PZU zakłada emisję długu podporządkowanego

PZU planuje emisję długu podporządkowanego w wysokości do 3 mld zł do połowy 2014 roku. Spółka planuje emisję długu w co najmniej dwóch transzach, nie wyklucza różnych walut - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Klesyk, prezes PZU.

PZU planuje emisję długu podporządkowanego w wysokości do 3 mld zł do połowy 2014 roku. Spółka planuje emisję długu w co najmniej dwóch transzach, nie wyklucza różnych walut - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Klesyk, prezes PZU.

"Nie chcemy czekać z emisją długu. Najpóźniej do połowy przyszłego roku chcemy tę transakcję zamknąć" - powiedział Klesyk.

"Jeżeli okaże się, że zbierzemy 2,8 mld zł, to dywidenda nadwyżkowa będzie odpowiednio mniejsza" - dodał.

Poinformował, że emisja może być w różnych walutach, w co najmniej dwóch transzach.

"Zastanawiamy się nad co najmniej dwoma transzami. Jest całkiem możliwe, że transze będą zróżnicowane co do waluty. Na pewno będą w złotych, mogą być euroobligacje" - powiedział Klesyk.

PZU podało w poniedziałek, że planuje wypłacić część kapitału nadwyżkowego w formie zaliczki na poczet dywidendy za rok 2013 w wysokości 1,72 mld zł, czyli 20 zł na akcję. Dodatkowo PZU planuje wypłatę pozostałej części kapitału nadwyżkowego w formie dywidend w maksymalnej kwocie do 1,3 mld zł za lata 2014 i 2015.

Reklama

Zgodnie z nową polityką kapitałową i dywidendową całkowita kwota dywidend wypłaconych w oparciu o kapitał nadwyżkowy za lata 2013-2015 nie może przekroczyć 3 mld zł.

PZU w nowej polityce zarządzania kapitałem na lata 2013-2015 podtrzymuje plan przeznaczania co roku od 50 proc. do 100 proc. zysku na dywidendę - poinformował Andrzej Klesyk, prezes PZU.

"Będziemy rekomendować walnemu zgromadzeniu 50-100 proc. skonsolidowanych zysków rocznych grupy PZU" - powiedział Klesyk.

Z zysku za 2012 rok PZU wypłaciło 29,70 zł dywidendy na akcję. Na dywidendę trafiło wtedy łącznie 2,56 mld zł, czyli 78,8 proc. skonsolidowanego zysku netto PZU za ubiegły rok.

PZU podało w poniedziałek, że dodatkowo planuje wypłacić część kapitału nadwyżkowego w formie zaliczki na poczet dywidendy za rok 2013 w wysokości 1,72 mld zł, czyli 20 zł na akcję.

Zgodnie z nową polityką kapitałową i dywidendową całkowita kwota dywidend wypłaconych w oparciu o kapitał nadwyżkowy za lata 2013 - 2015 nie może przekroczyć 3 mld zł.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Klesyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »