Prokuratura przeszukała siedzibę Orlenu. Zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy plików

Prokuratura przeszukała siedzibę Orlenu. W związku z dwoma śledztwami dotyczącymi koncernu - w sprawie fuzji z Lotosem i zaniżania cen paliw - zabezpieczono 73 gigabajty dokumentów w wersji elektronicznej i 2 terabajty korespondencji elektronicznej. - To przeogromna ilość materiału dowodowego, który w całości wymaga bardzo szczegółowej analizy, każdy dokument, każdy mail i każdy załącznik - mówi Monika Mieczykowska, zastępczyni prokuratora okręgowego w Płocku.

Kilkadziesiąt gigabajtów dokumentów i 2 terabajty korespondencji w wersji elektronicznej. To materiały zabezpieczone przez prokuraturę w siedzibie Orlenu. Informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej prokurator Monika Mieczykowska.

- W przypadku dokumentów w wersji elektronicznej to 33 279 plików w 8 373 folderach. To naprawdę przeogromna ilość materiału dowodowego, który w całości wymaga bardzo szczegółowej analizy - każdy dokument, każdy mail i każdy załącznik - podkreśliła zastępczyni prokuratora okręgowego w Płocku.

Ze względu na zakres zebranego materiału dowodowego, do jego analizy rozważane jest powołanie specjalistów z różnych dziedzin, którzy pomagaliby w merytorycznej weryfikacji materiału dowodowego. Niezbędne będzie także ponowne powołanie biegłych tłumaczy języka angielskiego.

Reklama

Po przeszukaniach prokuratura rozważa także powołanie zespołu prokuratorów z udziałem funkcjonariuszy służb specjalnych w śledztwie dotyczącego cen paliw - podała Mieczykowska. Taki zespół już jest powołany w dochodzeniu dotyczącym fuzji Orlenu i Lotosu. - W przypadku pracującego już zespołu, rozważam powiększenie jego składu o kolejnych prokuratorów - dodała prokurator.

Odpowiednie wnioski w tej sprawie musi zaakceptować Prokuratura Regionalna w Łodzi.

Śledztwo w Orlenie. Prokuratura weszła do siedziby spółki

Przeszukania przeprowadzono na początku marca tego roku z udziałem ABW. Objęto nimi biura Orlenu w Warszawie i w Płocku, gdzie znajduje się siedziba koncernu oraz jego główny zakład produkcyjny. W przypadku postępowania w sprawie połączenia z Grupą Lotos przeszukania były przeprowadzone również w biurach na terenie Gdańska. To tam działa rafineria, w której Orlen ma aktualnie 70 proc. udziałów.

Śledztwo w sprawie podejrzenia zaniżania przez Orlen cen paliw wszczęto 17 stycznia tego roku. Obejmuje ono okres od 1 sierpnia do 31 października 2023 roku. Postępowanie ma ustalić, czy poprzez nadużycie uprawnień bądź niedopełnienie obowiązków przez osoby zarządzające spółką Orlen mogło tam dojść do niezasadnego zaniżenia cen paliw płynnych względem cen rynkowych. W związku tym mogło dojść do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w spółce Orlen w nieustalonej dotychczas kwocie.

Z kolei postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem płocka Prokuratura Okręgowa wydała 22 stycznia tego roku. Postępowanie dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Orlenu, a także inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi tej spółki. Sprawa dotczycy negocjacji, ustalania warunków i podpisania umów w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos w Gdańsku, a następnie podpisania umów związanych ze zbyciem 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco. To działanie miało skutkować wyrządzeniem szkody w wielkich rozmiarach w kwocie nie mniejszej niż 4 mld zł. 

To samo śledztwo ma wyjaśnić też, czy doszło do przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w związku z nieodpowiednim nadzorem nad procesem połączenia PKN Orlen z Lotosem. Jednym z tym funkcjonariuszy mógł być Prezes UOKiK. Chodzi o możliwość niewłaściwego zastosowania przepisów i zezwolenie na zbycie 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej na rzecz Saudi Aramco bez zasięgnięcia rekomendacji lub opinii Komitetu Konsultacyjnego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To mogło oznaczać działanie na szkodę interesu publicznego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | fuzja Orlenu i Lotosu | ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »