Pompuj i rzuć - giełdowe manipulacje dały zarobić 231 mln zł
Nadzór rynku kapitałowego w Chinach wykrył największy w 20-letniej historii proceder giełdowej manipulacji akcjami. Oszuści mieli zarobić 67 mln dolarów (231,15 mln zł).
Firma inwestycyjna Guangdong Zhonghengxin została oskarżona przez nadzór (CSRC) o stosowanie nielegalnej strategii "pump-and-dump" (pompuj i rzuć) na papierach 552 spółek. Śledztwo w tej sprawie zaczęło się w marcu 2010 r. i trwa. Firma Guangdong Zhonghengxin za 44,8 mln juanów wykupiła reklamę w telewizji dla zwrócenia uwagi na akcje wskazanych przedsiębiorstw. Do procederu włączonych było 30 analityków z 18 firm inwestycyjnych wydających pozytywne rekomendacje dla określonych walorów. Po sztucznym wzroście zainteresowania i cen Guangdong Zhonghengxin sprzedał papiery z ogromnym zyskiem.
Pierwszym skazanym w tym procederze jest komentator giełdowy Wang Jianzhong - od sierpnia odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia za kłamliwe rekomendacje. Chińska giełda pod względem kapitalizacji zajmuje 2. miejsce w świecie.
- - - - -
Pump-and-dump
Metoda polegająca na kupieniu akcji określonego przedsiębiorstwa, a następnie na wychwalaniu ich wśród innych inwestorów, tak, by zainteresowani ta spółką także kupili określone walory. W przypadku, gdy wszystko idzie po myśli "inwestora" pompującego cenę akcji i coraz więcej osób zakupuje promowane przez niego papiery, on sam pozbywa się ich i realizuje tym samym zakładany zysk. W dobie internetu tego typu zagrywki stały się jeszcze prostsze - wystarczy wejść na popularne forum o tematyce inwestycyjnej, po czym pod wieloma pseudonimami rozpocząć akcję promującą określone przedsiębiorstwo.
Krzysztof Mrówka