Reklama

Raport IPO: Dramatyczny spadek GPW

Perspektywy rynku IPO w Europie wyglądają obiecująco. Niestety warszawski parkiet nadal drastycznie spada w rankingach. Zdaniem analityków, nadal nad naszym rynkiem są problemy związane z podatkiem od transakcji i przyszłością OFE.

Łączna wartość IPO w Europie w trzecim kwartale br. wyniosła 4,6 mld euro (spadek o ponad 30% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego), natomiast łączna liczba debiutów - 53 (spadek o 30% w stosunku do trzeciego kwartału 2014 r.). Aż 94% łącznej wartości ofert przypadło na IPO przeprowadzone w lipcu, przed wzrostem zmienności na rynkach giełdowych.

W okresie od stycznia do września bieżącego roku odnotowano 258 IPO o łącznej wartości 35,7 mld euro, co stanowi spadek o 11% w stosunku do bardzo wysokiej wartości ofert w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku (40,3 mld euro).

Reklama

W ostatnim kwartale 2015 r. przewidujemy zwiększenie aktywności na rynku IPO, w szczególności na giełdach Europy kontynentalnej.

W najbliższych miesiącach (oraz w 2016 r.) można spodziewać się powrotu ofert o wartości przekraczającej 1 mld euro. W kolejce do debiutu czekają takie spółki, jak Worldpay, Poste Italiane oraz ABN Amro.

Jeżeli rynki się ustabilizują, to ciągle jest szansa na osiągnięcie w bieżącym roku łącznej wartości ofert na poziomie z roku 2014 (50 mld euro). Na giełdzie w Warszawie odnotowano znaczny spadek aktywności na rynku pierwotnym - w trzecim kwartale 2015 roku miało miejsce 6 debiutów.

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od roku 2012

W minionym kwartale odnotowano 53 oferty o łącznej wartości 4,6 mld euro - o 30% mniej, niż w trzecim kwartale 2014 r. (76 IPO o łącznej wartości 6,6 mld euro). Zdecydowana większość debiutów miała miejsce w pierwszych tygodniach lipca, po których nastąpiło spowolnienie aktywności. Jedyną ofertą odnotowaną po miesiącach wakacyjnych, większą niż 100 mln euro, było IPO spółki On the Beach Group na giełdzie w Londynie (132 mln euro).

Największą aktywność IPO odnotowano na giełdzie we Frankfurcie (5 IPO, 1,5 mld euro), głównie w wyniku oferty prywatyzacyjnej Deutsche Pfandbriefbank o wartości 1,2 mld euro. W trzecim kwartale br. stanowiła ona aż 25% łącznej wartości ofert w całej Europie.

Należy spodziewać się, że w ostatnim kwartale odnotujemy zauważalny wzrost aktywności na rynku IPO - już w pierwszych dniach października na Deutsche Börse miały miejsce znaczące oferty spółek: Covestro (spin-off giełdowej spółki Bayer) o wartości 2,6 mld euro, Scout24 (branża reklamowa) oraz CHORUS Clean Energy (operator farm wiatrowych i solarnych).

Na kolejnych miejscach uplasowały się giełdy: BME (Hiszpania), gdzie odnotowano 8 ofert o łącznej wartości 867 mln euro, oraz giełda w Londynie (9 IPO, 747 mln euro).

Warto zaznaczyć, że liczba ofert, które zostały zawieszone w minionym kwartale (10) nie uległa większej zmianie w stosunku do drugiego kwartału 2015 r., kiedy to zawieszono 11 IPO. Jednocześnie według spółek to niestabilna sytuacja na rynkach była główną przyczyną zmiany planów, a nie inne możliwości wyjścia z inwestycji (które były główną przyczyną zawieszenia IPO w pierwszym półroczu br).

Dwa warianty podatku bankowego - od aktywów llub od transakcji

Jeśli chodzi o zmiany indeksów giełdowych, to globalne rynki kapitałowe odnotowały najgorszy kwartał od 2011 r. - wpływ na to miała m.in. niepewność dotycząca stanu gospodarki w Chinach oraz polityki monetarnej w USA. Mimo to aktywność w kolejnych miesiącach powinna wzrosnąć - można spodziewać się kilku ofert przekraczających 1 mld euro, np. oferty prywatyzacyjne spółek Poste Italiane na giełdzie w Mediolanie oraz ABN Amro na giełdzie w Amsterdamie.

- Czekamy na ostatni kwartał 2015 roku z ogromnym zainteresowaniem. Z jednej strony, w drodze na europejskie parkiety znajduje się wiele spółek z różnych branż, które poszukują odpowiedniego rynku na przeprowadzenie IPO, natomiast z drugiej strony obserwujemy niepokój po stronie inwestorów w obliczu możliwych spadków indeksów oraz ciągłej niepewności co do perspektyw wzrostu gospodarczego w Chinach.

Pojawia się zatem pytanie, czy spółki nie powinny przeczekać niestabilnej sytuacji rynkowej i wstrzymać się z IPO do bardziej sprzyjającego okresu. Jednak jak wynika z bieżących sygnałów, analitycy pozostają pewni co do dobrych perspektyw rynku w IV kwartale 2015 r. - podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

10 największych IPO w III kw. 2015 r.

Na giełdzie w Warszawie odnotowano spadek aktywności na rynku pierwotnym. W trzecim kwartale 2015 roku miało miejsce 6 debiutów (jeden na rynku głównym oraz 5 na NewConnect). Łączna wartość IPO wyniosła 18 mln euro, z czego 17,7 mln euro przypadło na ofertę spółki Pekabex.

- Po ostatnich spadkach na warszawskiej giełdzie perspektywy rynku IPO są nieco gorsze niż przed wakacjami. Poza tym całemu rynkowi, w tym segmentowi ofert pierwotnych, ciąży niepewność związana ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. W rezultacie rynek trwa obecnie w zawieszeniu. Z drugiej strony konkurencja o pieniądze inwestorów jest mniejsza, więc spółki, które wyjdą z dobrze przygotowanymi ofertami, mogę mieć ułatwione zadanie.

Obecnie w kolejce do IPO czeka kilka ciekawych firm, planujących debiut jeszcze jesienią. Jeśli ich oferty zakończą się sukcesem, może to oznaczać moment przełomowy dla rynku pierwotnego. Dla innych potencjalnych emitentów byłoby to dowodem na to, że mają realne szanse na znalezienie nabywców na swoje akcje nawet w tak trudnych czasach, z jakimi nasza giełda ma obecnie do czynienia - mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

IPO Watch Europe

Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie.

Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 lipca do 30 września 2015 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

źródło PWC

Raport został opracowany przez zespół ds. rynków kapitałowych PwC. Specjaliści ds. rynków kapitałowych PwC świadczą pełen zakres usług w zakresie transakcji na rynkach kapitałowych. Usługi te obejmują przygotowanie do oferty publicznej oraz całościową obsługę doradczą transakcji, w tym doradztwo finansowe, doradztwo prawne i doradztwo podatkowe.

Nowe podatki szykuje PiS Prawo i Sprawiedliwość wybierze ostateczny wariant podatku bankowego w ciągu 6-8 tygodni - poinformował na sobotniej konferencji prasowej poseł PiS Paweł Szałamacha. - Dajemy sobie 6-8 tygodni na dyskusję, na odsłuch środowisk eksperckich w tym m.in. na opinię ze strony NBP - powiedział Szałamacha. Poseł PiS Henryk Kowalczyk podkreślił, że PiS zamierza dokonać wyboru pomiędzy podatkiem od aktywów i podatkiem od transakcji finansowych. - Jeśli chodzi o dwa podatki bankowe, to jedna z nich zostanie wybrana i zaakceptowana, a nie obie. Dziś pokazujemy obie do dyskusji, do oceny - ZApowiedział Kowalczyk. - Podatek od aktywów jest bardziej preferowaną wersją - dodał. W lipcu PiS zapowiedziało wprowadzenie podatku bankowego na poziomie 0,39 proc. od sumy aktywów, co dałoby około 5 mld zł rocznie wpływów do budżetu. Z kolei we wrześniu PiS przedstawiło również drugi wariant tzw. podatku bankowego, czyli podatek od transakcji finansowych. Stawka takiego podatku wynosiłaby 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych. Roczne wpływy do budżetu z tytułu tego podatku PiS oszacowało na ok. 1,7 mld zł. Szałamacha informował wcześniej, że intencją PiS jest, aby podatek bankowy mógł obowiązywać od pierwszego lub drugiego kwartału 2016 roku. Wpływy dla budżetu z tytuł wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych wyniosą ok. 3,4-3,5 mld rocznie - zapowiedział podczas sobotniej konferencji prasowej poseł PiS Henryk Kowalczyk. - Stawka podatku wyniesie 2 proc. od przychodów ze sprzedaży, dla podmiotów z powierzchnią handlową większą niż 250 metrów kwadratowych. Szacujemy, że przewidywane wpływy dla budżetu z wprowadzenia tego podatku w skali rocznej wyniosą 3,4-3,5 mld zł - dodał. Według szacunków PiS, skumulowane dochody dla budżetu w latach 2016-2020 z tytułu wprowadzenia tego podatku, uwzględniające inflację i potencjalny wzrost sprzedaży, przekroczyłyby kwotę 14 mld zł. Poseł PiS Paweł Szałamacha dodał, że podatek od sklepów wielkopowierzchniowych mógłby być wprowadzony już w pierwszym bądź drugim kwartale 2016 roku. Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza podnosić stawek akcyzy - zapowiedział podczas sobotniej konferencji prasowej poseł PiS Henryk Kowalczyk. - Prace nad akcyzą trwają, ale nie w celu jej podniesienia. To mówimy jasno - podkreślił. PAP

IPO -to dokonywana po raz pierwszy oferta publiczna dotycząca określonych papierów wartościowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »