Rank Progress SA podał wyniki za I kwartał 2013 roku

Długa i śnieżna zima, hamująca prace budowlane, spowodowała, że Rank Progress (GPW: RNK) nie wykazał zysku netto w I kwartale 2013. Zarząd zapowiada, że opóźnienia zostaną nadrobione w kolejnych miesiącach. Jednocześnie spółka zebrała od inwestorów zapisy na ponad 130 mln zł obligacji serii D.

Długa i śnieżna zima, hamująca prace budowlane, spowodowała, że Rank Progress (GPW: RNK) nie wykazał zysku netto w I kwartale 2013. Zarząd zapowiada, że opóźnienia zostaną nadrobione w kolejnych miesiącach. Jednocześnie spółka zebrała od inwestorów zapisy na ponad 130 mln zł obligacji serii D.

Zysk na działalności operacyjnej Rank Progress wyniósł w I kwartale 2013 roku 10,3 mln zł wobec 44,7 mln zł straty po trzech pierwszych miesiącach roku 2012. Wyjątkowo długa i śnieżna zima, która spowolniła procesy budowlane na kluczowych inwestycjach prowadzonych przez Rank Progress była głównym czynnikiem, który spowodował, że legnicki deweloper zanotował w pierwszym kwartale 0,2 mln zł skonsolidowanej straty netto.

Podobnie jak inni deweloperzy komercyjni, stosujący międzynarodowe standardy rachunkowości, Rank Progress przeszacowuje wartość nieruchomości inwestycyjnych w budowie do wartości rynkowej wraz z postępem prac. Przeszacowania te są na bieżąco rozpoznawane w zysku.

Reklama

- Tegoroczna zima była nadzwyczaj długa. Towarzyszyły jej również duże opady śniegu. W związku z tym generalni wykonawcy na naszych budowach mają opóźnienia względem pierwotnego harmonogramu. To z kolei bezpośrednio odbija się na naszych zyskach - tłumaczy Jan Mroczka, prezes Rank Progress. - Jesteśmy przekonani, że w kolejnych miesiącach opóźnienia te zostaną nadrobione, co oczywiście pozytywnie wpłynie na wykazywane przez nas wyniki - zapewnia Jan Mroczka.

Kolejnym czynnikiem, który ma duży wpływ na wypracowywane przez spółkę wyniki, są różnice kursowe. Osłabienie złotego względem euro w I kw. 2013 r. skutkowało wyższą wyceną nieruchomości oraz wyższymi przychodami z czynszów, które są denominowane w euro.

Z drugiej jednak strony, silniejsze euro podniosło znacznie wartość kredytów inwestycyjnych i zwiększyło koszty ich obsługi. W efekcie całkowite koszty finansowe generowane przez spółkę zwiększyły się w porównaniu z I kw. 2012 roku o 78 proc. do 9,8 mln zł.

Warto zauważyć jednak, ze jednocześnie Zarządowi udało się zredukować koszty działalności operacyjnej o niemal 20 proc., z 16,5 mln zł do 13,3 mln zł, co zrekompensowało w części wzrost kosztów całkowitych w grupie.

W I kwartale Rank Progress prowadził działania związane z ofertą obligacji serii D. Oferta zakończyła się z już w obecnym kwartale.

- Zebraliśmy zapisy na obligacje warte 131,7 mln zł, co uważamy za sukces na trudnym obecnie dla deweloperów rynku długu - mówi Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Rank Progress. - Jest to wyraźny dowód na to, że cieszymy się dużym zaufaniem inwestorów - dodaje.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wskaźniki zadłużenia Rank Progress na tle branży są wyjątkowo korzystne. Stopa ogólnego zadłużenia spółki wyniosła na koniec I kwartału 48,7 proc., a wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych 0,95. Celem strategicznym spółki jest utrzymanie tych parametrów na obecnych poziomach.

W 2013 roku Rank Progress planuje kontynuację inwestycji w Chojnicach, Pile i Grudziądzu oraz rozpoczęcie budów w Krośnie, Mielcu i Oleśnicy. Najprawdopodobniej ruszy również duża regionalna inwestycja w Kielcach. Realizacja tych obiektów pozytywnie wpłynie na wyceny do wartości godziwej, które bezpośrednio wpływają na zyski spółki.

Sprawdź notowania spółki Rank Progress na stronach INTERIA.PL

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rank Progress SA | Rank Progress SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »