Pozbawieni złudzeń

To był tydzień wyczekiwania na wybicie z trwającej od zeszłego czwartku konsolidacji. W piątek rano zdawało się, że są szanse na wybicie górą, bo do Europy przeszły dobre nastroje z giełd azjatyckich. Raport General Eletric pozbawił nas złudzeń (a przy okazji inwestorów na giełdach światowych).

To był tydzień wyczekiwania na wybicie z trwającej od zeszłego czwartku konsolidacji. W piątek rano zdawało się, że są szanse na wybicie górą, bo do Europy przeszły dobre nastroje z giełd azjatyckich. Raport General Eletric pozbawił nas złudzeń (a przy okazji inwestorów na giełdach światowych).

POLSKI RYNEK

Skoro droga pod górę okazała się tak wyboista, to inwestorzy nie widzieli większego wyboru

i zaczęli sprzedawać akcje. Wybicie dołem z tygodniowej konsolidacji przyspieszyło spadki. W rezultacie w skali tygodnia WIG spadł o 3,2 proc., WIG20 o 4,4 proc., lepiej spisały się indeksy mniejszych spółek ? mWIG stracił 0,8 proc., a sWIG 1,6 proc. Choć w piątek obroty wyraźnie wzrosły (a nie jest to dobry znak w czasie spadkowej sesji), w skali tygodnia wyniosły one zaledwie 5,4 mld PLN, najmniej od tygodnia świątecznego rozpoczynającego rok 2008.

Reklama

ZAGRANICZNE RYNKI

EUROPA Pomimo barku ważnych publikacji makroekonomicznych, nie można było w ubiegłym tygodniu narzekać na brak emocji na europejskich parkietach. Niestety, dominowały te negatywne. Po lekkich wzrostach w poniedziałek, na następnych sesjach indeksy kierowały się już tylko na południe. Najpierw zasięg zniżki był niewielki, a jej powodem było zniecierpliwienie akcjonariuszy trendem bocznym, w którym rynek ugrzązł na ponad tydzień. W piątek jednak spadki nasiliły się po serii kiepskich informacji ze Stanów Zjednoczonych, gdzie swoimi wynikami i prognozami rozczarowuje coraz więcej spółek, a zaufanie konsumentów jest bardzo niskie. W rezultacie, została przerwana seria dwóch wzrostowych tygodni.

USA Inwestorzy z Wall Street nie znaleźli argumentów, aby podtrzymać zwyżkę z poprzedniego tygodnia. Po bardzo mało przekonującej próbie windowania cen akcji w poniedziałek, praktycznie do końca tygodnia walory traciły na wartości. Przy braku ważnych publikacji makro przyczyniły się do tego kiepskie wyniki spółek za pierwszy kwartał. Rozczarowały nimi

Alcoa, AMD (obniżyło prognozę), a w piątek General Electric. Wprawdzie pozytywnie zaskoczył Wal-Mart, ale to też jest mało optymistyczna wiadomość, bowiem oznacza, że Amerykanie coraz chętniej wybierają tanie produkty (raczej z konieczności niż oszczędności). Najsilniejszym ciosem dla posiadaczy akcji była jednak informacja o największym od 26 lat spadku indeksu zaufania konsumentów. W piątek wieczorem główne indeksy amerykańskiego rynku traciły w ujęciu tygodniowym grupo ponad jeden procent.

AZJA Trwa odrabianie strat na rynkach azjatyckich, które wzrosły czwarty tydzień z rzędu. Obozowi byków udało się to jednak osiągnąć rzutem na taśmę, bowiem przed piątkową sesją główne indeksy były na minusach. Mowa tu zwłaszcza o japońskim Nikkei, który na ostatniej sesji tygodnia podskoczył o 2,9 proc. W środku tygodnia mieliśmy zatem realizację zysków do której zachęciło umocnienie jena oraz kiepskie informacje z amerykańskich spółek. W piątek karta się odwróciła, a powrót japońskiej waluty do spadków poprawił humory eksporterów z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz ich akcjonariuszy. Ci ostatni mieli też trochę szczęścia. Pogorszenie nastrojów na Wall Street nastąpiło po zakończeniu notowań. W poniedziałek będzie to jednak zdyskontowane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: wybicie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »