Prokom wyemituje obligacje

Prokom wyemituje obligacje zamienne o wartości do 200 mln zł - postanowiło wczorajsze WZA. Walne zgodziło się na wszystkie proponowane przez zarząd uchwały. Tymczasem po raz kolejny papiery Prokomu sprzedał Bank of New York.

Prokom wyemituje obligacje zamienne o wartości do 200 mln zł - postanowiło wczorajsze WZA. Walne zgodziło się na wszystkie proponowane przez zarząd uchwały. Tymczasem po raz kolejny papiery Prokomu sprzedał Bank of New York.

Prokom wyemituje 20 tys. obligacji serii A o wartości 10 tys. zł każda, o terminie wykupu od 3 do 5 lat. W związku z tym kapitał zakładowy warszawskiej spółki może zostać podwyższony maksymalnie o 1,4 mln zł, w drodze emisji do 1,4 mln papierów serii E. Po ewentualnej konwersji nowe akcje dawałyby ok. 9-proc. udział w głosach na WZA.

Od momentu przedstawienia projektów uchwał na WZA emisja obligacji Prokomu budzi wiele emocji i kontrowersji. Z początkowych wypowiedzi przedstawicieli spółki można było wywnioskować, że środki w ten sposób pozyskane zostaną przeznaczone na przejęcie Softbanku i - być może - Ster-Projektu.

Reklama

Wywołało to spore poruszenie na rynku, czego konsekwencją było sprecyzowanie planów przez Prokom. Co prawda, potwierdziło się, że część środków pomoże w "działaniach związanych z konsolidacją rynku", ale niekoniecznie ma to dotyczyć Softbanku. Decyzja o tym, czy Prokom w ogóle będzie starał się o doprowadzenie do fuzji obu firm, ma zapaść do końca br., z tym że obecnie nie są prowadzone żadne rozmowy na ten temat.

Jak poinformował Prokom, 1/3 z 200 mln zł zostanie przeznaczona na restrukturyzację zadłużenia, a reszta - na inwestycje, w tym głównie na rozwój wspólnych przedsięwzięć z TP SA (Incenti i Marketplanet) oraz właśnie konsolidację. Wynika z tego, że przy pełnym powodzeniu emisji, na ten ostatni cel mogłoby Prokomowi pozostać ok. 50-70 mln zł.

Decyzja o emisji papierów dłużnych podzieliła również analityków. Jednak zdecydowana większość z nich uważa, że planowane rozwodnienie kapitału nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli chodzi o akcjonariuszy mniejszościowych.

Prokom poinformował ponadto, że Bank of New York sprzedał akcje spółki, zmniejszając swój udział w głosach na WZA do 14,96%. Na koniec II kwartału br. udział banku-depozytariusza wynosił 15,68%.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | york | obligacje | new york | NEW

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »