Płace: W KGHM 9 tys. zł to mało!

Życzenia związkowców z KGHM dotyczące gwarancji zatrudnienia i podwyżek płac są kuriozalne - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad. Dodał, że w koncernie miedziowym są bardzo dobre wynagrodzenia oraz zabezpieczenia socjalne.

"To czysta polityka, którą uprawiają działacze związkowi miedziowego koncernu. KGHM to spółka, w której są bardzo dobre wynagrodzenia oraz zabezpieczenia socjalne. Firma rozwija się, a Skarb Państwa prowadzi wyważoną politykę dywidendową spółki" - powiedział szef resortu skarbu.

Podkreślił, że średnia miesięczna pensja w spółce to prawie 9 tys. zł.

"Żądania związkowców szkodzą spółce. Liczę, że zarząd KGHM będzie w dalszym ciągu tak zdroworozsądkowo podchodził do oczekiwań związkowców, jak do tej pory" - zaznaczył.

"Przypominam wszystkim, którzy chętnie domagają się kolejnych podwyżek, jak dramatycznie zmienia się sytuacja spółki, gdy ceny miedzi spadają.

Reklama

Wielokrotnie już mieliśmy taką sytuację. Tylko wtedy nie słychać żądań związków o obniżenie wynagrodzenia i ograniczenie przywilejów. To jest spółka, która bardzo mocno reaguje na to, co dzieje się na światowych giełdach" - dodał.

Minister skarbu ocenił, że w takiej spółce jak KGHM powinno być "cały czas myślenie, planowanie i działanie jak ograniczać koszty jednostkowe, żeby koszt wyprodukowania jednej tony miedzi był niższy niż w innych światowych firmach". "KGHM to spółka, która może konkurować w lidze światowej, ale na razie pozostaje w tyle kosztowo" - dodał.

Grad zapewnił, że resort skarbu nie planuje zejść poniżej 32 proc. w akcjonariacie KGHM.

Dwa największe związki zawodowe działające w KGHM, czyli Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i Solidarność, wysuwają żądania dotyczące gwarancji zatrudnienia na 10 lub 20 lat, w przypadku utraty kontroli nad KGHM przez Skarb Państwa oraz podwyżek płac. Przedstawiciele ZZPPM i zarządu KGHM podpisali 15 czerwca protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność prowadzi negocjacje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM.

18 tys. pracowników czeka

Oba związki przeprowadziły dotąd równolegle referenda strajkowe w trzech kopalniach KGHM: Polkowice-Sieroszowice, Rudna oraz Lubin. We wszystkich tych oddziałach większość głosujących opowiedziała się za strajkiem. ZZPPM zorganizował także referendum strajkowe w Zakładzie Wzbogacania Rud, w którym niemal 89 proc. pracowników biorących udział w referendum opowiedziało się za strajkiem.

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firma jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej oraz 2. co do wielkości wytwórcą srebra na świecie; produkuje też m.in. złoto, ołów, koncentraty palladu i platyny. KGHM jest także jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: KGHM Polska Miedź SA | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »