Przejęcie przez PKN spółki TriOil to dobrze przemyślany projekt - minister skarbu
Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński ocenia, że złożenie przez PKN Orlen oferty kupna kanadyjskiej spółki TriOil to dobry i przemyślany projekt, gdyż daje polskiej spółce dostęp do know how w zakresie poszukiwań gazu i ropy naftowej.
- Wydaje się, że to dobrze przemyślany projekt, który oprócz tego, że dotyczy zyskownej spółki, to stwarza szansę, aby know how w zakresie poszukiwań gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego, a także ropy, które w Ameryce Północnej i w Kanadzie jest na najwyższym światowym poziomie, transplantować na rynek krajowy. To bardzo dobra, ciekawa i perspektywiczna oferta - powiedział dziennikarzom minister Karpiński.
Orlen Upstream podpisał umowę w sprawie przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil Resources. Łączna wartość transakcji wynosi ok. 735,7 mln zł i jej zamknięcie może nastąpić do końca listopada 2013 roku. Na podstawie umowy Orlen Upstream International B.V., spółka zależna Orlen Upstream, kupi wszystkie wyemitowane akcje zwykłe serii A TriOil, stanowiące 100 proc. jej kapitału zakładowego. Akcjonariusze TriOil otrzymają 2,85 CAD (czyli około 8,73 zł) w gotówce za każdą posiadaną akcję zwykłą.
Analitycy pozytywnie oceniają transakcję, ponieważ TriOil może być przejęta po cenie niższej niż obecny jej kurs na giełdzie, który wynosi 3,06 CAD. Dodatkowo Średnia wycena tej spółki sporządzana przez biura maklerskie wynosi około 4 CAD, więc jest znacznie powyżej ceny zaproponowanej przez polski koncern.
BDM: Zamiar przejęcia TriOil postrzegamy pozytywnie w kontekście realizacji przez spółkę strategii w segmencie upstream. Wydatek na zakup (około 560 mln PLN) nie jest duży w kontekście CAPEX-u grupy (odpowiada on mniej niż planowanym średnio na kwartał wydatkom zawartym w aktualnej strategii). TriOil prowadzi aktywną działalność wydobywczą, planowany CAPEX będzie pokrywany z bieżących przepływów operacyjnych oraz długu. Spółka działa na dojrzałym i zaawansowanym technologicznie rynku, co powinno pozwolić na transfer kompetencji i wiedzy. W ubiegłym tygodniu kurs spółki w Toronto przekraczał 3,0 CAC, wczoraj spadł jednak do 2,8 CAD (oferta PKN opiewa na 2,85 CAD/akcję). PKN ma prawo wyrównać każdą kontrofertę.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze