PKO BP opublikował strategię na lata 2013-2015

Największy bank w Polsce PKO BP opublikował nową strategię na lata 2013 -2015, zakłada ona umocnienie sieci dystrybucji w tzw. Polsce powiatowej oraz w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast. Zarząd PKO BP zakłada agresywne plany przejęć za granicą.

PKO BP oczekuje spadku dynamiki rynku do 2015 roku o blisko 30 proc. w porównaniu do lat 2010-12 - poinformował bank w prezentacji. "W efekcie niższych stóp procentowych zakładane jest ożywienie rynku kredytowego w latach 2014 i 2015, w tym odwrócenie negatywnego trendu consumer finance" - podał bank. "Oczekiwana jest stabilna sytuacja płynnościowa w sektorze - dynamika depozytów powinna być zbliżona do kredytów, powodując utrzymanie się wskaźnika kredyty/depozyty w sektorze na poziomie poniżej 110 proc." - dodano.

PKO BP ocenia, że banki będą także w rosnącym zakresie finansowały się długoterminowymi depozytami i obligacjami.

Reklama

- Otoczenie gospodarcze cały czas jest niestabilne. Polski sektor ma jednak bardzo atrakcyjny potencjał wzrostu. Kredyty i depozyty mają potencjał wzrostu na poziomie 5-6 proc. rocznie, a zysk sektora może do 2020 roku rosnąć o 4-5 proc. rocznie - powiedział na konferencji Paweł Borys, dyrektor w PKO BP.

- Będzie to okres trzech lat z niższą dynamiką wzrostu. Zakładamy, że będzie ona około jedną trzecią niższa niż w poprzednich latach. Będziemy w środowisku niższych stóp procentowych i niższej inflacji - dodał.

PKO BP zakłada, że kredyty w latach 2013-15 wzrosną średniorocznie o 5,8 proc. wobec 7,6 proc. w latach 2010-12. Bank zakłada wzrost depozytów o 5,6 proc. CAGR wobec 8,5 proc. w latach 2010-12.

Ważne

Bank zakłada osiągnięcie na koniec 2015 roku wskaźnika ROE na poziomie powyżej 15 proc. Chce też na koniec 2015 roku osiągnąć wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie poniżej 45 proc., a także utrzymać współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc.

Bank zakłada ponadto w 2015 r. osiągnięcie wskaźnika kredytów do depozytów poniżej 98 proc. Planuje również, że do 2015 roku jego udział w rynku kredytów wyniesie 17 proc., a udział w rynku depozytów będzie na poziomie 18 proc.

PKO BP chce też do końca obowiązywania nowej strategii uzyskać spadek kosztów ryzyka do 1,2 pkt. proc.

Bank planuje alians strategiczny w obszarze bancassurance i płatności elektronicznych. Strategia na lata 2013-15 zakłada akwizycje na rynku polskim w segmencie bankowości, zarządzania aktywami i leasingu.

PKO BP zakłada wzrost aktywów o ok. 4-5 proc. średniorocznie w latach 2013-15 - poinformował bank na konferencję prasową.

"Efektem realizacji nowej strategii w perspektywie trzech najbliższych lat będzie ponadto wzrost aktywów o ok. 4-5 proc. średniorocznie, utrzymanie wysokiej dochodowości w środowisku niższych stóp procentowych, utrzymanie dynamiki kosztów na poziomie inflacji" - podał bank.

Strategia zakłada również umocnienie sieci dystrybucji w tzw. Polsce powiatowej oraz w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast.

PKO BP planuje alians strategiczny w obszarze bancassurance i płatności elektronicznych. Strategia na lata 2013-15 zakłada akwizycje na rynku polskim w segmencie bankowości, zarządzania aktywami i leasingu - poinformował bank w prezentacji przed konferencją prasową.

Bank podał, że na rynku polskim planuje podejście aktywne, a potencjalne cele akwizycji to głównie małe i średniej wielkości banki.

Na rynku zagranicznym bank będzie mieć podejście oportunistyczne, a potencjalne cele akwizycji zależeć mają od sytuacji właścicieli banków oraz oceny atrakcyjności inwestycji.

