli na gaz ziemny wyniosłoby 1 mld metrów sześciennych rocznie.
* * *
- PKN Orlen spodziewa się, że do sprzedaży Anwilu może dojść w pierwszym kwartale 2010 roku, a wyjście z Polkomtela jest możliwe w pierwszym półroczu przyszłego roku - poinformował prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec. - Anwil jest na etapie krótkiej listy. Liczymy, że w drugiej połowie stycznia złożone zostaną oferty wiążące i do końca pierwszego kwartału transakcję zrealizujemy - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes Krawiec. - W przypadku Polkomtela kontynuujemy proces przygotowania memorandum. Do końca pierwszego półrocza powinniśmy zamknąć transakcję - dodał.
* * *
- Vodafone jest skłonny zaakceptować rozwiązanie zakładające debiut Polkomtela na GPW - powiedział w piątek dziennikarzom prezes PKN Orlen.
Wcześniej członkowie zarządu PKN Orlen wielokrotnie podkreślali, że sposób sprzedaży akcji Polkomtela nie został przesądzony. Płocka spółka rozważa bowiem sprzedaż tych papierów inwestorowi lub przez GPW.
PKN Orlen, KGHM i brytyjski Vodafone mają po 24,4 proc. akcji Polkomtela, Polska Grupa Energetyczna 21,85 proc., Węglokoks 4,98 proc.
* * *
- PKN Orlen nie wyklucza dokupienia stacji benzynowych w Niemczech, o ile nadarzy się atrakcyjna okazja - poinformował Jacek Krawiec, prezes spółki.
- Nie wykluczamy zakupów kolejnych stacji, jeśli pojawią atrakcyjne cele inwestycyjne w rejonie, w którym jesteśmy obecni - powiedział prezes. Dodał, że niemiecka sieć Orlen Deutschland jest "zdecydowanie najbardziej rentowna" spośród należących do Orlenu aktywów zagranicznych. Orlen posiada w Niemczech 527 stacji, wszystkie (poza kilkoma) pod brandem Star. - Ta marka dobrze przyjęła się w Niemczech. Szczególnie dużą popularnością cieszy się w czasach kryzysu - powiedział Krawiec. PKN Orlen rozważa też, czy nie przebrandowić krajowej sieci stacji Bliska na markę Star. - Nie ma jeszcze decyzji, ale zastanawiamy się. Zachęca nas do tego sukces Stara na rynku niemieckim - poinformował.