Psy WIG20 dały 27% zysku
Strategia polegająca na wyborze spółek o najwyższej stopie dywidendy (zwanych Psami) przyniosła w ubiegłym roku 27,2% zysku. Choć to mniej niż wzrost WIG20 (35,4%), to na przestrzeni ostatnich pięciu lat strategia Psów dała łącznie blisko dwa razy większe zyski niż indeks blue chips.
Budowanie tzw. psich portfeli to jedna z najprostszych strategii inwestycyjnych na rynku akcji. Spopularyzowana została w Stanach Zjednoczonych. Polega na wyborze na początku roku akcji 10 spółek o najwyższej stopie dywidendy (którą oblicza się, dzieląc wypłaconą dywidendę przez aktualny kurs akcji). Wybiera się przy tym tylko największe, cieszące się renomą koncerny wchodzące w skład indeksu Dow Jones Industrial Average ("Psy Dowa" - Dogs of the Dow). Filozofia leżąca u podstaw takiej strategii jest prosta - obstawia się te spółki, które generują solidne zyski i są w stanie podzielić się nimi z akcjonariuszami.
Połowa WIG20 w portfelu
Wzorem amerykańskim wybraliśmy 10 spośród 20 spółek, które wchodziły w końcu 2004 r. w skład indeksu WIG20 i miały najwyższą stopę dywidendy. W praktyce tak się akurat złożyło, że dokładnie właśnie tylko tyle firm blue chips mogło się pochwalić jakąkolwiek stopą dywidendy (tzn. wypłaciły zyski za 2003 r.). Gdybyśmy w końcu 2004 r. stworzyli portfel składający się w równych częściach z akcji tych spółek, ostatniego dnia ub.r. byłby on wart 27,2% więcej.
Paradoksalnie okazało się, że najsłabsze wyniki dały akcje spółek, które mogły się w 2004 r. pochwalić najwyższymi stopami dywidendy - Dębicy oraz Mondi. Gdyby nie one, stopa zwrotu z Psów WIG20 byłaby znacznie wyższa - bliska 40%. Na szczęście w portfelu znalazł się m.in. PKN Orlen i Polimex Mostostal Siedlce, które przyniosły w ub.r. solidny zarobek - odpowiednio 65,9% i 85,4%.
107,5% zysku w 5 lat
Mimo że w ub.r. Psy nie zdołały pokonać WIG20, to na przestrzeni ostatnich pięciu lat strategia wciąż zdaje egzamin. Trzy razy (w latach 2001-2003) dała wyniki lepsze niż WIG20. Podczas gdy od końca 2000 r. indeks blue chips wzrósł o 54,6%, to portfel Psów dałby aż 107,5% zarobku. W skali roku daje to odpowiednio stopy zwrotu równe 9,1% i 15,7%.
Powyższe obliczenia nie uwzględniają dwóch rzeczy - z jednej strony prowizji maklerskich, a z drugiej - otrzymanych dywidend. Prowizje musielibyśmy płacić co roku, żeby uaktualnić nasz portfel zgodnie z nowymi stopami dywidendy. W uproszczeniu można jednak przyjąć, że otrzymane wypłaty z zysku spółek oraz zapłacone prowizje mniej więcej się równoważą. W ub.r. dywidendy powiększyłyby stopę zwrotu z portfela Psów o 3,7 pkt proc., do 30,9%. Warto przy tym pamiętać, że WIG20 również nie uwzględnia wypłaconych dywidend.
Szczeniaki chwilowo lepsze
W USA tworzy się także portfele Szczeniaków (Small Dogs), czyli akcji pięciu spółek spośród Psów, które mają akurat nominalnie najniższe kursy. Okazuje się, że Szczeniaki WIG20 dałyby w ub.r. zysk większy nie tylko niż sam indeks, ale także niż Psy - aż 38,1%. Stało się tak dzięki brakowi w ich składzie Dębicy, której akcje kosztowały rok temu blisko 100 zł. W perspektywie pięciu lat Szczeniaki jednak rozczarowują - pozwoliły zarobić jedynie 39,1%, czyli mniej niż Psy, jak i akcje z WIG20.
Skład Psów na ten rok jest nieco inny niż w 2005 r. W znacznej mierze zmiany wynikają z innego składu samego indeksu, z którego w minionym roku usunięto Dębicę, Mondi i Polimex Mostostal Siedlce. Gdyby nie ten fakt, pierwsze z tych dwóch spółek z pewnością ponownie znalazłyby się w portfelu Psów dzięki wciąż wysokiej stopie dywidendy. Pozytywny jest fakt, że Psy można wybierać z coraz większej liczby firm - na koniec ub.r. już 13 spółek z WIG20 mogło pochwalić się dodatnią stopą dywidendy.
Psy i szczeniaki WIG20
Psy
2005 2006 Bank BPH Bank BPH BZ WBK BZ WBK Kęty Kęty Orbis Orbis Pekao Pekao PKN Orlen PKN Orlen TP TP Dębica KGHM Mondi (Świecie) Netia Polimex Mostostal Siedlce PKO BP
Szczeniaki
2005 2006 Orbis Orbis TP TP Mondi (Świecie) KGHM PKN Orlen Netia Polimex Mostostal Siedlce PKO BP