Dane

Bank chce też na koniec 2015 roku osiągnąć wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie poniżej 45 proc., a także utrzymać współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc. - podał PKO BP w strategii na lata 2013-2015. PKO BP podał również w strategii, że chce utrzymywać wskaźnik Core Tier 1 powyżej 11 proc. do 2015 r. Bank zakłada ponadto w 2015 r. osiągnięcie wskaźnika kredytów do depozytów poniżej 98 proc. PKO BP chce też do końca obowiązywania nowej strategii uzyskać spadek kosztów ryzyka do 1,2 pkt. proc. Bank planuje również, że do 2015 roku jego udział w rynku kredytów wyniesie 17 proc., a udział w rynku depozytów będzie na poziomie 18 proc.

Zaskakują plany przejęć

Zdaniem analityków docelowe wskaźniki finansowe, zaprezentowane przez PKO BP w strategii na lata 2013-2015, są zgodne z konsensusem rynkowym. Zaskoczeniem w strategii są - ich zdaniem - planowane przez bank przejęcia zagraniczne oraz spadek kosztów ryzyka.

Na rynku zagranicznym bank będzie mieć podejście oportunistyczne, a potencjalne cele akwizycji zależeć mają od sytuacji właścicieli banków oraz oceny atrakcyjności inwestycji.

TOMASZ BURSA, IPOPEMA SECURITIES:

"Wskaźnik ROE na poziomie 15 proc. jest zgodny z oczekiwaniami rynku, i gdyby miał zostać osiągnięty to oznaczałoby wypracowanie przez bank w 2015 roku około 4,3 mld zł wyniku netto.

Wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie 45 proc. jest absolutnie do spełnienia, nie wyobrażam go sobie poniżej tego poziomu. Poza tym podane współczynniki wypłacalności są na poziomach, które rekomenduje KNF, a planowany udział w rynku zdaje się zakładać jedynie wzrost organiczny.

Strategia na poziomie danych jest zgodna z konsensusem rynkowym, lekkim pozytywnym zaskoczeniem jest jedynie planowany spadek kosztów ryzyka. Wychodzi na to, że duża część poprawy wyniku ma pochodzić z tego źródła.

Akwizycje w Polsce nie dziwią, były sygnalizowane, natomiast zapowiedziane przejęcia w regionie to największe zaskoczenie strategii, tym bardziej, że na razie bank miał z tym problemy. Być może PKO BP planuje dokupić coś na Ukrainie i połączyć z posiadanym Kredobankiem.

Żeby kupić coś na innym rynku bank musiałby celować w coś dużego, przejęcia małych banków za granicą nie dają w mojej ocenie zauważalnych synergii.Przejęcia w segmencie zarządzania aktywami i leasingu są zgodne z tym co bank robił do tej pory. "

Komentarz DM BZWBK : Przedstawione inicjatywy są bez wątpienia ambitne i kładą podwaliny do walki z wyzwaniami, jakie polskie banki mogą napotkać w średnim okresie. Zauważamy jednak, że skala projektów informatycznych pozostaje znaczna nieco odsłaniając obecną słabość banku w tym zakresie.

Wytyczne Zarządu co do wskaźnika kosztów do dochodów zmierzającego do 45% i wskazówki, że zyski w tym roku nie powinny odbiegać od tendencji w sektorze (10-15% spadek) to jasne komunikaty, że 2013 r. będzie trudny, ale zamiast wzmacniać wyniki w krótkim terminie Zarząd zdecydował o skupieniu się na zapewnieniu rentowności w średnim okresie. Zwracamy uwagę, że obniżenie kosztu ryzyka może być kluczowe dla wyników w latach 2014-15, choć w 2013 r. jest mało prawdopodobne, aby pojawiła się poprawa w tym zakresie. Jeśli chodzi o kluczowe wskaźniki efektywności, żaden z nich nie odbiegł znacznie od oczekiwań rynku, stąd mała reakcja rynku. Dariusz Górski

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKO | PKO BP SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »