Reklama

Qumak: Znaczny wzrost przychodów i rentowności w III kwartale 2013 r.

Niemal 5,5 mln zł zysku netto oraz 127,7 mln zł przychodów wypracował Qumak w III Q 2013 roku. Oznacza to wzrost obrotów o 30,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, przy jednoczesnej skokowej poprawie rentowności.

Niemal 5,5 mln zł zysku netto oraz 127,7 mln zł przychodów wypracował Qumak w III Q 2013 roku. Oznacza to wzrost obrotów o 30,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, przy jednoczesnej skokowej poprawie rentowności.

Trzeci kwartał 2013 roku był dla firmy Qumak jednym z najlepszych okresów w ostatnich latach. Technologiczno-informatyczna spółka osiągnęła prawie 128 mln zł przychodów wobec 98 mln zł w IIIQ 2012. Jeszcze większy progres zanotowała, jeśli chodzi o wynik netto. Przed rokiem trzeci kwartał zakończył się dla niej 0,7 mln zł straty, podczas gdy w podsumowanym właśnie III Q 2013 wypracowała ona prawie 5,5 mln zł zysku. Tym samym rentowność netto integratora wzrosła do 4,25 proc.

- Tak dobre wyniki to pierwszy efekt wdrażanej przez nas od początku roku strategii na lata 2013-16. Zmiana organizacji sprzedaży oraz przesunięcie nacisku na pozyskiwanie większych, bardziej złożonych zleceń zaowocowały dynamicznym wzrostem przychodów. Znaczna poprawa rentowności to efekt lepszej jakości portfela zamówień, dzięki którym wypracowaliśmy najwyższą marżę brutto od IQ 2012 - komentuje Paweł Jaguś, prezes Qumak. Warto jednocześnie zauważyć, że po trzech kwartałach spółka zredukowała wskaźnik G&A (koszty ogólnego zarządu w relacji do przychodów) o 14 proc., a wskaźniki SG&A (koszty ogólnego zarządu i sprzedaży w relacji do przychodów) o 5,3 proc.

Reklama

Po dziewięciu miesiącach bieżącego roku Qumak ma już 350 mln zł przychodów, czyli o 21 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy było to 289,3 mln zł. Zysk netto narastająco wyniósł 1,22 mln zł, ale duży wpływ na niego miała rezerwa utworzona w IIQ 2013 na niezapłacone należności związane z budową Stadionu Narodowego. Gdyby nie to wydarzenie jednorazowe, wynik ukształtowałby się na poziomie 6,65 mln zł i byłby prawie siedmiokrotnie wyższy, niż po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku.

Dobrym prognostykiem na kolejne okresy jest wartość backlogu spółki, który łącznie z przychodami za I-III kwartał ma obecnie najwyższy poziom w historii i wynosi 807 mln zł, z czego już teraz Qumak ma do zafakturowania na 2014 rok zlecenia warte około 316 mln zł.

- W kolejnych kwartałach chcemy utrzymać szybkie tempo rozwoju i marże na co najmniej porównywalnym poziomie do obecnego - zapowiada Paweł Jaguś.

Qumak bierze udział w postępowaniach wartych prawie 900 mln zł.

Qumak

Qumak to polska spółka giełdowa, czołowy integrator polskiego rynku teleinformatycznego. Firma projektuje, realizuje i serwisuje innowacyjne rozwiązania informatyczne i technologiczne. Wiedza eksperckiej kadry i partnerstwo ze światowymi liderami technologicznymi sprawiają, że spółka dysponuje unikalnym na polskim rynku potencjałem. Odbiorcami firmy są instytucje i urzędy administracji publicznej, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa i korporacje działające w sektorach m.in.: telekomunikacyjnym, bankowo-finansowym, energetycznym, przemysłowym czy budowlanym.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »